Takip Edin

Genel

Oğlu 9 kurşunla öldürülen annenin feryadı: Adalet istiyorum

Yayınlanma tarihi

-

Mithat ABAKAN/MANAVGAT(Antalya), (DHA) – ANTALYA’nın Serik ilçesinde çıkan kavgada Salih Avcı (57) tarafından öldürülen Hasan Borucu’nun (26) annesi Nuriye Borucu, “Dağda terörist bile ellerini kaldırdığında askerimiz silah sıkmazken, neden oğluma 9 defa sıkıp çıkıp gitti. Anne olarak adalet istiyorum” dedi.
Olay, 11 Nisan 2018 tarihinde, Serik’e bağlı Kozağacı Mahallesi Elmalı mevkiinde meydan geldi. Daha önceden aralarında husumet bulunan Salih Avcı ile Hasan Borucu arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine çıkan kavgada Salih Avcı, ruhsatsız tabancayla Hasan Borucu ile yanındaki kardeşi Hakan Borucu (25), İsmet Korkmaz (49) ve Ahmet Memiş’e (25) ateş etti. Hasan Borucu ile İsmet Korkmaz yaşamını yitirirken, Ahmet Memiş ve Hakan Borucu ise yaralandı.
KAVGA, YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMA MESELESİNDEN ÇIKTI
Olaydan sonra gözaltına alınan Salih Avcı, savcılıktaki ifadesinde, Suriyeli işçi çalıştırmasını istemeyen ve kendisine, “Bu işçileri burada istemiyoruz” dediklerini öne sürdüğü Hasan Borucu, Hakan Borucu ve Ahmet Memiş ile daha önce tartıştıklarını söyledi. Avcı, olay günü Borucu kardeşler ve Ahmet Memiş’in evine geldiğini, aralarında aynı sebepten tartışma çıktığını aktardı. Tartışma sonrası tarafları korkutmak amacıyla tabancayla birkaç el ayaklarına ateş ettiğini anlatan Salih Avcı, Borucu kardeşler ve Ahmet Memiş’in daha önce oğlu Ahmet Avcı’yı (30) dövdüğünü, kendisini de dövecekleri korkusuyla ateş ettiğini iddia etti. Salih Avcı, işlemlerinin ardından çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanırken, oğlu Ahmet Avcı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
ÖMÜR BOYU HAPİS İSTEMİ
Hakkında ömür boyu hapis cezası istenen Salih Avcı ve 20 yıl hapsi isnenen Ahmet Avcı’nın yargılanmasına Manavgat 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya, sanıkların yanı sıra öldürülen Hasan Borucu ve İsmet Korkmaz’ın yakınları, olayda yaralanan Ahmet Memiş ve Hakan Borucu ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada söz verilen sanıklar Salih Avcı ve Ahmet Avcı, diyecek bir şeyleri olmadığını söyledi.
‘OĞLUM YAŞIYOR OLACAKTI’
Öldürülen Hasan Borucu’nun annesi Nuriye Borucu ise evleriyle olay yeri arasının 30 metre olduğunu belirterek, “İki çocuk kavga etmiş. Olay yerine gelen Salih Avcı, her ikisine de 2’şer tokat atsaydı olay bitecekti. Oğlum büyüğünü bilir, öyle yetiştirdim onu. Şimdi oğlum yaşıyor olacaktı” dedi. Nuriye Borucu, olayın azmettiricisinin Ahmet Avcı olduğunu savunarak, tutuklanmasını talep etti.
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, sanık Salih Avcı’nın tutukluluk halinin devamına, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için davanın ertelenmesine karar verdi.
‘ANNE OLARAK ADALET İSTİYORUM’
Mahkeme çıkışında konuşan Nuriye Borucu, “Silahı getiren ve azmettiren Ahmet Avcı. Benim oğlumun kanı yerde kalıyor. Adalet istiyorum ben. Dağda terörist bile elini kaldırdığında askerimiz silah sıkmazken, neden benim oğluma 9 defa sıkıp da çıkıp gidiyor. Oğlum elini kaldırıyor, ‘Amca’ diyor. ‘Amca bırak, tamam. Aldın alacağını’ diyor. Halen sıkıyor benim oğluma. Ölmüş insanın üstüne halen silah sıkıyor. Ben anne olarak adalet istiyorum, başka bir şey istemiyorum” dedi.
‘EVE GİDİP SİLAH GETİRMİŞ’
Hasan Borucu’nun teyzesi Döndü Sarıkaya da hiçbir baba veya oğlunun kavga ortamında diğerini bırakıp gitmeyeceğini belirterek, “Ahmet Avcı gidip evden silahı getiriyor, hatta annesi de diyor; ‘Oğlum motosikletle eve geldi.’ Sonra silahı getiriyor. Babası oğlundan silahı alıyor, yeğenimi ve komşumuzu öldürüyor. Ortada 4 yetim çocuk var. 2 kişi de yaralı, birisi hala ayağında aparatla hareket edebiliyor. Bütün bunlara rağmen asıl azmettirici dışarıda” diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

HDP önündeki eylemde 105’inci gün; aile sayısı 59 oldu

Yayınlanma tarihi

-

Nurettin FİDANCAN- Elif FİLİZ/DİYARBAKIR, (DHA) – DİYARBAKIR’da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen aileler, HDP il binası önündeki oturma eylemini 105’inci günde de sürdürdü. Mehmet Laçin’in (62) 8 yıl önce üniversite sınavına hazırlanırken, dayısı Hüseyin Sağlam tarafından dağa götürüldüğünü iddia ettiği kızı Gamze (18) için İzmir’den gelmesiyle eylemdeki aile sayısı, 59 oldu.
Hacire Akar, 21 Ağustos’ta kaybolan oğlu Mehmet’in HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyip, 1 gün sonra partinin Diyarbakır binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere de çağrıda bulundu. Hacire Akar’ın HDP il binası önünde başlattığı eylemle çocuğuna kavuşması, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler için umut oldu. Akar’ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül’den itibaren HDP önünde oturma eylemine başladı. Annelerden Hatice Ceylan, terör örgütü PKK’nın elinden kurtarılan oğlu Cafer’e kavuşmasına rağmen diğer ailelere destek için eylemine devam etti. HDP il binası önündeki eylem, 105’inci günde de sürdürüldü.
KIZI İÇİN OTURMA EYLEMİNE KATILDI
Mehmet Laçin’in 8 yıl önce üniversite sınavına hazırlanırken, dayısı Hüseyin Sağlam tarafından dağa götürüldüğünü iddia ettiği kızı Gamze için İzmir’den gelmesiyle eylemdeki aile sayısı, 59 oldu. Mehmet Laçin, eşi Şevin Sağlam ile boşanma aşamasında olduğu sırada kendisinin İzmir’de yaşadığını, kızı Gamze’nin ise annesin yaşadığı Kocaeli’ne gittiğinde dayısı Hüseyin Sağlam tarafından terör örgütü PKK’ya götürüldüğünü öne sürdü. Hüseyin Sağlam’ın, kızı Gamze’nin HDP’de çalışması için annesi Şevin Sağlam’ı ikna ettiğini öne süren Mehmet Laçin, “Erzurum’da köyü terk edip, İzmir’e gitmemin sebebi, kızımı bir yere getirmekti, okutmaktı ve okuturdum. Kızım, üniversite sınavına hazırlanıyordu. Bu tuzağın hazırlandığının farkında değildim. Farkına vardığımda elimden alıp, götürdüler. HDP üyesi olan kızımın dayısı ile 3-4 kişi açık ve net ispatlı şekilde kızımı PKK’ya teslim ediyor. O yıllarda bunlar PKK’ya eleman kazandırmak için görevlendirilmişler. Dayısı ile diğerleri, eski eşimi, kızımın HDP içinde çalışması için ikna ettiler. Bir süre sonra kızımı dağa kaçırdılar. Eski eşimi de ikna etmeleri için onu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde işe aldılar. Bir süre sonra onu işten atıyorlar. Ben baba olarak kızımı istiyorum” diye konuştu. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Genel

Polisi görünce sahte paraları atarak kaçmaya çalıştı

Yayınlanma tarihi

-

Mahir ALAN/ ADIYAMAN, (DHA)- ADIYAMAN’da, polisi görünce üzerinde bulunan sahte paraları atarak kaçmaya çalışan şüpheli, kovalamaca sonucu yakalanarak, gözaltına alındı.
Tütün Pazarı’nda polisler tarafından yapılan rutin trafik kontrolü sırasında bir kişi, fark ettiği polislerden tedirgin olup cebinden çıkardığı paraları atarak kaçmaya başladı. Şüpheliyi fark eden ekipler de peşinden koştu. Yola attığı sahte 200 liralık banknotlara el koyan polis tarafından kovalamaca sonucu yakalanan M.B. gözaltına alınarak, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.
Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.
FOTOĞRAFLI
 

Devamını oku

Genel

Resulayn’da terör örgütüne ait yeni tünel tespit edildi

Yayınlanma tarihi

-

ANKARA, (DHA)- MİLLİ Savunma Bakanlığı, Suriye’nin Resulayn kentinde terör örgütü PKK/YPG’ye ait yeni bir tünel daha tespit edildiğini açıkladı.
Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Resulayn’da arama-tarama faaliyetlerine devam eden Kahraman Komandolarımız, terör örgütü PKK/YPG’ye ait yeni bir tünel daha tespit etti” denildi.

FOTOĞRAFLI

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar