Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

Roman kahramanları sahneye çıktı

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)- Türkiye’de ilk kez 2012 yılında ilan edilen 21 Aralık Dünya Roman Kahramanları günü bu yıl da kutlandı. Lise öğrencileri, seçtikleri roman kahramanlarını kostümleri ve dans gösterileriyle sahneye taşıdı.

Dünya Roman Kahramanları Günü, dünyada ilk kez, 21 Aralık 2012’de İstanbul’da ilan edildi. Maltepe Üniversitesi ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde ilan edilen “21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü” o günden bu yana Türkiye’de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Önceki yıllarda Ankara, Trabzon ve Zonguldak’ta kutlanan Dünya Roman Kahramanları Günü, bu yıl da İstanbul’da kutlandı. Maltepe Üniversitesi’nde gerçekleşen kutlamaya,  Kültür ve Turizm Bakanı eski bakanlarından Nabi Avcı, MEB Yükseöğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Yusuf Büyük, MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz Mete, Dünya Roman Kahramanları, Ulusal Komite Sekreteri Ercan Yılmaz, Maltepe Üniversitesi Prof. Dr. Şahin Karasar, çok sayıda öğrenci, öğretmen ve davetli katıldı. Öğrencilerin edebiyat ve sanat konusundaki bilgi ve becerilerinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan etkinlikte, öğrenciler seçtikleri roman kahramanlarının kostümlerini giyerek, dans koreografileri sergiledi. Roman kahramanlarının sahneye taşındığı etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

“ÖĞRENCİLERİ OKUMAYA TEŞVİK EDİYOR”

Programa katılan 65. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, festivalin patentinin Türkiye’ye ait olduğunu ve bunun uluslararasılaşma yolunda ilerleyen bir girişim olduğunu vurguladı.

21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü ile öğrencilerin okumaya teşvik edildiğini belirten Avcı, “Özellikle günümüzde sayısallaşmanın ve sayısal teknolojilere bağımlılığın böylesine yaygınlaştığı bir dönemde insanları tekrar okumaya teşvik eden bir etkinlik. Ben çalışmalarda katkısı bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Bugün özellikle okullarımızda da okuma şevkini çocuklarımızın ve gençlerimizin üzerinde okuma ilgisi uyandırmasını bekliyoruz. ‘Bana roman kahramanını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’ denecek kadar önemli bir konu” ifadelerini kullandı.

“‘EDEBİYATI CANLI VE AYAKTA TUTMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, yaptığı açılış konuşmasında ev sahipliğinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, “MEB bu günü ortaöğretim düzeyine yayarak çok büyük katkıda bulundu. Edebiyatı canlı ve ayakta tutmak çok önemli. Köken itibariyle de baktığınızda edepten geliyor. Özellikle neslin içinde bulunduğu  dijital çağı da düşündüğümüzde ‘kulaktan doyma’ meselesinde çok açlık çektiğimizi fark ediyoruz. Destekleyen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“23 NİSAN GİBİ DÜNYA ÇAPINDA OLACAK”

2012 yılından itibaren çeşitli etkinliklerle bugünün kutlandığını dile getiren Dünya Roman Kahramanları, Ulusal Komite Sekreteri Ercan Yılmaz, “Diğer yapılan etkinliklerde de çok güzel tepkiler söz konusu oldu. 1 hafta boyunca liselerde festival havası yaşandı. 2019 itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı ve Maltepe Üniversitesi bir protokol imzaladı ve bu kapsamda bütün liselere roman kahramanları festivali tavsiye edilmiş oldu. Bugün, romanlarla, roman kahramanlarıyla, edebiyat ve sanatla bütün liselerde kutlanacak. 2020-2021 itibariyle planladığımız şey ise UNESCO üzerinden bizim bu festivali Avrupa’da ve dünyanın dört bir tarafında kutlanır bir festival haline getirebilmek. 23 Nisan’da olduğu gibi dünya çapında kutlanan, edebiyat ve sanatla dolu bir haftanın öne çıkmasını planlıyoruz” dedi.

“ROMAN OKUMAK EMPATİ DUYGUSUNU KAZANDIRIR”

Romanın, şiire göre edebiyata yeni giren bir tür olduğunu söyleyen Yılmaz, “Romanla modernleşme sürecinde tanıştık. Roman okumak bugünün gencine en başta empati duygusunu kazandırır. Dünyanın sadece kendilerinden ibaret olmadığını, dünyanın dört bir tarafında farklı hayatların da olduğunu, onlarla birlikte var olunması gerektiğini anlatır. Bunun dışında öğrencilerin hayal güçlerini genişletecek bir özelliğe de sahiptir. Roman kahramanlarıyla özdeşleşmek, başkaları gibi düşünebilmek onların bakış açılarıyla dünyayı değerlendirebilme yeteneği de kazandırıyor. Dolayısıyla edebiyat dediğimiz şey dünyanın daha güzel olması, insanların birbirini anlaması için bir aracıdır. Romanlar empati duygusunun taşıyıcısıdır” diye konuştu. 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

bang. Prix 2020’ye 5 kıtadan başvuru

Yayınlanma tarihi

-

Düzenlendiği dördüncü yılda daha kapsayıcı bir yapıya bürünen bang. Prix’nin yeni konseptli 2020 Programı için başvuru süresi sona erdi. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl ilk kez yurt dışından başvuruları kabul eden program, Türkiye’nin yanı sıra uluslararası arenadan da yoğun ilgi gördü. bang. Prix 2020, 5 kıtaya yayılan 27 ülkeden, yaklaşık 150 ayrı başvuru aldı.

Sanat, teknoloji, bilim ve tasarım kesişiminde yaratıcı fikirlerini ifade etmek isteyen farklı disiplinlerden insanların buluştuğu öncü bir platform olarak kendini konumlandıran bang. Prix’nin 2020 yılı programı için başvuru süresi sona erdi. Önceki yıllardan farklı olarak proje bazlı destek ve sergileme imkanın ötesinde sanat, teknoloji, bilim ve tasarım ekseninde çalışmalar yapan insanlara daha geniş kapsamda destek verecek bir platforma dönüşen bang. Prix, bu değişim doğrultusunda bu yıl ilk kez yurt dışından başvuruları da kabul etti. Uluslararası arenadan yoğun ilgi gören program, 5 kıtadan başvuru aldı.

27 ülkeden 150 başvuru

Türkiye’nin yanı sıra Japonya, Çin, İtalya, Almanya, Amerika, İngiltere ve Fransa gibi toplam 27 farklı ülkeden katılım talebi alan bang. Prix 2020 için 5 kıtadan 150 ayrı başvuru yapıldı. Yeni yapısıyla sadece dijital teknolojilerin öncü örneklerini çalışmalarına entegre eden sanatçıları ve yaratıcı sektörlerdeki kişileri değil; aynı zamanda kendi alanlarında sundukları çözümleri sanatsal yaklaşımlar ile besleyen sinirbilim, biyoloji, mühendislik gibi farklı alanlardan kişileri de destekleyen programa yönelik başvurular hem bireysel hem de grup olarak gerçekleşti.

Yeni konseptiyle bang. Prix’nin uluslararası niteliğini güçlendirdiğini kaydeden bang. Prix Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yayıcı, başvuru profiline ilişkin de bilgi verdi. Yayıcı, “Başvuran adayların nörobilim, yapay zeka ve görüntü işleme, giyilebilir teknoloji, biyoteknoloji ve çok daha fazla teknolojik ve bilimsel unsurdan faydalandıkları sanatsal çalışmalar yürüttüklerini gözlemledik” dedi.

Şubat 2020’de seçilenler açıklanacak

bang. Prix 2020 programında yer almaya hak kazananların Şubat ayı başında açıklanacağını ifade eden Emrah Yayıcı, Ocak ayı sonunda uluslararası jürinin bir araya gelerek programa seçilen adayları belirleyeceklerini belirtti. Yeni konsept kapsamında program kapsamında verilecek desteklerin, başvuranların gelişim ihtiyacına göre yönlendirileceğini hatırlatan Yayıcı, “Programa yönelik bu yoğun ilgiden son derece memnunuz. Jürimizi heyecanlı bir değerlendirme süreci bekliyor” şeklinde konuştu.

bang. Prix Hakkında

bang. Prix Türkiye’de sanat, teknoloji, bilim ve tasarımı bir araya getirerek yaratıcı fikirlerini ifade etmek isteyen farklı disiplinlerden insanların buluştuğu öncü platformdur. bang. Prix 2017 yılında farklı alanlardan gelen insanların müşterek merak, paylaşım, gelişim ve üretim motivasyonlarını gerçekleştirebilecekleri bir platform yaratma isteğinden doğdu.

bang. Prix programı, Design Thinking metodolojisi ile sanatı bir araya getirerek kurumların yeni ve yenilikçi fikirler üretmelerine destek olan inovasyon ekibi ArtBizTech’in ana destekçiliğinde düzenleniyor. Program, bugüne kadar sağladığı mentorluk desteği ile 57 kişinin projelerini geliştirmelerine ve yurtiçi ve yurtdışında açılan 13 sergi ile de bu projelerini binlerce izleyiciyle buluşturmalarına destek oldu. bang. Prix programına ilişkin daha detaylı bilgilere ulaşmak için: www.bangprix.org

Devamını oku

Genel

Müslüm TEKE Ankara’da Sanat Severler ile Buluşuyor

Yayınlanma tarihi

-

Bu sergide yer alan ve her birinin farklı bir hikayesi olan eserlerinde, boşluk, dengesizlik, kaos gibi insanın içinde var olan uç hallerini anlatıyor.

Bu farklı insanlık hallerini, bilinçaltı, adı konulamayan karmaşık ruh hallerini figüratif bir anlatımla sanatseverlere aktarıyor.

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Bakan Ersoy: Müze ziyaretçileri sayısında ciddi artışlar oldu

Yayınlanma tarihi

-

Kaan ULU/ANKARA, (DHA)- KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Gelen turist sayısının artmasıyla müze ziyaretçileri sayısında ciddi artışlar oldu. 2019 yılında bu konuda bir rekor kırdık” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Etnografya Müzesi’nde gerçekleştirilen ‘Uluslararası Müzede Selfie Etkinliği’ne katıldı. Ersoy, Bakanlık tarafından düzenlenen etkinliğe bu sene bir farklılık getirildiğini belirterek, “En iyi selfie çeken bir misafirimize yabancıysa bir opera bileti, yerliyse de bir müze kartı hediye edeceğiz” dedi. Gelişen teknoloji ile birlikte iletişim sistemlerinin de çok değiştiğini belirten Ersoy, şöyle konuştu:
“Biz de artık tanıtımlarda hem turizm açısından hem kültürümüzün tanıtımında bunlara ağırlık veriyoruz. Bu anlamda da en önemli şey sosyal medyayı kullanmak. Sosyal medyanın en etkin kullanıcıları da aslında bireyler ve onların kendi paylaşım ve deneyimleri. Bu bağlamda müzede selfie, dünya için yapılmış bir çalışma. Hem müzenin farkındalığını hem de tanıtımını sağlamış oluyorsunuz. Türkiye’de bu çok etkili ve popüler olmaya başladı.”
‘ZİYARETÇİ SAYISINDA CİDDİ ARTIŞLAR OLDU’
Türkiye’deki müzelerin hem sayısının hem de ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Bakan Ersoy, “Özellikle gelen toplam turist sayısının artmasıyla müze ziyaretçileri sayısında ciddi artışlar oldu. 2019 yılında bu konuda bir rekor kırdık. 30 milyondan fazla ziyaretçi geçtiğimiz sene ilk kez müzeleri ziyaret etti. Hem Türk hem de yabancı ziyaretçi sayılarında ciddi artış var. Özellikle Türk misafirlerin daha çok müze ziyaret etmesi için müze kartın popülaritesi ve bilincinin artması için çalışıyoruz. Burada özel bir uygulama yapıyoruz ve bunun geçen sene fiyatını sabitledik. 70 lira bir kere ücret ödüyorsunuz ve 1 yıl boyunca 300’den fazla müze ve ören yerini sınırsız giriş hakkı elde ediyorsunuz. Ve 1 Ocak’tan itibaren ona bir yenilik daha kattık. Bunun sonucunda milli sarayları da müze kartlara dahil ettik. Bunun da hem ziyaretçi sayısını hem de müze karta olan ilgiyi artıracağını düşünüyoruz. Önemli olan Türk misafirlerin sabit bir ücretle yıl boyunca alışveriş merkezleri dışında müze ziyaretleri yapmalarını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar