Takip Edin

Güncel

Muğla Valisi Civelek’in acılı günü 

Yayınlanma tarihi

-

Bahattin ALBAYRAK/NAZİLLİ (Aydın), (DHA)- MUĞLA Valisi Esengül Civelek’in 105 yaşındaki anneannesi Kübra Tumlu Aydın’ın Nazilli ilçesinde hayatını kaybetti. Tumlu, Nazilli’de düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.  
Muğla Valisi Esengül Civelek’in Nazilli ilçesinde Belediye Meydanı’ndaki Ali Molla İş Hanı’nın ikinci katında oturan anneannesi Kübra Tumlu, yaşlılığa bağlı olarak 105 yaşında yaşamını yitirdi. Kübra Tumlu için bugün Nazilli ilçesindeki Koca Cami’de cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine, Muğla Valisi Esengül Civelek’in yanı sıra Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Nazilli Belediyesi Eski Başkanı Haluk Alıcık, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve Vali Civelek’in yakınları katıldı.
İkindi namazı sonrasında kılınan cenaze namazının ardından Tumlu, Eğriboyun Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze töreninde taziyeleri kabul eden Muğla Valisi Esengül Civelek’in oldukça üzgün olduğu görüldü.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Kışın vazgeçilmez tatlısı: Çam kozalağı reçeli

Yayınlanma tarihi

-

Alparslan ÇINAR- Hakan ÖZGENÇ/KUMLUCA (Antalya), (DHA)- ANTALYA’nın Kumluca ilçesinde hasadı yapılan sebze ve meyveler, kışın tüketilmesi için reçel, turşu ya da salamura yapılıyor. Ürünlerden en ilgi çekeni ise çam kozalağı reçeli oldu.
Kumluca’da yaz aylarında yetiştirilen sebze ve meyveler, kışın tüketilmesi için turşu, salamura ve reçel haline getiriliyor. Patlıcan, karpuz, frenk yemişi, incir, elma ve turunç, kazanlarda kaynatılarak reçel, yöreye özgü yarım yağlı zeytinler ise bidonlara kurularak salamura yapılıyor. Domates, biber gibi sebzeler de ipe asılarak ya da tarhana içerisine karıştırılarak kışa saklanıyor. İmece usulü yapılan kış hazırlığında iş bölümünün büyük kısmını ise kadınlar üstleniyor.
HAZIR GIDALARA SAVAŞ AÇILDI
Kumluca Yörük Türkmenler Derneği Başkanı Nurcihan Uğurel, yöresel ürünlerin satışı ve ilçe halkının ekonomisine katkı için geçen günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giderek hem yöresel ürünleri tanıttı, hem de tanıtım ve yeni pazarlar için ilgili bakanlıklarla görüştü. Tanıtıma ve ilçe halkının ekonomisine katkı sağlanması konusunda söz aldıklarını belirten Uğurel, “Çok geç kalmışız. Her yörenin tanınmış ürünü var. Biz de bunun için gittik ve çok olumlu geçti görüşmemiz. Sözü aldık. İlçemiz için daha güzel şeyler olacak. Hazır gıdalara savaş açtık” diye konuştu.
ÇAM KOZALAĞI REÇELİ
İlçede en çok tüketilen reçellerin başında karpuz ve çam kozalağı reçelleri geliyor. İlçeye özgü andız çamından toplanan kozalak ve yetiştirdikleri karpuzları kazanlarda kaynatarak kavanozlara dolduran ilçe halkı, kozalak reçelinin kışın hastalıklara şifa olduğuna inanıyor. Nurcihan Uğurel, kozalak reçelinin tatlıdan ziyade ilçede ilaç niyetine tüketildiğini ifade ederek, “Kışın bizim antibiyotiğimiz, ilacımız bu reçeldir. Karaciğer yaralarına ve kansere iyi geldiğine inanılıyor. Gribe karşı bir koruyucu etki veriyor” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Biyonik kulaklık takılan Yusuf ilk olarak ‘baba’ dedi

Yayınlanma tarihi

-

Gülay KUYUCU-Orhan AŞAN/VAN, (DHA)- VAN’ın Çaldıran ilçesinde yaşayan Kerem ve Kamile Kaçmaz çiftinin işitme bozukluğu yaşayan oğlu, 2,5 yaşındaki Yusuf, biyonik kulak ile duymaya başladı. Daha önce seslere tepki vermeyen Yusuf’un ilk sözü ise ‘baba’ oldu.
Van kent merkezine yaklaşık 140 kilometre uzaklıkta bulunan İran sınırındaki Çaldıran ilçesinin Dilekli Mahallesi’nde yaşayan Kerem ve Kamile Kaçmaz’ın 9’uncu çocukları olan Yusuf, 2,5 yıl önce dünyaya geldi. Yusuf’un seslere tepki vermemesi üzerine baba Kerem Kaçmaz, Yusuf’u uzman doktora götürerek sağlık kontrolünden geçirdi ve burada da işitme bozukluğu tanısı konuldu. İki kulağı da duymayan Yusuf, Van’dan Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.
DÜNYALAR BİZİM OLDU
Çiftçilik yaparak ailesini geçindiren Kerem Kaçmaz’ın imkanları Yusuf’u tedavi ettirmeye yetmeyince de Sağlık Bakanlığı devreye girdi. Bakanlığın sağladığı imkanla Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyat olan Yusuf, sağlığına kavuştu ve takılan ‘biyonik kulak’ sayesinde ilk kez sesleri duymaya başladı. Aile büyük mutluluk yaşarken anne Kamile ve baba Kerem Kaçmaz yetkililere teşekkür etti. Çocuklarını artık tüm seslere tepki verdiğini ve bunun mutluluğu yaşadıklarını anlatan baba Kerem Kaçmaz, “Yusuf hastaydı ve Çaldıran’dan Van’a sevk ettiler. Bizim seslenmemize rağmen bize tepki vermiyordu. Sonra Ankara’ya götürdük. Ameliyat oldu ve durumu şu an için iyi. Ameliyat olduktan birkaç ay sonra bize tepki vermeye başladı. O zaman dünyalar bizim oldu” dedi. 
YUSUF’UN DUYMAMASI İÇİMİZİ YAKIYORDU
Yusuf’un ablası Rojbin ise yapılan ameliyattan sonra Yusuf’un artık duymaya başladığını belirterek, “Yusuf doğduğundan beri seslere tepki vermiyordu. Geçtiğimiz yıl hastaneye götürdük ve onlar da Ankara’ya sevk ettiler. Orada bize ameliyat olacağını söylediler. Çünkü 2 kulağı da duymuyordu. 2 cihaz takıldı. Yusuf şu anda bizi duyuyor. Ama daha önce bizi hiç duymuyordu. Şimdi seslendiğimizde bize bakıyor. Artık abla, baba, anne diyebiliyor. Ailece çok mutluyuz. Daha önce Yusuf’un duymaması içimizi yakıyordu. Ama Yusuf duyduğundan beri çok mutluyuz. Yusuf’un ilk kelimesi de baba oldu. Gelişmesi artık çok iyi” diye konuştu.  

FOTOĞRAFLI

 

Devamını oku

Güncel

Toros Dağları’ndan gelen bala ‘Dünyanın en iyi balı’ ödülü

Yayınlanma tarihi

-

MERSİN, (DHA)- MERSİN’in Erdemli ilçesinin yüksek kesimlerinde Toros Dağları’nın eteğinde 2 bin 500 rakımda üretilen Eğriçayır balı, Kanada’nın Montreal kentinde Dünya Arıcılık Örgütü ev sahipliğinde düzenlenen 46’ncı Dünya Arıcılık Kongresi’nde ‘Dünyanın En İyi Balı’ ödülüne alarak Türk balcılığını zirveye taşıdı.
Montreal kentinde düzenlenen Dünya Arıcılık Kongresi’ndeki yarışmaya çok sayıda üretici, 400’e yakın bal ile katıldı. Yarışmalar, 4 kategoride yapıldı. Kendi kategorilerinde birinci olup, altın madalya alarak finale kalan 4 bal arasında ise Eğriçayır balı, ‘Dünyanın en iyi balı’ seçildi. Celal Çay, arıcılığın şampiyonlar ligi kupası olarak tabir edilen kupayı Türkiye’ye kazandırdı.
Eğriçayır balının son kuşak temsilcisi, 300 yıllık arıcılık yapan bir aileden gelen Celal Çay, hem ürünlerinin kalitesini, hem de Türkiye’nin adını uluslararası alanda duyurmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Çay, “Dünya Arıcılık Örgütü, balımızı dünyanın en iyi balı seçerek ödüllendirdi. Bu ödüle, arıcılık sektörünün şampiyonlar ligi kupası diyebiliriz. Yarışmaya 400’e yakın bal girdi. Bu ballar 4 kategoriye ayrıldı. Altın madalya alan 4 bal arasında bizim balımız, dünyanın en iyisi seçilerek kupa ile ödüllendirildi. Bu kupayı ülkesine götürmek isteyen o kadar arıcı vardı ki; ülkemize getirmek bize nasip oldu. Bu kupayı Türk arıcıları adına alıyor ve ithaf ediyoruz. Türkiye koloni sayısı bakımından Çin’den sonra dünyanın 2’nci büyük ülkesidir. Bu kupayı alarak biz de dünyaya, Türkiye’nin en iyi balı üretebileceğini göstermiş olduk” dedi.
Babası Şahbaz Çay’ın da arıcılığı dedesinden öğrendiğini ifade eden Celal Çay, “Şu anda da babam arıcılığı torunlarına öğretiyor. Toros Dağları’nda organik arıcılık yapıyoruz. Mevsimine göre Torosların eteğinden zirvesine kadar kovanlarımızı taşıyarak, çok emek veriyoruz. Arıcılık gerçekten bir yaşam biçimi ve çok zahmetli bir iştir. İyi bal üretmek çok kolay değil. Mevsime, rüzgara ve yağmura çok bağlısınız. Sadece sizin emek vermeniz değil, aynı zamanda doğanın size izin vermesi gerekiyor. Tüm bunlar üst üste gelirse, iyi bal üretme şansını yakalamış oluyorsunuz. Babam, torunları, kardeşlerim tüm aile çok çalışıyoruz. İyi bal üretmek için çok uğraşıyoruz ve sonunda ‘Dünyanın En İyi Balı’ kupasını Türkiye’ye getirdiğimiz için çok mutlu olduk” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar