Takip Edin

Dünya

Kosova Türk Temsil Heyeti’nde komuta devir teslimi

Yayınlanma tarihi

-

Enis TABAK, Prizren (DHA) – Kosova’da barış gücü KFOR bünyesi altında 1999 yılından bu yana görev yapan Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı’nda devir teslim töreni gerçekleşti. Kosova’nın güney bölgesinde yer alan Prizren’deki Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı Sultan Murat Kışlası’nda gerçekleşen devir teslim töreninde Albay Numan Baş, görevini Albay Savaş Yanar’a devretti.

Türkiye ve Kosova Milli Marşlarının okunmasıyla başlayan törene Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar’ın yanı sıra Kosovalı bakan ve milletvekilleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Komuta kademesinde devir teslim organizasyonu, Türk ve NATO bayraklarının geçiş törenine sahne oldu. Ardından, Kosova’da bir yıldır görev yapan Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Numan Baş bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Türk askerinin Kosova’nın huzur ve tesisine katkıda bulunmak için var gücüyle çalıştığını söyledi. Baş görev süresi boyunca sayısız faaliyet gerçekleştirdiklerini ve bu yardımların Kosova halkı için olduğunu söyledi. Albay Baş’ın konuşmasının ardından, Kosova Türk Temsil Heyeti flamasını görevine yeni atanan Albay Savaş Yanar’a devretti. Daha sonra Albay Yanar da Kosova’da bir yıllık görevini tamamlayan Albay Baş’a madalyasını taktim etti. Tören, verilen kokteylle sona erdi.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Rüzgarla yerden havalanan kontrplak adamın kafasına çarptı

Yayınlanma tarihi

-

İngiltere, (DHA)- İngiltere, Ciara Fırtınası’ndan sonra Dennis Fırtınası’nın etkisi altına girdi. Fırtına sırasında havalanan 9 kiloluk kontrplak adamın başına çarptı. Çarpmanın şiddetiyle adam yere yığıldı. Olay bir evin güvenlik kamerasına yansıdı.
İngiltere’nin Leicestershire kentinde fırtına sırasında havalanan 9 kiloluk kontrplak Ben Newberry adlı bir adamın başına çarptı. Aldığı darbeyle yere yığılan Ben Newberry’nin yanında bulunan arkadaşları ambulans çağırdı. Hastaneye kaldırılan Ben Newberry’in durumunun iyi olduğu bildirildi.
Yetkililer Ciara Fırtası’ndan sonra Dennis Fırtasını’nın ülkede etkili olması sebebiyle vatandaşları bu tip kazalara karşı uyardı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Dünya

Çadırda doğan bebeğine ‘iyi yaşa’ anlamına gelen ‘Raghad’ ismini verdi

Yayınlanma tarihi

-

Hasan DÖNMEZ/İDLİB, (DHA) – SURİYE’nin İdlib’de bulunan gerginliği azaltma bölgesinin çeşitli bölgelerinden rejimin bombardımanından kaçarak yerlerinden edilen sığınmacılar, kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor. Eşi rejim askerleri tarafından esir alınan ve çadırda 3 gün önce doğum yapan Hacer El Hamdi, dünyaya getirdiği kızına ‘iyi yaşa’ anlamına gelen Raghad adını verdi.
Suriye’nin kuzeybatısında son 3 ayda 800 binden fazla kişi yerlerinden edildi. Evlerini bırakarak kaçan sığınmacılar, Türkiye’nin daha önce terörden arındırdığı Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı bölgelerine göç ediyor. İdlib’in kuzeyinde bulunan ve Türkiye’ye 40, İdlib’e 30 kilometre mesafedeki El Yasin dağına kadar gelerek kendi imkanlarıyla çadır kuran sığınmacılar, yaşam mücadelesi veriyor. Sağlık sorunları ve soğukla mücadele ettiklerini belirten sığınmacılar yardım eli bekliyor.
‘İYİ YAŞA’ ANLAMINA GELEN İSİM VERDİ
Rejim askerlerinin eşini esir olarak kendi saflarına zorla askere aldığını belirten Hacer El Hamdi, 10 gündür kaldığı çadırda doğum yaptı. 3 günlük bebeğine ‘iyi yaşa’ anlamına gelen Raghad adını veren El Hamam, “10 gün önce bu kampa geldik. 3 gün önce de bebeğim oldu. Ekmeğimiz suyumuz yok. Bebeğim çok ağlıyor çünkü üşüyor. Sobamız var ama yakacak bulamıyoruz. Eşimin erkek kardeşiyle aynı çadırda kalıyoruz. Beşar Esad’ın askerleri eşimi esir aldı ve kendi saflarına kattı. Evimiz ve köyümüz bombalandı. Bombardıman korkusundan sütüm gelmiyor, bebeğimi emziremiyorum. Bütün paramızı da bizi buraya getiren kişiye verdik. Birilerinin bize yardım etmesini bekliyoruz” dedi.
4 YAŞINDAKİ BESSAM BOMBARDIMANDA KONUŞMA YETİSİNİ KAYBETTİ  
Halep kırsalındaki evleri 4 ay önce rejim tarafından bombalanan Hamam ailesi de güvenli bölgeye kaçarak kendi imkanlarıyla kurdukları çadırda yaşıyor. Yıkıntılar arasından çocuklarıyla birlikte yaralı olarak çıkan anne Samira Hamam, “Rejim bizim evimizi ve köyümüzü bombaladı. Bombardıman sırasında kollarım yaralandı. Evimizin yıkıntıları arasından çıktım. Atılan bomba sonucu küçük oğlumun konuşma yetişi kayboldu. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Çocuğum konuşacak mı konuşmayacak mı bilemiyoruz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Dünya

Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü

Yayınlanma tarihi

-

Almanya (DHA) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Münih’te görüştü.

56. Münih Güvenlik Konferansı için Münih’te bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

Görüşmeye dair sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Çavuşoğlu, “Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la faydalı bir görüşme yaptık. Pazartesi günü heyetlerimiz Moskova’da biraraya gelecek. Bu görüşmelerden sonra tekrar durum değerlendirmesi yapma konusunda mutabık kaldık” ifadelerini kullandı.

Devamını oku

Popüler Başlıklar