Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

Nur-Sultan Halk Çalgıları Orkestrası, Bursa’da konser verdi

Yayınlanma tarihi

-

Halil ÖZÇOBAN/BURSA, (DHA)- KAZAKİSTAN’nın Nur-Sultan Halk Çalgıları Orkestrası, Bursa’da konser verdi.Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, Orkestra Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği organizasyonda Kazakistan’ın Nur-Sultan Halk Çalgıları Orkestrası Tayyare Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu. Konsere destek veren Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, etkinlik öncesi açıklama yaptı. Doç. Dr. Çakıcı, Türk dünyasının yetenekli müzisyenleri ve bestecilerinin dünya müzik hazinesine büyük katkıda bulunduğunu kaydetti. Sanatçıların hareketliliğinin kardeş ülkeler arasındaki ilişkiler açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Çakıcı, gerçekleştirdikleri sanatsal buluşmalar ve turnelerin, çeşitli ülke sanatçıları arasındaki tecrübe alışverişine güzel fırsatlar sunduğunu ve bu sayede gönül köprülerine yenilerini eklediklerini belirtti.
Kazakistan’ın Nur-Sultan Halk Çalgıları Orkestrası ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Sanatçıları eşliğinde solistler Züleyha Savaş, Erlan Zhandarbay, Uralıkhan Seilbekova ve Körkem Şoloşova ile Karagöz Halk Dansları Topluluğu’nun yer aldığı konser, büyük ilgi gördü. Konseri 22’nci Dönem Bursa Milletvekili Faruk Ambarcıoğlu’nun yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüseyin Buran ve Orkestra Şube Müdürü Muhterem Çevik de izledi.
Konserde müzikseverler Kurmangazı, Latif Hamidi, Dauletkerey, Abay gibi Türk dünyası bestecilerinin eserlerini dinleme fırsatı buldu. Konserin sonunda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüseyin Buran, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı’ya günün anısına plaket takdim ederken, Orkestra Şube Müdürü Muhterem Çevik sanatçılara çiçek ve teşekkür belgesi verdi.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

7 yaşındaki çocuğun gözünden ‘çocuk halleri’

Yayınlanma tarihi

-

Soner AYDIN/MERSİN, (DHA)- MERSİN’de, sokakta oynayan, çadır kente kalan, spor yapan çocukları fotoğraflan 7 yaşındaki Can Çınar Tucel, sergi açtı.
Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri kapsamında Can Çınar Tucel, ‘Çocuk Gözümle Çocuklar’ konulu ilk kişisel fotoğraf sergisini açtı. Mersin Adliyesi içerisinde yer alan Baro Odası’nda düzenlenen serginin açılışını Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve Can Çınar Tucel birlikte yaptı.
26 fotoğrafın yer aldığı sergi, 8 aylık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıktı. Sokakta, çadır kentlerde, jimnastik salonlarında fotoğraf çeken minik Çınar’ın dedesi fotoğrafçı olan Nizamettin Düzgün, torununun fotoğrafla buluşmasını anlattı. Çınar’ın fotoğrafla henüz yaşında buluştuğunun bilgisini veren dede Düzgün, “Amacımız beraber olmaktı. Çektiği fotoğrafların başarılı olması üzerine Çınar’ı bir projeye yönlendirdim. Çocukları kendi gözüyle kendi boyunda birinin fotoğraflaması amacıyla ‘Çocuk Gözümle Çocuklar’ projesi haline getirdik. Birçok mekana gittik. Sokaklar, çadır kentler ve jimnastik salonları gibi çok farklı mekanlarda her kesimden çocukları gözlemesini sağlamaya çalıştık” dedi.
SERGİSİ OLAN EN KÜÇÜK FOTOĞRAFÇI
Çınar’ın henüz 4,5 yaşında iken Deniz Müzesi’nde açılan ‘Atatürk, Bayrak ve Mehmetçik’ konulu karma sergide 2 eserinin yer aldığını dile getiren dede Düzgün, “Şuan fotoğraf sergisi olan en küçük fotoğrafçı unvanına sahip. Fotoğraf benim tutkumdu, Çınarda benim tutkumdu. Biz tutkularımızı birleştirdik, beraber gezmekten çok keyif alıyoruz. Hala şehir dışı ve şehir içerisinde fırsat buldukça beraber fotoğraf gezilerine katılıyoruz. Bu şekilde dünyayı tanımasını, hayat hakkında fikir geliştirmesini sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Avukatlar tarafından büyük beğeni alan sergi Mersin Adliyesi içerisinde yer alan Baro Odası’nda 3 gün boyunca açık kalacak.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Usta sanatçı Zihni Göktay, gençlere oyunculuk tavsiyeleri verdi

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) – BAŞAKŞEHİR’de kültür – sanat sezonu kapsamında düzenlenen ‘Sahnede Bir Ömür’ söyleşilerine konuk olan “Darulbedayi”nin usta şanatçısı Zihni Göktay, genç tiyatroculara tavsiyelerde bulundu.
Kayaşehir Kültür ve Yaşam Parkı’nda gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Başakşehir Belediyesi Tiyatro Akademisi Koordinatörü İlknur Demir’in yaptığı programa, usta sanatçı Zihni Göktay, akademi eğitmenleri ve öğrencileri ile tiyatrosever katıldı.

İŞİNİZİ, EŞİNİZİ, AŞINIZI DOĞRU SEÇİN 

Tiyatronun insana insanı anlatan bir sanat dalı olduğunu belirten Zihni Göktay, “İyi bir tiyatrocu olmak istiyorsanız çok oyun seyredin ve alanınızda çıkan mecmuaları mutlaka takip edin” dedi.  Oyunculuğa babasının teşvikiyle 7 yaşında başlayan Göktay, Türk tiyatrosunun önemli isimleri Muhsin Ertuğrul, Vasfi Rıza Zorlu, İsmail Dümbüllü ve Muammer Karaca ile tanıştıktan sonra hayatının dönüm noktasını yaşadığını belirtti. Tiyatro kariyeri düşünen genç öğrencilere, “Öncelikle şu üç şeyi doğru seçin; işinizi, eşinizi ve aşınızı. Eğer işinizi seçtiyseniz gerisi kendiliğinden gelir. İyi bir tiyatrocu olmak istiyorsanız çok oyun seyredin ve alanınızda çıkan mecmuaları mutlaka takip edin” tavsiyelerinde bulundu. Başakşehirli tiyatro severlerin sorularını da cevaplandıran usta sanatçı Zihni Göktay, daha sonra Başakşehir Belediyesi Tiyatro Akademisi öğrencilerine kurs bitirme sertifikası verdi. Program usta sanatçıya çiçek takdimi ve çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

9’uncu Malatya Uluslararası Film Festivali ödül töreniyle sona erdi 

Yayınlanma tarihi

-

Taha AYHAN/MALATYA, (DHA)- MALATYA’da, bu yıl 9’ncusu düzenlenen Uluslararası Film Festivali, gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. 
Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri’nin işbirliğiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen 9’uncu Malatya Uluslararası Film Festivali, ödül töreniyle tamamlandı. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Vali Aydın Baruş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile kent protokolü, sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, festivalin hayırlı olmasını dileyerek, “9’uncu Malatya Uluslararası Film Festivali’nin sinemamıza, sinema sanatçılarımıza ve Malatya’mıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Biz, dünya sinemasındayız. Oynadığımız hayat filmindeyiz. Önemli olan rollerimizin güzel olmasıdır” dedi. 
‘FESTİVALDEN GURUR DUYUYORUZ’ 
Malatya Valisi Aydın Baruş ise Malatya olarak kültür ve sanat dünyasına önemli bir hareketlilik getirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi: 
“Bu festivale çok değerli destek sunan Cumhurbaşkanlığımıza, Külttür ve Turizm Bakanlığı ile tüm kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu festival, bu yıl dokuzuncusu düzenleniyor nice dokuzlu yıllara. Biz bu festivalden gurur duyuyoruz. Beş gün içerisinde çok önemli etkinlikler düzenlendi. Gençlerimizin sinema dünyasına dokunmaları sağlandı. Umarım bundan sonra bu şehirden sinema ve film dünyamıza katkı sunacak genç yetenekler yetişir.”
‘SİNEMANIN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ DÜZENLEMELERE ADIM ATIYORUZ’
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da sinema sektörünün önemine değinerek, “Her bir film hatta sahne yeni bir dünyadır, yeni dünyalar kurulmasına ilham veriyor. Buradan bakınca sinemaya yaşam mimarisi, sinemacıya yaşam mimarı diyebiliriz. İyi ki sinema var. İyi ki festivaller var. İyi ki Malatya film festivali var. Sinemanın önünü açmak için çok önemli düzenlemelere adım atıyoruz. Sektörle birlikte ilerliyoruz. Sektörün yanında var gücümüzle durduk, duruyoruz ve duracağız. Yabancı yapımlara da destek vermeye başlayacağız. Ülkemizin beyazperdedeki varlığını artırmak istiyoruz. Yerli film gösterimi desteğine de başlıyoruz” dedi. 
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Konuşmaların ardından ödül töreni yapıldı. Festivalde jüri tarafından Jüri Özel Ödülü ‘İyi Yemek Öldürür’ filmine verildi. Ulusal metraj kısa film yarışmasında birincilik ödülünü ‘Taş’ alırken, ‘Yağmur Olup Şehre Düşüyorum’ filmi ikinciliği aldı. Ulusal metraj kısa film yarışmasında üçüncülük ödülüne ise ‘Fraktal’ layık görüldü. 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ‘Vefa Ödülü’ geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ünlü oyuncu Tarık Ünlüoğlu anısına eşi Gülenay Kalkan Ünlüoğlu’na verildi. Festivalde, ‘Küçük Şeyler’ filmi SİYAD ödülüne layık görüldü. Festivalde ‘YÖNBİR Ödülü’ ise ‘Kovan’ filminin yönetmeni Eylem Kaftan ile ‘Küçük Şeyler’ filminin yönetmeni Kıvanç Sezer’e takdim edildi. Jüri tarafından ‘Türk Sinemasına Katkı Ödülü’ne ise ‘Aidiyet’ filmi layık görüldü. Festivalde, ‘Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü’ne Kapan filminin müziğini yapan Ali Saran layık görülürken, ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülü ise ‘Dilsiz’ filminden Andreas Sinanos’a verildi.
‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü’, ‘Küçük Şeyler’ filmindeki performansıyla Alican Yücesoy, ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ise yine ‘Küçük Şeyler’ filmindeki performansıyla Başak Özcan aldı. Festivalde, ‘En İyi Senaryo Ödülü’, ‘Omar ve Biz’ filminin senaristi Mehmet Bahadır Er, ‘Jüri Özel Uzun Ödülü’nü ise ‘Dilsiz’ filmi aldı. ‘Kemal Sunal Halk Ödülü’ne, ‘Omar ve Biz’ layık görülürken, ‘Ulvi Saran Özel Ödülü’ ise ‘Kimsesizler Oteli’ filmine verildi. ‘En İyi Yönetmen Ödülü’, ‘Kapan’ filminin yönetmeni Seyid Çolak’a takdim edildi. 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Film Ödülü’, ‘Küçük Şeyler’ filmine gitti.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar