Takip Edin

Ekonomi

Maltepe Ekonomik Forumu başladı

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL (DHA) – Maltepe Ekonomik Forumu, Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde yurtiçi ve yurtdışından alanında önemli isimlerin katılımıyla başladı. “Ekonomide Yeni Arayışlar” adı altında düzenlenen forumun açılış konuşmasını Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç yaptı.

Maltepe Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Elite World Asia Otel’deki oturum iki gün boyunca devam edecek. Oturumun ilk gününde CHP’nin Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP’nin Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP’nin Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP’nin ARGE-Bilim Yönetim ve Kültür Platformundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, CHP milletvekilleri Akif Hamzaçebi, Kadri Enis Berberoğlu, Ömer Fethi Gürer, Çetin Osman Budak ile çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı.

“EKONOMİK TEMELLİ SIKINTILARIMIZA ÇÖZÜM BULACAĞIZ”

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, konuşmasında Türk ekonomisinin içinden geçtiği zorlu sürece vurgu yaptı. Kılıç, “Ekonomide Yeni Arayışlar konferansımızın ilkine bugün başladık. CHP’nin Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcümüz Faik Öztrak ile bundan birkaç ay önce bir değerlendirme yaptığımızda ve yerel yönetimlerin karşı karşıya bulunduğu sıkıntılardan bahsettiğimizde, bunların ekonomik temelli olduğu açıktı. Biz de burada ortak akıl oluşturabilir miyiz ve bir çözüm önerisi geliştirebilir miyiz diye bu forumu düzenleme kararı aldık. O yüzden bu hafta sonu, burada çok önemli konuklarla birlikte olacak ve onları dinleme fırsatı bulacağız” dedi.

“İKİ ÖNEMLİ SORUNUMUZ VAR”

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, bir belediye başkanının görevinin sadece yerel sorunlarla ilgilenmek olmadığının altını çizdi. Kılıç, “Maltepemizde önce ekonomi, sonra da siyasete bakış açısı masaya yatırılacak. 2 gün boyunca buraya emek veren tüm arkadaşlarıma katkılarından ötürü teşekkür ediyorum. İnşallah hedeflerimize ulaşabileceğimiz bir toplantı olur. İnşallah buradan çıkan sonuçlar kitaplaştırılarak istifade etmek isteyenlere sunulacak. Koşullar ne olursa olsun daima sevgi kazanacak” diye konuştu.

 TÜRKİYE’NİN EKONOMİK SORUNLARI İRDELENDİ

Forumun ilk oturumunda “Dünya ve Türkiye Ekonomilerinde Görünüm ve Beklentiler” konusu işlendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın moderatörlüğünde, Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Selva Demiralp, Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Refet Gürkaynak, Azerbaycan’dan gelen Prof. Dr. Saleh Mammadov, ekonomist Dr. Zümrüt İmamoğlu ve gazeteci ve köşe yazarı Uğur Gürses, “Dünya Ekonomisinde Sorunlar ve Belirleyici Dönüşümler” ve “Türkiye Ekonomisinin Temel Sorunları” üzerine bir sunum yaptı.

“Ekonomi Politikalarında Yeni Arayışlar” konulu ikinci oturumda ise Dr. Osman Berke Duvan moderatörlüğünde, Prof. Dr. Kâmil Yılmaz, “Makroekonomik Çerçeve”, Prof. Dr. Serdar Sayan, “Üretim ve Verimlilik”, Prof. Dr. Uğur Emek, “Rekabet Gücü”, Prof. Dr. Öner Günçavdı, “Sanayi Politikaları” ve Prof. Dr. Haluk Levent, “Kapsayıcı Büyüme ve Bölüşüm” konularında konuştu.Son oturumdaysa Prof. Dr. Daron Acemoğlu, video konferans yöntemiyle “Küresel Ekonomik Gelişmelerin Işığında Türkiye’nin Yol Haritası” konusunu masaya yatırdı. Soru cevap bölümünün ardından forumun ilk günü sona erdi.

OTURUMUN İKİNCİ GÜNÜNDE KILIÇDAROĞLU KONUŞACAK

Maltepe Ekonomik Forumu yarın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve yabancı ülkelerden konukların katılımıyla sona erecek.

(FOTOĞRAFLI)

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

“ABD yaptırım silahını doğalgaz hatları için de kullanabilir”

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)- Türk Akımı ve Kuzey Akımı doğalgaz hatlarını değerlendiren Prof. Dr. Hasan Saygın, ABD’nin Rusya ile AB arasındaki ilişkinin derinleşmesini engellemeye yönelik olarak bu hatlar için de yaptırım silahını kullanabileceğini belirtti.

Rus doğal gazının Batı pazarına açılmasını ve değerlendirilmesini sağlayan Türk Akımı ve Kuzey Akım doğal gaz hatlarını değerlendiren İstanbul Aydın Üniversitesi İleri Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (UYGAR) Müdürü Prof. Dr. Hasan Saygın, her iki ‘akım’ın da Rusya ile AB arasındaki ilişkileri ‘giriftleştireceğini’, ABD’nin ise bunu engellemek için yaptırım kozunu kullanabileceğini söyledi.

“OYUNUN KAYBEDENİ UKRAYNA OLACAK”

Türk Akımı (Rusya-Türkiye) ve Kuzey Akım’ın (Rusya-Almanya) nerdeyse ayna simetrisinde olduğunu ve simetri ekseninin Ukrayna olduğunu ifade eden Prof. Dr. Saygın, “Her iki doğal gaz boru hattının da siyasi etkisi küresel düzeyde olacaktır. Ukrayna oyunun kaybedeni olup, üreteceği veya geliştireceği alternatif siyasi ve ekonomik tasarruflar bölgedeki bütün ülkeleri etkileyecektir. Günün sonunda bu ‘iki akım’ da AB-Rusya ilişkisini girift hale getirecektir. ABD’nin yaptığı ve yapacağı hamleler bu girift yapının oluşumunu engellemeye yönelik olacaktır” dedi.

“TÜRKİYE ‘BENCHMARK’ KONUMUNU DİKKATLE TAKİP ETMELİ”

ABD’nin gerçekleştireceği ‘hamle’lerde başta Ukrayna ve Polonya olmak üzere Romanya, Macaristan, Slovakya, Litvanya, Letonya ve Estonya’nın sıkı, İspanya’nın ise gevşek bir bağ ile ABD’nin bu oyundaki ortakları olduğunun altını çizen Prof. Dr. Saygın, “ABD bir süredir değişik bölge ve ülkelerde denediği yaptırım silahını bu ‘iki akım’ için de kullanması sürpriz olmamalıdır. Almanya-Rusya ilişkileri Türkiye için önemli bir ‘benchmark’ (ölçüm ve karşılaştırma kriteri/kıyaslama) konumundadır. Türkiye’deki karar vericilerin bu ‘benchmark’ı dikkatle takip etmeleri Türkiye’nin çıkarına olacaktır” diye konuştu. 

Devamını oku

Ekonomi

Bakan Albayrak: Kamu bankaları, 2020’ye girmeden tek haneli faizleri başlatıyor (2)

Yayınlanma tarihi

-

‘KAYSERİ’NİN PASTIRMASI BİR BAŞKA’
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cuma namazı için Bürüngüz Camii’nde kıldı. Bakan Albayrak, namazın ardından AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile birlikte Kadınlar Çarşısı’nda pastırma ve sucuk satan esnafı ziyaret etti. Bakan Berat Albayrak, tezgah başına geçerek, satırla pastırma doğradı ve elleriyle doğradığı pastırmayı protokol üyelerine ikram etti. Bakan Albayrak, kendisine yöneltilen “Kastamonu pastırması mı yoksa Kayseri pastırması mı?” sorusuna, “Türkiye’mizin bütün pastırmaları on numara; ama Kayseri’nin ki bir başka” dedi. 
FOTOĞRAFLI

 

 

Devamını oku

Ekonomi

‘Türkiye, pamuk üretiminde dünyada 6’ncı, ithalatta 5’inci’

Yayınlanma tarihi

-

İZMİR, (DHA)- EGE İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’nin, pamuk üretiminde dünyada 6’ncı, ithalatta ise 5’inci sırada bulunduğunu söyledi. Eskinazi, “Üretimimizi beklentilere cevap verecek şekilde yapmamız şart” dedi. 
Pamuk ile ilgili dünya genelindeki gelişmelerin değerlendirildiği, Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi’nin (ICAC) 78. Genel Kurul Toplantısı, 2- 6 Aralık’ta Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlendi. Toplantıda Türkiye’yi Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Musa Demir, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş’ın aralarında bulunduğu heyet temsil etti. Türkiye’nin, pamuk üretiminde dünyada Hindistan, Çin, ABD, Brezilya ve Pakistan’dan sonra 6’ncı sırada yer aldığına vurgu yapan Eskinazi, “Pamuk üretiminde büyük bir oyuncu olmamıza karşın 82 milyonluk iç piyasamızın ihtiyacını ve yıllık 27 milyar dolar ihracat yapan tekstil ve konfeksiyon sektörlerimizin ihtiyacını karşılayamıyor. Günümüzde yıllık 1,6 milyon ton pamuk ihtiyacımız var, ilerleyen süreçte 2 milyon tona ulaşacak pamuk ihtiyacımızı yerli üretimle karşılayacak şekilde üretimi ve üreticiyi desteklemeliyiz” diye konuştu.
Tüketicinin tercihlerinin üretimi şekillendirdiği sürece girildiğine değinen Eskinazi, “Müşteriler izlenebilirlik ve şeffaflık konularında markalar üzerindeki baskılarını gün geçtikçe artırıyor. Tüketici, aldığı ürünlerin hikayelerini, ürünlerin orijinalliğini ve güvenilirliğini sorguluyor. Bu süreç her geçen gün daha da belirgin hale geliyor. İzlenebilirlik konularında farklı yöntemler ile hizmet veren, nano teknoloji ile partiküllerin elyafa yerleştirilmesi ve blockchain teknolojisi ile izlenebilirlik, pamuğun DNA’sının belirlenmesi ve sonrasında yapılan takip ve testler ile izlenebilirliğin sağlanması ve topraktaki kimyasal minerallerin ülkelere göre farklılığından yola çıkarak her ülkede yetiştirilen pamukların parmak izlerinin sağlanması noktasına gelindi. Bizim de üretimimizi bu beklentilere cevap verecek şekilde yapmamız şart” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar