Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

‘Piyanonun altın kızı’ New York’ta konser verecek

Yayınlanma tarihi

-

Aslı DURAN/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA’da, 2 yıl önce piyano kursuna başlayan Nil Göksel (8), Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen ‘Edelweiss 2019 Uluslararası Piyano Yarışması’nda yaş kategorisinde birinci oldu. Başarısından dolayı ‘Piyanonun Altın Kızı’ olarak adlandırılan Nil, 2020’nin Haziran ayında New York’ta konser vermeye hak kazandı.
Antalya’da Ramazan Savaş İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Nil Göksel, 5,5 yaşında baleye başladı. Eğitimi sırasında solfej dersleri de alan Nil, piyanoya ilgisini keşfetti. Şubat 2017’de Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı’nda piyano eğitimine başladı. Piyano öğretmeni Simay Kok’un, Nil Göksel’in ‘mutlak kulak’ olduğunu söylemesi üzerine küçük kız, bale ve piyano arasında seçim yapmak zorunda kaldı. Piyanoya ilgisi yoğunlaşan Nil, tercihini bu yönde kullandı ve eğitimine devam etti.
Yeteneğiyle dikkati çeken Nil, 2018- 2019 eğitim öğretim yılında Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Antalya Devlet Konservatuvarı’nın Yarı Zamanlı Müzik ve Bale İlkokulu Müzik Bölümü’nde piyano dalında eğitim görmeye hak kazandı. Dr. Samir Mirzayev’in sınıfına dahil olan Nil, geçen nisan ayında Çukurova Üniversitesi Adana Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen ‘1’inci Uluslararası Rhapsody Piyano Festivali ve Yarışması’nda, mayıs ayında İstanbul Pera Güzel Sanatlar Lisesi tarafından düzenlenen ’14’üncü Uluslararası Pera Piyano Festivali ve Yarışması’nda, haziran ayındaki İzmir Mozart Akademi tarafından düzenlenen ‘5’inci Uluslararası Mozart Akademi Piyano Festivali’nde, ekim ayında Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen ’17’inci Uluslararası Viva-Music Yarışması’nın Antalya’nın Alanya ilçesinde gerçekleştirilen Türkiye ayağında birinci oldu.
PİYANONUN ALTIN KIZI
‘Piyanonun altın kızı’ olarak adlandırılan Nil Göksel, bu başarısından dolayı 11 Haziran 2020 tarihinde ABD’nin New York şehrinde dünyanın en ünlü konser salonlarından ‘Carnegie Hall’da konser vermeye hak kazandı. Nil Göksel, son olarak 22-24 Kasım günlerinde Viyana’da düzenlenen Edelweiss 2019 Uluslararası Piyano Yarışması’nda kendi kategorisinde birinci oldu.
İDOLLERİ İDİL BİRET VE GÜLSİN ONAY
Nil Göksel, piyanoya ilgisini ve başarı yolculuğunu Demirören Haber Ajansı’na (DHA) anlattı. Kendini geliştirmek için her zaman çalıştığını belirten Nil Göksel, yarışmalara katıldığında çok heyecanlandığını, piyanonun başına oturduktan sonra heyecandan eser kalmadığını söyledi. Her yarışmada kendinden emin şekilde jüri karşısına çıktığını anlatan Nil’in hedefi, idolleri İdil Biret ve Gülsin Onay gibi ünlü bir piyanist olmak.
‘PİYANO BENİM ARKADAŞIM’
“Piyano benim her şeyim, o benim arkadaşım” diyen Nil Göksel, “17’inci Uluslararası Viva-Music Yarışması’nda birinci olduğum için New York’ta Carnegie Hall’de konser vermeye hak kazandım. Girdiğim tüm yarışmalarda birinci oldum. Bu nedenle bana ‘Piyanonun altın kızı’ diyorlar. Ama her zaman birinci olmayabilirim. Yarışmalarda bir derece de elde etmeyebilirim. Ama olsun ben yine de mutlu oluyorum. Çünkü önemli olan o yarışmalara katılıp, jürinin karşısında en iyi performansı sergilemek” dedi.
ANNE KARNINDA KLASİK MÜZİKLE BÜYÜDÜ
PTT’de memur olan anne Emel Göksel (39) ise hamilelik döneminde yoğun iş temposundan etkilenmemesi için karnına kulaklık takarak klasik müzik dinlettiğini anlattı. Emel Göksel, “Kızıma 9 ay boyunca anne karnında klasik müzik dinlettim. Doğduğu ilk günden itibaren Nil’in sese karşı farklı ilgisi vardı. Hatta doğum yapıp eve geldiğinde babası Nil’e ‘Aşkım’ dediğinde bile tepki veriyordu. Yani ilk dönemden itibaren klasik müziğin etkisini kızımda görmeye başladık” diye konuştu.
‘MUTLAK KULAK’
Kızının bale deneyiminden piyanoya uzanan serüvenini anlatan Emel Göksel, kızının duygusal, romantik bir yapıya sahip olduğunu söyledi. ‘Mutlak kulağa’ sahip kızının duyduğu tüm sesleri notaya çevirdiğini belirten Emel Göksel, “Nil, gece yatmadan önce piyanosuna sarılır. Canı bir şeye sıkıldığında piyanosuyla dertleşir. Öfkesini, mutluluğunu notalara dökebilen bir çocuk. Piyanosunu arkadaşı olarak görüyor. Şu an yaşadıklarımız gurur verici. Nil birinci olma kararlılığıyla tüm yarışmalara katılıyor ve sonuç da her zaman yüz güldürüyor. Onun sevincini, gururunu biz de yaşıyoruz” dedi.
ULUSLARARASI YARIŞMALARDA ÜLKEYİ TEMSİL EDİYOR
Emekli baba Yaşar Göksel (51) ise “Nil, piyanoya başladıktan sonra ailenin bütün düzeni değişti. Artık hep ona göre program yapıyoruz. Onun uluslararası yarışmalarından önce kampa giriyoruz. Yarışmalarda da başarı elde edince, verdiğimiz emeklere değdiğini görüyoruz. Ülkemizi uluslararası yarışmalarda başarıyla temsil ettiği için çok mutluyuz. Onunla gurur duyuyoruz. Ailesi olarak hep yanındayız” dedi.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

Şavşat’ta renkli kış şenliği

Yayınlanma tarihi

-

Nurbay USTA/ŞAVŞAT(Artvin),(DHA)-  ARTVİN’in Şavşat ilçesinde 7’ncisi düzenlenen Yavuzköy Kış Şenlikleri, renkli görüntülere sahne oldu. Şenlikte, kar üstünde horonlar oynandı, 150 yıllık geçmişe sahip ‘Tavuk Barı’ orta oyunu da sahnelendi.
‘Sakin şehir’ unvanlı Şavşat ilçesinde, 1580 rakımlı Yavuzköy köyüne, Şavşat Kaymakamlığı, Şavşat Belediyesi, Yavuzköy Muhtarlığı, Şavşat Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği ve Offroad Dağcılık ve Fotoğrafçılık Derneğinin ortaklaşa düzenlediği 7’inci ‘Şavşat Yavuzköy Kış Şenlikleri’ düzenlendi. Şenliğe katılanlar bot ve tahta kızaklarla kayarak karın keyfini çıkardı. Şenliklerde yöre köylerinin ortaklaşa hazırladığı yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip, ‘Tavuk Barı’ ve ‘Berobana’ orta oyunları da sahnelendi. Oyun, izleyenlerden alkış aldı. Karda at ve kızak yarışmalarının da düzenlendiği şenlikte halat çekme, hızarla odun kesme yarışması ve yöre sakinlerinin kar üstünde atlarla dolaşması da renkli görüntülere sahne oldu. Katılımcılar soğuk havaya aldırmadan kar üzerinde saatlerce halay çekip, horon oynadı.
‘ŞAVŞAT SAKLI CENNET’
Muhtar Elfaz Bulutyapmış, etkinliklerle kültürlerini yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, “Şavşat yaz ve kışı ayrı güzelliklere sahip saklı cennettir. Dolayısı ile böyle bir ilçede bu tür bir otantik kültürün yoğun bir şekilde yaşanıyor oluşundan kültürümüzün unutulmasını istemeyiz. Köylülerimiz, Şaman kültüründen etkilenerek Kafkaslardan buraya gelen ‘Berobana’, ‘Tavuk barı’ oyununu sergilediler. Etkinliğini modern kültürle kaybetmeye yüz tutmuş ama bizim yaylacılık ve köy kültürümüzde olan bu oyunları yaşatmamız lazım” dedi.
Köy sakini Muhtar Engin Temizci de, “Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi yaşatmanın ve halkımızı en güzel şekilde eğlendirmenin mutluluğu içerisindeyiz” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti. Şenliğe katılanlar ise,  şenlik kültürünün, ileriki yıllarda ulusal ve geniş kapsamlı yaşatılması gerektiğini söyledi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Çingene Kız’ın gözlerine ziyaretçi akını

Yayınlanma tarihi

-

Eyyüp BURUN/GAZİANTEP, (DHA)- GAZİANTEP’te, kentin simgesi ‘Çingene kız’ mozaiğine ev sahipliği yapan Zeugma Mozaik Müzesi’ni geçen yıl 340 bin 569 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
Gaziantep’te, 30 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Zeugma Mozaik Müzesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanına sahip müzede, Gaziantep ile özdeşleşmiş ‘Çingene kız’ mozaiği, Mars Heykeli ile Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler gibi tarihe ışık tutan eserler sergileniyor. Müzedeki ziyaretçi sayısı 2019 yılında, bir önceki yıla oranla yaklaşık 75 bin kişi arttı. 2018 yılında 266 bin 560 kişi ziyaret ettiği müzeyi, geçen yıl 340 bin 569 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Ziyaretçilerin en yoğun ilgiyi gösterdiği eser ise kentin simgesi haline gelen ‘Çingene Kızı’ mozaiği oldu.
2018 yılının sonunda ABD’den getirilen ‘Çingene Kız’ mozaiğinin kayıp parçalarının sergilenmeye başlandığı Zeugma Mozaik Müzesi’ne bu yıl da turist akını olması bekleniyor.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Lozan mübadillerinden “suyun iki yakasını birleştiren konser”

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 18 Ocak (DHA) – Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Korosu, Türk-Yunan zorunlu nüfus mübadelesinin 97. yılında ilk albümü “Hasretin İki Yakası” konseri ile dinleyiciyle buluşuyor. Ünlü müzisyen Zülfü Livaneli’nin de “Memleket Kokulu Yarim” adlı şarkısının bulunduğu ve koro ile birlikte söylediği albümün ücretsiz konseri 26 Ocak’ta Cemal Reşit Rey konser salonunda verilecek.
Rumeli ezgilerini 14 yıldır yaşatan Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu, 26 Ocak’ta Cemal Reşit Rey sahnesinde vereceği konser ile suyun iki yakasını birleştiriyor. “Adını 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan zorunlu nüfus mübadelesi sözleşmesinden alan Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu, 2005 yılından bu yana, Yunanistan ve Türkiye’de verdiği yüzden fazla konserle barışa hizmet ediyor.”
Lozan Mübadilleri Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “Yunanistan’da yaşayan Türk-Müslüman nüfus ile Anadolu’da yaşayan Rum-Ortodoks nüfusunun 97 yıl önce karşılıklı göçe zorlanması, LMV Korosu’nun çıkış noktası olup, ilhamını doğdukları toprakları terk etmek zorunda bırakılan mübadillerin kültüründen alıyor. Mübadillerin belleklerinde getirdikleri kültürel mirasımızı sanatseverlerle paylaşmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz” denildi.
Açıklamaya göre, farklı meslek gruplarına mensup koristler, “göçün hüzünlü çocukları ve torunları” olarak, gönüllülük temelinde LMV Korosu’nu oluşturuyor. Suyun iki yakasında da barışı ve kardeşliği yaşatan LMV Korosu, repertuarının bir bölümü mübadil bestekarların eserleri olan Balkan
ezgileri, Rumeli türküleri ve Rebetikolardan oluşuyor.
LMV Korosu, repertuarının bir bölümünü “Hasretin İki Yakası” adlı albümünde seslendirdi. Kalan Müzik’ten çıkan albüme ünlü müzisyen Zülfü Livaneli de “Memleket Kokulu Yarim” adlı şarkısını koro ile birlikte seslendirerek destek verdi.
Albümde yer alan 18 eserin aranjmanlarını LMV Korosunu yedi yıldır çalıştıran şef Garip Mansuroğlu yaptı. Albümde korist ve enstrumantalist olarak 40 kişinin emeği var. İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin Cemal Reşit Rey salonunda yapılacak olan konsere Çatalca Belediyesi Türk Halk Oyunları ekibiyle Uçan Potinler Yunan Dansları Okulu öğrencileri de özel gösterileriyle katılacak.
Lozan Mübadilleri Vakfı’nın “Hasretin İki Yakası/Mübadil Aile Öyküleri” sergisi de 22 Ocak’ta Cemal Reşit Rey’de açılacak ve sergi 26 Ocak akşamına kadar gezilebilecek. “Hasretin İki Yakası” adlı ilk albümü ile müzik severlerle buluşan LMV Korosu, iki ülkenin kültürel değerlerini ve ortak mirasını yaşatmayı amaçlıyor. Hem Türkçe hem Yunanca şarkılardan oluşan konser repertuarı, iki ülkenin ortak kaderini ve kültürel mirasını yansıtıyor.
Açıklamada, “26 Ocak Pazar günü, Cemal Reşit Rey’de sahne alacak olan LMV Korosu, müziğin birleştirici gücünü hissedenleri bekliyor” denildi. (Fotoğraflı)

Devamını oku

Popüler Başlıklar