Takip Edin

Spor

Liverpool taraftarı, İstiklal Caddesi’nde eğlendi

Yayınlanma tarihi

-

Ertan KILIÇ – Ozan URAL / İSTANBUL (DHA) – Liverpool ile Chelsea arasında oynanacak olan UEFA Süper Kupa maçı öncesi Liverpool taraftarı, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde eğlendi, atkı ve kaşkol aldı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Taksim’de, Cumhuriyet Anıtı’nın etrafı da güvenlik nedeniyle bariyerlerle kapatıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, alınan güvenlik tedbirleri kapsamında saat 22.30 itibarıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı’ın etrafını bariyerlerle yaya trafiğine kapattı.

(FOTOĞRAFLI)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spor

Türk Sporu, Milli Spor Politikası Çalıştayı’nda konuşuldu

Yayınlanma tarihi

-

Osman BAKIR / İSTANBUL, (DHA) – Milli Spor Politikası Çalıştayı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Başakşehir Belediyesi ve Marmara Üniversitesi işbirliğiyle 32 spor federasyonunun katılımıyla gerçekleşti. Marmara Üniversitesi Anadolu Yerleşikesi’nde yapılan çalıştayda Milli Mücadelenin 100’ncü yılında Türk sporu ve politikaları ele alındı.

Milli Spor Politikası gerçekleştirilen çalıştayda masaya yatırıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Başakşehir Belediyesi ve Marmara Üniversitesi ile 32 spor federasyonun katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda ‘Spor Kültürü, Spor Yönetimi ve Eğitimi, Spor ve Yerel Yönetimler, Spor ve Medya, Spor Yönetimi ve Federasyonlar ve Spor Yönetimi ve Bilişim’ komisyonlarında Türk sporunun vizyonuna ilişkin fikirler konuşuldu.  Çalıştaya, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, protokol üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“GENÇLERLE İLETİŞİM KURMALIYIZ”

Çalıştayın açılışında konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, genç bireylerle iletişimlerinin iyi olması, onların anlaşılabilirliğini artırdığını söyledi. Böyle çalıştaylar yaparak gençlerle iletişimlerinin arttığını söyleyen Başkan Kartoğlu, “Bizler, geçmişte yapılanları doğru bir şekilde anlayıp gelecekle ilgili doğru adımlar atmazsak istediğimiz hedeflere ulaşamayız. Bunun için birkaç tane tespitim olmuştu. Biz gençlerle iletişim kuramazsak o alışkanlıkları oluşturamayız. Önce bizim iletişim konusunu gerçekten çözmemiz lazım. Bunun için de bu iletişim konusu çalıştaylarla, içerisinde her grubun olduğu, yani akademisyeninden, bakanlığından, yerel yönetimlerinden, öğrencilerinden her gurubun olduğu, her grubun kendisini ifade edebildiği ortamda hem geçmiş tespitleri, hem de gelecekle ilgili neler yapılabileceği konusu tamamen masaya yatırılmış olacak. Güncel bilgilerle önümüze bir harita çıkmış olacak. O yüzden bu tür çalıştaylar daha sonra inşallah daha büyük şekilde yapılmaya devam eder” dedi.

“SPORCULARA İMKAN SAĞLIYORUZ”

Yerel yönetimlerin spor çalıştaylarında neden yer aldığına cevap veren Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, sporculara imkan sağladıklarını söyledi. Belediyecilik olarak böyle çalıştaylarda yer almaya devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Bu çalıştaylarla birlikte özellikle ‘Yerel yönetimler burada neden var ?’ sorusu önemli bir soru. Yerel yönetimler burada olmalı. Çünkü yerel yönetimler fiziken sporculara mekan ve imkan sunan kurumdur. Artık belediyecilik sadece ‘imalat yapmakla’ anılmıyor. Artık belediyecilik içerisinde ilçesinde yaşayan sporu, sporcu gençliği de geleceğe taşımakla ilgili bir ödevi var. Bizler bunun farkındayız. Gerekliliklerini daha önce nasıl yapıyorsak bundan sonrada yapmaya çalışacağız” şeklinde konuştu. 

“SPOR TOPLUM TABANINA YAYILMALI”

Çalıştayın açılışında konuşan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, sporun toplum tabanına yayılması gerektiğini söyledi. Sporu paydaşlarıyla birlikte ele alınca olumlu sonuçlar elde edileceğini de belirten Bakan Yardımcısı Ersöz,  “Kendi içimizde Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki uzmanlarımız ve yöneticilerimiz mutlaka akademiyle, mutlaka sahanın temsilcileriyle, mutlaka üniversitelerle bir arada olmalı. Onların bilgilerinden yararlanmalı, yol göstericiliğinden istifade etmeli ve biz bunu alanı tüm paydaşlarımızla birlikte yönetiyor olmalıyız. Gerek gençlik alanı, gerekse spor alanı paydaşlarıyla birlikte yönetildiğinde bir takım olumlu sonuçların alınabileceği bir alan. Gençlik dediğimizde Avrupa’nın en genç nüfusa sahip ülkesiyiz. Spor dediğimizde yediden yetmiş yediye, bir anlamda beşikten mezara spor diyoruz. Bu alanın bütününde bakanlık olarak bir anlamda planlayan, finanse eden, denetleyen pozisyonu, bir anlamda da paydaşlarıyla, federasyonlarla ve kulüplerle birlikte ve özellikle yerel yönetimlerle birlikte çalışan ve politikaların hayata geçirilmesinde yol almayı hedefleyen bir yaklaşımı da benimsiyoruz” dedi.

“İLK HEDEFİMİZ SPORCU TOPLUM YETİŞTİRMEK”

Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz,  Bakanlık olarak iki hedefleri olduğunu söyledi. İlk hedeflerinin spor kültürünü yaygınlaştırarak sporcu toplum haline gelmemiz gerektiğini belirtti. Sporun kişisel gelişimde çok önemli olduğunu söyleyen Bakan Yardımcısı Ersöz, “Öncelikle bizim yapmak istediğimiz, spor kültürünü yaygınlaştırmak, sporu tabana yaymak ve her yaştan insanın daha fazla spor yaptığı bir Türkiye hedefine ulaşmak. Bu spor tarafında birinci hedefimiz. Spor her şey. Spor sağlık, zindelik, fiziksel ve ruhsal gelişimin anahtarı. Sağlıklı bir birey olmanın temel üç unsuru var. Fiziksel gelişim, ruhsal gelişim ve sosyal gelişim. Bu üçü açısından da sporun yeri oldukça büyük. Gençlerle ilgili politikalar oluşturacaksanız içinde mutlaka spor olmalı. O yüzden gençlik merkezlerinin içine spor salonları koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

“ULUSLARARASI ALANDA BAŞARILAR SAĞLAMALIYIZ”

Bakanlık olarak ikinci hedeflerinin de uluslararası alanda başarı sağlamak olduğunu da söyleyen Genç ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, “İkinci hedefimizde elit sporcu yetiştirip, ülkemizi uluslararası müsabakalarda daha başarılı hale getirmek. Önemli bir husus. Yetenek taraması, milli sporculara burs verilmesi, elit sporcular için spor eğitim merkezlerinin kurulmuş olması ve vakıf üniversiteleriyle yaptığımız milli sporculara burs verilmesi anlaşması olmak üzere dört tane unsur var. Gerçekten de elit sporcu konusunda bir takım problemler yaşıyoruz. Kapsamlı bir politika ortaya koymak durumundayız” dedi.

Devamını oku

Spor

Beşiktaş 2. Başkanı Adnan Dalgakıran: Kurtuluş Savaşı veriyoruz (FOTOĞRAFLAR)

Yayınlanma tarihi

-

Devamını oku

Spor

TOFAŞ, EuroCup’ta tur peşinde

Yayınlanma tarihi

-

Gürkan DURAL/BURSA,(DHA)

TOFAŞ Basketbol Takımı, 7Days EuroCup B Grubu 10. hafta mücadelesinde Rus ekibi Lokomotiv Kuban’ı konuk ediyor. Yarın Nilüfer TOFAŞ Spor Salonu’nda oynanacak maç saat 20.00’de başlayacak.
7Days EuroCup 10. haftasında TOFAŞ, Lokomotiv Kuban ile karşı karşıya geliyor. Avrupa’da tur için final niteliğinde bir maça çıkacak olan Mavi Yeşilliler, Rus rakibini yenmesi halinde adını TOP16’ya yazdıracak. Evinde taraftarının da desteğiyle tarihinde bir ilki başarmak isteyen Bursa ekibinde eksik oyuncu bulunmazken, Reyer Venezia, Partizan NIS ve Rytas Vilnius’un üst turu garantilediği grupta Lokomotiv Kuban, Rytas Vilnius ve TOFAŞ aynı galibiyet sayısına (4 galibiyet-5 mağlubiyet) sahip. Bu sezon 2 kez antrenör değişikliği yaşayan Evgeny Pashutin idaresindeki Lokomotiv Kuban, grupta oynadığı son 2 maçta Limoges’i 92-77; Partizan’ı 83-76 mağlup ederken, VTB Ligi’nde 14 Aralık’ta oynadığı Parma Perm maçını ise 83-75 kazanmıştı.
TOFAŞ ile Lokomotiv Kuban sezon öncesi Bursa’da düzenlenen Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası finalinde de karşılaşırken, Rus ekibi maçı 83-77 kazanarak şampiyon olmuştu. İki takım arasında Rusya’da oynanan grubun 5. hafta mücadelesini TOFAŞ Basketbol Takımı, Tarik Phillip’in son saniye üçlüğüyle 72-69 kazanmıştı.
Yarın Nilüfer TOFAŞ Spor Salonu’nda oynanacak mücadele saat 20.00’de başlayacak. Karşılaşmayı Fransa’dan Mehdi Difallah, Polonya’dan Marcin Kowalski ve Büyük Britanya’dan Eduard Udyanskyy hakem üçlüsü yönetecek.
 

FOTOĞRAFLI

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar