Takip Edin

Güncel

Müziğin güçlü isimleri çocuk gelinler için bir araya geldi

Yayınlanma tarihi

-

İlkay DİKİCİ/ İSTANBUL,(DHA)-BAHADIR Tatlıöz’ün yedinci sosyal sorumluluk projesi olan ‘KINA’ sanatçıları bir araya getirdi. Çocuk istismarı, küçük yaşta evlendirilen kız çocukları ve şiddete maruz kalan kadınları konu alan ve sözü müziği Bahadır Tatlıöz’e ait olan Kına, Bemol 9 Müzik etiketiyle bugün dinleyicisiyle buluştu. Aynı notalarda buluşan Bulutsuzluk Özlemi, Gökhan Türkmen, Kubat, Mehmet Erdem, Tepki ve Pi gibi Türk müziğinin güçlü yorumcuları, seslerini müzikle yükselterek projeye destek oldular. Tüm geliri kız çocuklarının korunması ve eğitimi adına bağışlanacak olan Kına, örnek bir proje olma özelliğini taşıyor.
‘Hayallerimin Projesi’ dediği KINA’yı bestelerken şarkıda ki tüm sanatçıların ses renklerini dikkate alarak esere imza atan Bahadır Tatlıöz, şarkının aranjesini ise Cüneyt Yamaner ile birlikte yaptı. Rap bölümleri Tepki ve Pi tarafından kaleme alınan Kına’da toplumsal duyarlılık felsefesinden ödün vermeyen Tatlıöz, klip için de Ümraniye Film Platoları’nı kullandı. Tatlıöz, senaristlik ve yönetmenlik koltuğuna kendisi oturdu. Sennur Nogaylar ve Yasemin Balık gibi sinema sektöründen başarılı isimlerinde rol aldığı klipin oldukça sürükleyici bir hikayeye sahip olduğunu dile getiren Bahadır Tatlıöz, projeye destek veren tüm sanatçı dostlarına teşekkür etti.

SANATÇILAR ÇOCUK GELİNLER İÇİN BİR ARADA
Gökhan Türkmen, “Genç yaşta evlendirilen kızlarla alakalı onlara bir tepki bir maiyetinde olan bir proje. Bunun gibi projelere her zaman katkıda bulunuyoruz. Hassas davranıyoruz bu da onlardan bir tanesi olduğu için mutluyuz” dedi.
Pi ise, “Bahadır beni bu proje için aradığında çok heyecanlandım. Çünkü gerçekten çok özel ve duyarlı bir konu. Çocuk gelinlerle ilgili yapılan röportajları  ve makaleleri araştırdım ve ağladım. Çünkü bende bir anneyim. Kız çocuğum var benimde. Bu parçada olmalıyım dedim. Umarım doğru yerlere ulaştırabiliriz” diye konuştu.
Tepki de, “Böyle bir teklif geldiğinde insan her şeyden önce onure oluyor. Her Türk vatandaşının bu konunun bir yerlerinde olması gerekiyor. Bunu müzikle dile getirmek özellikle bambaşka” İfadelerini kullanırken, Nejat Yavaşoğulları, “Zaten bunlar bizim kanayan yaralarımız diyelim. Bunu el birliğiyle bütün toplum konuya dikkat ederek, Bahadır arkadaşımız gibi çalışmalarla katkıda bulunuyor. Bu dertlerimizi sone erdirmemiz lazım. Bize de düşen görevler var” dedi.
Mehmet Erdem, “Bahadır arayınca ilk başta heyecanlandım. Çok önemli bir konuya parmak basıyor. İçinde bulunduğumdan dolayı çok mutluyum” diye konuştu.
Kubat, “Şarkı güzel, sözler güzel bütün mevzu genç yaşta çocuk yaşta, bilinçsizce evlendirilen, gelin giden kızların hikayesi. Buna dikkat çekmek için harika bir beste yapmış kardeşim. Bir kız babası olarak ekstra koşarak geldim bu projeye” şeklinde konuşurken Bahadır Tatlıöz ise, “Bu proje için yıllardır birçok şeyi tasarladım. Sonunda hayata geçirmek nasip oldu. Birazcık kız çocuklarının eğitimden alınmasını hatta erken yaşta evlendirilmesini konu alan, biraz da kadına yönelik şiddeti konu alan aslında temeli çocuk ya da büyük kadın olan çok önemli bir sosyal mesaj içerikli şarkıydı Kına. Bu projenin geliriyle ihtiyacı olan kız çocukları okutulacak. Onların bütün okul ve yaşam ihtiyaçları karşılanacak. Önceden sokak aralarında kalıyordu, kayıt altında olmadığı için diğer insanlar buna şahit olmuyordu. Şimdi bir paylaşıma denk geliyoruz. O bir paylaşım toplumda infial yaratıyor. Bu haklı bir isyan, bu haklı bir haykırış. Bu projeyle genç kızları okutup onların çok kuvvetli kadınlar olmasını sağlamak istiyoruz” dedi.
(FOTOĞRAF)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Tatvan’dan Elazığ’a yardım

Yayınlanma tarihi

-

Ceren KURTYE/TATVAN, (Bitlis)- (DHA)- BİTLİS’in Tatvan Belediyesi, Elazığ’da meydana gelen depremin ardından bölgeye yardım gönderdi.
Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından, Türkiye’nin bir çok ilinden yardımlar gitmeye başlarken, Bitlis’in Tatvan İlçesi Belediyesi ‘Elazığ İçin Kardeşlik Vakti’ kampanyası başlattı. Vatandaşlar oluşturdukları yardım kolililerini belediye ekiplerine teslim etti. Belediye ekipleri, bölgeye yardım göndermek isteyen vatandaşların gönderdiği yardım kolilerini paketleyip, kamyonlara yükledi.
Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, Elazığ için başlattıkları yardım kampanyasına vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “Bölgeyle irtibat halindeyiz. İlk aracımız sabah 07.30’da battaniye ve arama kurtarma personelimizle birlikte yola çıktı. Hem sosyal medyada, hem de farklı yollarla bizimle iletişime geçmek isteyen vatandaşlarımız ile ilgili hızlı bir şekilde kampanya başlattık. Hemşerilerimiz bu konuda çok hassas davrandılar. Beklentimizin üzerinden bir talep oldu. Kısa süre içinde vatandaşlarımız ihtiyaç olan malzemeleri getirmeye başladılar. Burada toplanan yardım malzemeleri paketlendikten sonra kamyona yüklenip deprem bölgesine doğru yola çıktı. Her ne kadar ciddi anlamda bir yıkım olmazsa bile artçı sarsıntılardan dolayı tedirginlik var. Evine giremeyen vatandaşlarımız, battaniye ve ısıtıcıya ihtiyaç duymaktadırlar. Bununla birlikte temiz su, çocuk bezi, gıda ve benzeri ihtiyaçları bulunmaktadır. Temel ihtiyaçları karşılayacak malzemeleri topladık. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar, yakınlarına sabır diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun.” diye konuştu.
İçinde yardım malzemelerinin bulunduğu 2 kamyon, vatandaşların ve belediye çalışanlarının uğurlamasıyla Elazığ’a doğru yola çıktı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

2.5 yaşındaki Yüsra’nın, 24 saat sonra mucize kurtuluşu/ Ek fotoğraflar

Yayınlanma tarihi

-

Devamını oku

Güncel

Jazz dinletisinin geliri depremzedelere gönderilecek

Yayınlanma tarihi

-

Yusuf ÇINAR/ÇORUM, (DHA)- ÇORUM’da ilk kez düzenlenen jazz dinletisinden elde edilen gelir, Elazığ ve Malatya’daki depremzedelere gönderilecek.
Afrikalı sanatçı Terry jorrys ile Ali Erol, Gökhan Över, Berk Kurdoğlu, Hazal Keser ve Nuray Erol’dan oluşan ‘Coverangers’ adlı jazz müzik grubu, Çorum’da sahne aldı. Düzenlenen dinleti organizasyonuyla kent sakinleri, ilk kez jazz müzikle buluşturuldu. Çorum- Samsun yolundaki düğün salonunda, yerli ve yabancı jazz & blues şarkıların seslendirildiği etkinliğe çevre illerden de katılım oldu. Kentte ilk kez düzenlenen caz dinletisinden elde edilen gelirin, Malatya ve Elazığ’daki depremzedelere bağışlanacağı belirtildi.
Organizatör Burhan Kaya, jazz konserinden elde edilen geliri depremzedelere bağışlama kararı aldıklarını söyledi. Kaya “İlk başta etkinliği iptal etmeyi düşündük. Böylesine üzücü bir olay varken etkinliği yapmaktan kaçındık. Daha sonra etkinliğimizi, buradan elde edeceğimiz geliri depremzedelere bağışlayarak daha anlamlı hale getirebileceğimize karar verdik. Elde ettiğimiz bütün kazancı da Elazığ ve Malatya’da depremden mağdur olan insanlara ulaştıracağız” dedi.
‘ÖDENEN ÜCRET ANLAM KAZANDI’
Grubun solisti Nuray Erol ise sahnede yaptığı konuşmada, etkinliğin gelirinin depremzedelere bağışlanacak olmasının kendilerini de memnun ettiğini söyleyerek “Etkinliğin geliri, Elazığ ve Malatya’daki depremde zarar gören depremzedelere ulaşacaktır. Etkinlik için ödenen ücret, daha anlam kazandı” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar