Takip Edin

Ekonomi

Latinler Türkiye’ye akın ediyor, THY’de önemli pay aldı

Yayınlanma tarihi

-

Gökhan Artan /, 12 Ağustos (DHA) İnanç turizmi, Latinlerin Türkiye’ye son dönemlerde gelişlerini rekor düzeyde artırdı. Latin Amerika’dan Türkiye’ye gelenlerin sayısı yüzde 20 artışla 6 ayda 167 bine yükseldi.Özellikle Latin ülkelerinden Efes ve Kapadokya’ya ilgi olurken, Türk Hava Yolları da bu ilgiden önemli bir pay alarak transitler de dahil yüzde 12,5 artışla 256 bin yolcu taşıması dikkat çekti. 

Türkiye’ye geçtiğimiz yıl 265 bin kişi Latin Amerika ülkelerinden gelirken bu yılki verilere göre bu ülkelerden gelen turist sayısının yıl sonu 300 bini gececek. Özellikle inanç turizmi için Latinler Türkiye’ye ilgi gösterirken en çok tercih ettikleri yer ise Efes oldu. Bu yılın ocak-haziran döneminde Latin ülkelerinden gelişler ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre rekor artışla yüzde 167 bine çıktı.Yüzde 20 artışın yaşandığı Latin Amerika ülkelerinden en çok gelenler sıralamasında ise Brezilya vatandaşları 45 bin gelişle ilk sırada yer aldı.Brezilya vatandaşlarını 34 bin gelişle Arjantin vatandaşları takip etti. 

THY LATİNLERİN İLGİSİNDEN BÜYÜK PAY ALDI

Latin ülkelerinden Türkiye’ye akın olması da Türk Hava Yolları’na olumlu etki yaptı. THY Türkiye çıkışle ve transitler de dahil ocak-temmuz dömeninde Latin ülkelerinden yüzde 12,5 artışla toplam 256 bin 850 yolcu taşıdı. THY’nin bu seferlerde yolcu doluluk oranları ise yüzde 86,3 oldu. Bunun yanı sıra THY’nin Latin ülkelerinde kargo ve posta taşımacılığı da rekor düzeyde arttı. THY, toplam yüzde 79,3 artışla 19 bin 110 ton kargo ve posta taşıdı. THY Latin ülkelerinden taşıdığı yolcu sayısındaki artış nedeniyle, haftada 3 sefer yaptığı İstanbul – Karakas – İstanbul seferlerini, 19 Haziran 2019 tarihi itibarıyla haftada 5’e çıkarmıştı. THY, Latin Amerika’da Kolombiya’nın Bogota, Küba’dan Havana, Arjantin’de Buenos Aires, Brezilya’da Sao Paulo ve Venezuela’dan Karakas ve Panama’ya seferleri bulunuyor. Türk Hava Yolları, Meksika’ya 22 Ağustos 2019 tarihinden itibaren uçmaya başlayacak. 

LATİN ÜLKELERİNDEN GELENLERİN SIRALAMASI (OCAK – HAZİRAN)

       1.Brezilya yüzde 35 artışla 45 bin 194

       2. Arjantin yüzde 0,47 artışla 34 bin 107

       3. Kolombiya yüzde 30 artışla 30 bin 937

       4.Meksika yüzde 63 artışla 23 bin 925

       5. Şili yüzde 66.46 artışla 8 bin 877

       6. Venezuela yüzde 17,94 artışla  4 bin 346

       7.Diğer Güney Amerika ülkelerinden gelerler:yüzde 15,57 artışla 12 bin 858

       8.Orta Amerika ülkelerinden gelenler:yüzde 19,40 artışla 6 bin 783

       (Fotoğraflı)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Venezia Mega Outlet/Isıgöllü: Gondol turları mağaza cirolarını artırıyor

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA), (Kurumsal Haberler)- Venezia Mega Outlet Yönetim Direktörü Oğuz Isıgöllü, alışveriş merkezlerinde yer alan gondol turlarının mağaza cirolarının artışına büyük katkı sağladığını söyledi.

Venezia Mega Outlet Yönetim Direktörü Oğuz Isıgöllü,  Venedik’ten ilham alan AVM’lerindeki mimarinin kanallarda yapılan gondol turlarıyla birlikte hem keyifli vakit geçirmek hem de şehir hayatındaki kaostan birkaç dakika da olsa uzaklaşmak isteyenler tarafından yoğun olarak tercih edildiğine dikkat çekti.  

“YERLİ VE YABANCI TURİSTİN İLGİSİ BÜYÜK”

Konseptlerin yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin önemine vurgu yapan Oğuz Isıgöllü, “Alışveriş merkezlerinde farklılaşmanın en önemli unsurlarından birini tasarım konseptleri oluşturuyor. Venedik konseptiyle tasarlanan AVM’miz, avantajlı fiyatların yanı sıra görselliği ile ziyaretçi çekiyor.  Alışveriş merkezimiz içerisinde yer alan gondol turu yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerken, mağaza cirolarına da ciddi katkı sunuyor” dedi.   

Özellikle yabancı turistler tarafından çok fazla tercih edilen bir mekan olduğunu hatırlatan Isıgöllü; “İstanbul’a gelen birçok turist hem alışveriş hem de gezilecek yer olarak Venezia Mega Outlet’i tercih ediyor. Ziyaretçilerimiz Venedik konseptli kanallarda Gondol turunu deneyimlerken,  San Marco Meydanı’ndan ilham alınarak tasarlanan açık alanımızda vakit geçirebiliyor, bir yandan da outlet mağazalarımızla indirimli alışverişin keyfini çıkartıyorlar. Bu da alışveriş merkezi içerisindeki birçok mağazanın cirosal anlamda dünya sıralamasında ilk üçe girmesini sağlıyor” diye konuştu.(Fotoğraflı)

 

 

Devamını oku

Ekonomi

IRF’ten Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne global başarı ödülü

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) – Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Uluslararası Yol Federasyonu (International Road Federation-IRF) tarafından her yıl verilen Global Başarı Ödülleri’nde ‘Dizayn’ kategorisinde ödüle layık görüldü.

Bu yıl Amerika’da düzenlenen ödül törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve ICA Genel Müdürü Serhat Soğukpınar katıldı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu projesinin yapımına 29 Mayıs 2013’te gerçekleştirilen temel atma töreni ile başlandı ve 3 yıl gibi rekor bir sürede tamamlanarak 26 Ağustos 2016’da açıldı.

İki kıta arasında hem karayolunu hem de demiryolunu birleştiren ve diğer köprülerden farklı olarak tek katlı olacak şekilde dizayn edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyeden geçiyor. Bu özellik için köprünün ana kabloları, dikey askı halatları ve tabliyeyi kulelere bağlayan eğik askı kabloları bir araya getirildi ve rijitliği yüksek bir hibrid köprü tasarlandı.

59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsünün bir başka ilki ise 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprüsü olması.

 

Devamını oku

Ekonomi

TASD/Endican: Ayakkabı ihracatı yüzde 5.8 artışla 816 milyon doları aştı

Yayınlanma tarihi

-

Efecan Kalafatoğlu / İstanbul, 22 Kasım (DHA) – Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulsabur Endican, yıllık 500 milyon çift üretim kapasitesi bulunan Türkiye ayakkabı sektöründe ülke ihracatı olarak yılın 10 ayında yüzde 2.1 artarken, ayakkabı ihracatının ise yüzde 5.8 yükselişle 816 milyon doları geçtiğini belirtti.
TASD, ayakkabı sektöründeki son gelişmeleri değerlendirmek, sorunları belirlemek ve çözüm yolları geliştirmek amacıyla sektör toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Endican, yıllık 500 milyon çift üretim kapasitesi bulunan Türkiye ayakkabı sektörünün, konkordatolar nedeniyle kapasitesinin hepsini kullanamadığını söyledi.
Endican, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan ayakkabıda iç ve dış ticaretin 9 milyar dolara ulaştığını belirterek, ülkenin hemen hemen her bölgesinde önemli üretim merkezlerinin bulunduğunu ifade etti.
“Üretim bantlarının geliştirilmesi gerekiyor”
Endican, sektörün üretimde, tasarımda ve ihracatta her geçen gün kendisini geliştirmesine rağmen hak ettiği değeri göremediğini belirterek, “Yılın 10 ayında ülke ihracatı yüzde 2.1 artarken, ayakkabı ihracatı ise yüzde 5.8 yükselişle 816 milyon doları geçti. Yani ayakkabıdaki artış genel artışın yüzde 176 üzerinde. Ancak bu noktada endüstriyel üretim konusunda sıkıntılar bulunuyor, global firmaların daha çok gelmesi için üretim bantlarının geliştirilmesi gerekiyor” dedi.
“Çeklerin ödenmemesi halinde zincirleme sorunlar oluşabilir”
Ayakkabıda perakendecilerin konkordato sürecine girmesinin özellikle üreticiler için sıkıntı doğurduğunu vurgulayan Endican, “Sektörde 18 aya varan uzun vadelerin bir anda 5-6 aya çekilmesi ve perakendecilerin farklı sektörlere yatırım yapması konkordato süreçlerinin ana sebeplerini oluşturuyor. Burada bizi bekleyen diğer sıkıntı ise konkordato sürecine girmiş firmaların piyasada vadesi gelmeyen çeklerinin bulunması. Vade tarihleri geldiğinde ödemelerin aksaması halinde zincirleme sorunlar oluşacaktır” diye konuştu.
“Konkordatonun daha fazla zarar vermemesi için taleplerimiz var”
Endican, ayakkabıda sektöründeki firma ve markalarda konkordatoların ekonomiye daha fazla zarar vermemesi ve üreticilerin korunması adına bazı önerilerinin bulunduğu:
1) Konkordato ilan eden firmaların çeklerinin dondurulduğu gibi bu firmalarla iş yapan ve mağdur olan tedarikçilerimizin de çekleri dondurulmalı.
2) Konkordato mağduru imalatçılardan süre bitene kadar sigorta primi ve vergi alınmamalı.
3) Konkordato ilan eden firmaların diğer şirketlere verdiği çeklerdeki tutar kadar bu firmalara faizsiz kredi verilmeli. (Fotoğraflı)

Devamını oku

Popüler Başlıklar