Takip Edin

Güncel

Konya’ya şehit ateşi düştü (2)

Yayınlanma tarihi

-

ŞEHİDİN CENAZESİ KONYA’YA GETİRİLDİ
Hakkari’de, yol kontrol noktasında piyade tüfeğine monte edilen bomba atar mühimmatının patlaması sonucu göğsünden yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Recep Özmen’in (25) cenazesi, düzenlenen törenin ardından askeri uçakla memleketi  Konya’ya getirildi.
Şehit Özmen’in cenazesini Konya Havalimanında protokol üyeleri, ailesi, yakınları ve askerler karşıladı. Şehit Özmen’in cenazesinin uçaktan indirildiği sırada eşi Beyza Özmen ve yakınları gözyaşlarına hakim olamadı. Cenaze aracına konulan Özmen’in naaşı baba ocağı Akşehir’e götürüldü. Şehit Özmen’in cenazesi İmaret Camii’nde öğle namazı sonrası düzenlenecek dini ve askeri törenin ardından Akşehir Şehitliği’ne defnedilecek.  

Mehmet IŞIK/KONYA, (DHA)

​FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Ceren Özdemir cinayetinde 2’nci duruşma; sanığa ağırlaştırılmış müebbet (5)

Yayınlanma tarihi

-

BARO BAŞKANINDAN AÇIKLAMA
Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz, balerin Ceren Özdemir’i bıçaklayarak, öldüren Özgür Arduç’un yargılandığı ve ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmanın ardından açıklama yaptı. Sanığın en ağır cezayı aldığını belirten Poyraz, “Bugün Ceren Özdemir kızımızın davasının ikinci duruşması vardı. Önceki duruşmada sanık tarafından akıl sağlığının yerinde olmadığına dair itirazda bulunulmuştu ve kamuoyuna yansıdığı kadarıyla akıl sağlığının yerinde olduğuna dair Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin raporu dosyaya girmişti. Bugün duruşmada sanık, rapora itiraz etti. Yeniden rapor aldırılmasını talep etti. Hem biz hem cumhuriyet savcısı, yeniden rapor alınma talebinin reddinin gerektiğine ilişkin talepte bulunduk mahkemeye. Mahkeme de akıl sağlığını yerinde görerek, talebini reddetti ve yargılamaya devam etti” dedi. 
Mahkeme kararıyla ilgili açıklamalarda bulunan Baro Başkanı Poyraz, şunları söyledi: 
“Yapılan yargılama sonucunda iddia makamı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Bildiğiniz üzere iddia makamı iddianamesinde; sanığın Türk Ceza Kanunu’nun 82/1B maddesi uyarınca ‘canavarca hisle kasten öldürme’ suçundan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etmiş ve cezasının da TCK 62’nci maddesi uyarınca indirim yapılmamasını talep etmişti. Yargılama bugün itibarıyla sonuçlandırılmış oldu. Mahkeme hükmü açıkladı ve verdiği hükümde Türk Ceza Kanunu’nun 82/1B maddesi uyarınca ‘canavarca hisle kasten öldürme’ suçundan dolayı sanığın ağırlaştırılmış hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Yine sanığın sabıkalı geçmişi nedeniyle pişman olmaması ve geçmişi dikkate alınarak cezasına 62’nci maddesi uyarınca indirim yapılmaması kararı verildi. İnfazı aşamasında da birtakım farklı hükümler söz konusu. Mükerrer dediğimiz suçu birden fazla işleyen kişilere ilişkin özel infaz rejimiyle cezasının infaz edilmesine karar verildi.”
BABA ÖZDEMİR: ADALET YERİNİ BULDU AMA ACIMIZ DİNMEYECEK
Duruşma sonrası Ceren Özdemir’in babası Yılmaz Özdemir, adaletin tecelli ettiğini belirterek, “Adalet yerini buldu ama acımız dinmeyecek. Acımız yine devam edecek içimizde” dedi. 
ANNE ÖZDEMİR: KARARDAN MEMNUNUZ
Anne Güfer Özdemir de “Karardan memnunuz. Ayrıca bize destek olan avukatımız başta olmak üzere bütün baro avukatlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm halka teşekkür ediyorum. Hep yanımızda oldular. Böyle de olması gerekir, diye düşünüyorum” diye konuştu. 
POLİSLERİ BIÇAKLAMASIYLA İLGİLİ DURUŞMA, 10 ŞUBAT’TA
Öte yandan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Özgür Arduç’un 2 polis memurunun bıçaklanmasıyla ilgili ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs’ suçundan yargılandığı duruşma, 10 Şubat’ta görülecek. Arduç, bu duruşmaya da tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılacak.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Başakşehir’de 2 milyona satılık göl

Yayınlanma tarihi

-

Emin YEŞİL-Ali AKSOYER- Taylan ERGÜN /İSTANBUL,(DHA)  – BAŞAKŞEHİr’de sahibinin 2 milyona satışa çıkardığı 4 dönümlük alandaki göl alıcısını bekliyor.
Başakşehir’de İçme suyu üretmek amacıyla 1991 yılında yapımına başlanan Sazlıdere Barajı çalışmaları sırasında, barajda kullanılmak üzere Kayabaşı Yolu üzerinde bulunan 12 dönümlük alandan kil toprak alındı. Toprak alınan yaklaşık 12 dönümlük alan, zamanla göle döndü. 29 yıldır yüzlerce kazın yüzdüğü, yaz aylarında amatör balıkçıların uğrak yeri olduğu göl, çevrede besicilik ve tarım ile uğraşan çiftçilerin de önemli hale geldi. Başakşehir Kayabaşı Yolu üzerinde bulunan ve Şamlar Köyü’ne yakın olmasından dolayı halk arasında “Küçük Şamlar Gölü” olarak bilinen gölün resmi kayıtlarda 3 hissedarı bulunuyor. Hissedarlardan biri, kendisine ait 4 dönümlük alanı satışa çıkardı. Bir başka hissedar ise kendisine ait alanın bir kısmını dolgu yaparak, hurdacıya kiraya verdi.

MAHKEMEYİ KAZANDI
Edinilen bilgiye göre, hissedarlardan Hüseyin Topuz, kendilerine ait alandan 1991 yılında, İSKİ tarafından Sazlıdere Barajı’nda kullanılmak üzere toprak alındığını öne sürerek, 2017 yılında, aynı alanın hafriyatla dolgu yapılarak kendilerine teslim edilmesi için yargıya başvurdu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme heyeti, İSKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Topuz’a ait gölün 4 dönümlük alanının hafriyatla dolgu yapılarak teslim edilmesi kararını verdi. Ancak her iki kurum da gölün dolgu yapılmasına yanaşmadı. Bunun üzerine Topuz ailesi, yaklaşık 5 ay önce hissedarları oldukları 4 dönümlük alanı 2 Milyon TL’den satışa çıkardı.

HURDACIYA KİRAYA VERDİ
Gölün 4 dönümlük alana sahip olan bir başka hissedarı ise, kendisine ait bölümün bir kısmını geçtiğimiz yıl hafriyat ile dolgu yaptı. Dolgu yapılan alanı ise bir hurdacıya kiraya verdi.

“SUYUN İÇİNDE OLDUĞU İÇİN KİMSE ALMIYOR”
Şamlar Mahallesi sakinlerinden Gülay Kurt,  “1984 yılından bu yana bu göl var. Ufak bir göletti. Eski Şamlar’a aşağıya baraj oldu. Oraya toprak aldılar. Ondan sonra yağmur suları, kar suları biriken sular böyle göl oldu. Gölün toprağı sağlam toprak. 30 yıldır burası var böyle. Balık tutan da var. Balıkları biz oraya attık. Sonra balıklar çoğaldı. Kazlar var, ördekler var. Hayvanlarımız gölden su içiyor. Mandalarımız göle giriyor. Su lazım olan su alıyor oradan, bahçesini sulamak için. Kendi hissesini satıyor ama suyun içinde olduğu için kimse almıyor” dedi.

(FOTOĞRAF)
 

Devamını oku

Güncel

Ek fotoğraflar//Çatalca ve Silivri’de kar yağışı

Yayınlanma tarihi

-

Devamını oku

Popüler Başlıklar