Takip Edin

Güncel

Kore gazisi, askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı

Yayınlanma tarihi

-

Burhan CEYHAN / AYDIN, (DHA)- İZMİR’de yaşlılığa bağlı nedenlerden hayatını kaybeden Kore gazisi Niyazi Yapıcı (90), memleketi Aydın’ın Germencik ilçesinde askeri törenle toprağa verildi.
İzmir’in Bornova ilçesinde yaşayan evli ve 2 çocuk babası Kore gazisi Niyazi Yapıcı, yaşlılığa bağlı sebeplerden dün yaşamını yitirdi. Yapıcı bugün, memleketi Germencik’in Mursallı Mahallesi’nden askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı. Mursallı Mahalle Camisi’nde öğlende kılınan namaza, Vali Yavız Selim Köşger, Germencik Kaymakamı Ayhan Işık, askeri erkan, daire amirleri ve yakınları katıldı. Niyazi Yapıcı’nın oğlu Korhan Yapıcı ile kızı Bilge Altıniğne, taziyeleri kabul etti. Kılınan namaz sonrası Niyazi Yapıcı’nın Türk bayrağına sarılı tabutu, tören kıtasınca omuzlara alındı. Niyazi Yapıcı, mahalle mezarlığında toprağa verildi.

FOTOĞRAFLI

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

11 Amerika ülkesi İzmir’de buluştu

Yayınlanma tarihi

-

Nevra UÇKAÇ/İZMİR, (DHA)- İZMİR Ticaret Odası’nda (İZTO) düzenlenen ‘İzmir’e ve Yeni Hedefler- Yeni Pazarlar’ toplantısında, Ibero-America ülkeleri ile iş birliği ve yatırım imkanları görüşüldü. 11 ülkeden temsilcinin katıldığı toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, yabancı konuklara İzmir’deki yatırım olanakları ile ilgili bilgi verdi.
İspanyolca ve Portekizce konuşan Güney Amerika ülkeleri ve İspanya ile Portekiz’i içine alan Ibero-America ülkelerinden 11’i, İZTO’nun konuğu oldu. Bu toplantıyla karşılıklı yeni pazar fırsatlarını ve iş birliği imkanlarını belirlemeyi ve şehrin potansiyelini de en iyi şekilde tanıtmayı planladıklarını ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, hangi alanlarda iş birliği yapabileceklerini, karşılıklı ticareti ve ortak yatırımları nasıl artırabileceklerini görüştüklerini anlattı. Katılımcı 11 Ibero- America ülkesi ile Türkiye arasında yaklaşık 19 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmi olduğuna dikkati çeken Özgener, ihracatın 10.3 milyar dolar, ithalatın ise 8.9 milyar dolar düzeyinde olduğunu kaydetti.
En çok ticaret gerçekleştirilen ülkelerin sırasıyla İspanya, Brezilya ve Portekiz olduğunu ifade eden Özgener, “İzmir’in Ibero- America ülkelerine gerçekleştirdiği ihracat rakamları ve ürün çeşitleri incelendiğinde, tüm 11 ülkeye ihracatımızın yaklaşık 780 milyon dolar civarı olduğunu görüyoruz. İzmir’den en çok ihracatı yapılan ürün grupları ise, hazır giyim ve konfeksiyon, kimyevi maddeler ve mamulleri, taşıt araçları ve yan sanayi, elektrik/elektronik, çelik, maden ve metaller, su ürünleri ve hayvancılık mamulleri ve tütün. Ancak, İzmir’in sektörel çeşitliliği ile hem ithalat hem de ihracat yönünden çok daha yüksek bir potansiyel taşıdığını belirtmek isterim” dedi.
TÜRK YAPIMI TV DİZİLERİNE İLGİ
Ibero- America ülkeleri ile imzalanan ticaret anlaşmaları hakkında bilgi veren Özgener, İspanya ve Portekiz ile Avrupa Birliği çerçevesinde Gümrük Birliği anlaşması imzalandığını, Venezuela ile iç onay sürecinde olunduğunu, iç onay süreçlerinin tamamlanmasını müteakip anlaşmanın yürürlüğe gireceğini ifade etti. Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği 2020- 2021 dönemi 17 hedef ülke arasında Brezilya, Meksika ve Şili’nin yer aldığını açıklayan Mahmut Özgener, “İş birliği alanlarımız yalnızca ticari ve ekonomik alanda kalmamalı, bizler özellikle Latin Amerika ile uzak coğrafyalardaki toplumlar da olsak birçok ortak noktamız var. Örneğin, spor özellikle de futbol, bizim en büyük ortak noktalarımızdan biri. Bir diğer ortak noktamız özellikle Latin Amerika ülkelerinde son yıllarda hızla artan Türk yapımı TV dizilerinin yayınlanması. Diziler yıllardır bize birbirimizi uzaktan da olsa tanıma şansı yarattılar. Ancak artık karşılıklı temaslarla yüz yüze tanışmanın vaktinin geldiğine inanıyoruz” diye konuştu.
İzmir Ticaret Odası olarak Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile yürüttükleri projeler kapsamında gelinlik, abiye ve damatlık alanında faaliyet gösteren 25 kişilik iş insanı heyeti ile beraber mayıs ayında Brezilya, Sao Paulo’ya bir ziyaret düzenlediklerini dile getiren Özgener, karşılıklı heyetlerin sayısını artırmayı hedeflediklerini kaydetti.
BÜYÜKELÇİLİK SAYISI ARTTI
Şili’de 4 yıl görev yaptığını anlatan Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi ve Büyükelçi Naciye Gökçenkaya ise Latin Amerika’daki bazı ülkeleri ziyaret ettiğini belirtip, izlenimlerini paylaştı. Türk dizilerinin bu ülkelerde yoğun ilgi gördüğünü belirten Gökçenkaya, “Binbir Gece dizisinin ilk tanıtımını ben yapmıştım ve o dizi fenomen olmuştu. Latin Amerika ile ilişkilerimiz 19’uncu yüzyılın ilk yarılarına dayanıyor. Yeni pazarlar dense de 4 yıl boyunca ilişkilerin eskiye dayandığını gördüm. Osmanlı Dönemi’nde savunma alanında birtakım iş birlikleri yapılmış. Dolayısıyla burası yeni bir pazar değil. Türkiye için her defasında daha da güçlendirilecek bir alan. Türkiye’de 2003’ten bu yana 6 olan büyükelçilik sayısı 16’ya çıktı. Latin Amerika ülkelerinde yeni büyükelçilikler açılıyor. Ticaret hacmimiz 9 milyar dolara çıktı. Sadece Şili ile 576 milyon dolarlık ticaret hacmimiz olduğunu biliyorum. Bu çerçevede ilişkilerin gelişmesi çok önemli” diye konuştu.
Toplantının devamında Arjantin, Kosta Rika, Meksika, Portekiz, Brezilya, Uruguay, Küba ve Venezuela gibi ülkelerden gelen büyükelçiler ülkelerinin ekonomik durumuyla ilgili bilgi verip, Türkiye ile geliştirilebilecek ticari ilişkiler konusunda paylaşımlarda bulundu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

2019’da CİMER’in başvurulara cevap oranı yüzde 91 oldu

Yayınlanma tarihi

-

Aslıhan ALTAY KARATAŞ/ANKARA, (DHA) – İLETİŞİM Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin (CİMER), 2019 yılındaki yüzde 91’lik cevaplama oranıyla millet ve devlet arasındaki iletişim köprüsü olmaya devam ettiğini belirtti. 
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından 2019 yılı CİMER istatistikleriyle ilgili videolu paylaşım yaptı. Altun, paylaşımında, “Uluslararası alanda aldığı ödüllerle, başarısını dünya çapında da kabul ettiren CİMER, 2019’da yüzde 91’lik cevaplama oranı, Barış Pınarı Harekatı ve yerli otomobil gibi konularda vatandaşlarımızın destekleriyle millet ve devlet arasındaki iletişim köprüsü olmaya devam ediyor” dedi. 
Videoda yer alan verilere göre, 2019 yılında CİMER’e toplam 3 milyon 138 bin 233 başvuru yapılırken, başvuru sayısı önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 arttı. Başvuruların cevaplanma oranı yüzde 91 olurken, başvurulara ortalama olarak 14 gün içinde cevap verildi. En çok başvuru yapılan ilk 10 il; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Konya, Kocaeli, Mersin ve Hatay olarak sıralandı. Başvuru şekline göre dağılıma bakıldığında ise ilk sırayı yüzde 94.5’lik oranla internet, ikinci sırayı yüzde 5.3’lük oranla ‘Alo 150’, üçüncü sırayı da yüzde 0.2’lik oranla mektup/faks aldı. Başvuru türüne göre dağılımda ise yüzde 49’luk oranla ilk sırada ‘şikayetler’ bulunurken, onu sırasıyla yüzde 33’lük oranla ‘istekler’, yüzde 8’lik oranla ‘bilgi edinme’, yüzde 5’lik oranla ‘ihbar’ ve yüzde 5’lik oranla ‘görüş-öneri’ takip etti. 2019 yılında en yoğun başvuru yapılan konular ‘Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve güvenli bölge oluşturmak amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı için destek başvuruları’ ile ‘Türkiye’nin yerli otomobili için destek başvuruları’ olarak belirlendi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Yaralı köpeğin okul bahçesindeki kulübesinin kaldırılmasına tepki

Yayınlanma tarihi

-

Deniz ÖZEN/SİNOP, (DHA) – SİNOP’ta hayvansever Nurten Tahmaz, otomobilin çarptığı sokak köpeğine, tedavi ettirdikten sonra, Şehit Ömer Can Açıkgöz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kullanılmayan arazisindeki kulübede bakmaya başladı. Okul yönetiminin şikayeti üzerine kaldırılmasına karar verilen kulübe, polis ekipleri eşliğinde başka alana alındı. Hayvanseverler ise kulübenin kaldırılmasına tepki gösterdi. 
Sinop’ta otomobilin çarpmasıyla yaralanan sokak köpeği, hayvansever Nurten Tahmaz tarafından tedavi ettirildi. Tahmaz, köpeğe tedavi sonrası Şehit Ömer Can Açıkgöz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin boş arazisindeki kulübede bakmaya başladı. Okul yönetiminin durumu bildirdiği Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, arazinin işgal edildiği gerekçesiyle kulübenin kaldırılmasını istedi. Okula gelen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Arslan ve polis ekipleri ile görevliler, kulübeyi kaldırarak, köpekle birlikte başka alana götürdü.  
Hayvansever Nurten Tahmaz, duruma tepki göstererek, “Köpeği biz yaralı bulduk ve tedavi ettirdik. Evimizin yan tarafında okulun kullanılmayan bir alanı vardı, orada bakalım istedik. Sonra şikayet geldi; köpeğin orayı işgal ettiğini söylediler. Bugün geldiler ve polisle kulübeyi kaldırdılar. Çok üzücü bir olay. Yapılan yanlış. Yaralı köpeği neye dayanarak kaldırdılar, anlamış değilim” dedi.
Sinop Sahipsiz Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği üyesi Esra Çakır da “Nurten hanım bize müracaat ederek, köpeğinin polis zoruyla kaldırılacağını söyledi. Ben gittiğimde bütün görevliler oradaydı. Hayvanı oradan zorla çıkardılar. Orası kullanılmayan bir alan ve telle örülüydü. Bir sokak hayvanı bir yeri nasıl işgal edebilir? Kullanılmayan bir yer. Sinop olarak hiç yakışmadı bu durum bize. Bir hayvansever olarak çok üzüldüm” diye konuştu. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar