Takip Edin

Dünya

Rusya’da otobüs kazasında ölü sayısı 15’e yükseldi

Yayınlanma tarihi

-

Rusya, (DHA)- Rusya’da, seyir halindeyken ön tekeri çıkan yolcu otobüsü, savrularak köprüden uçtu. Kazada, ölü sayısı 15’e, yaralı sayısı ise 18’e yükseldi.
Rusya’nın Sretensk kentinden Çita kentine sefer yapan ve 43 kişiyi taşıyan yolcu otobüsü, Transbaykal dağlık bölgesinde, Kuenga Nehri üzerindeki köprüden geçerken ön tekerinin çıkması sonucu savruldu. Otobüs, yaklaşık 10 metreden ters bir şekilde, donmuş nehrin üzerine düştü. Kazada, ölü sayısı 15’e, yaralı sayısı ise 18’e yükseldi.
Acil durum ekipleri ve bir helikopterin kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtilirken, ölü sayısının artmasından endişe duyuluyor.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Çavuşoğlu: Senatonun kararı siyasi bir gösteriden ibarettir

Yayınlanma tarihi

-

Fas, (DHA)- İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 50’nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Fas’ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “ABD Senatosu’nun kararı siyasi bir gösteriden ibarettir. Hukuki bağlayıcılığı ve geçerliliği yoktur.” ifadelerini kullandı.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Senatosu’nun 1915 olaylarını sözde ‘Ermeni Soykırımı’ olarak niteleyen yasa tasarısını geçirmesi üzerine sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Çavuşoğlu, “ABD Senatosu’nun kararı siyasi bir gösteriden ibarettir. Hukuki bağlayıcılığı ve geçerliliği yoktur. Tarihi siyasi amaçlar için kullananlar gerçeklerle yüzleşmek istemeyen korkaklardır” diye paylaştı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Dünya

ABD Senatosu, 1915 olaylarını ‘Ermeni Soykırımı’ olarak niteleyen tasarıyı kabul etti

Yayınlanma tarihi

-

ABD, (DHA)- ABD Senatosu, 1915 olaylarını ‘Ermeni Soykırımı’ olarak niteleyen tasarıyı geçirdi. Senato, dördüncü kez oylanan tasarıyı oy birliği ile kabul etti.
ABD Senatosu, 1915 olaylarını ‘Ermeni Soykırımı’ olarak niteleyen tasarıyı geçirdi. Tasarı daha önce Temsilciler Meclisi’nde 11’e karşı 405 oyla kabul edilmiş ancak 3 kez Senato tarafından engellenmişti. Bu kez tasarı, Senato’da kabul edildi. New Jersey Senatörü Bob Menendez haberi Twitter hesabında paylaştı. Menendez paylaşımında, “Ermeni Soykırımını tanıma ve anma kararımız ABD Senatosu’ndan yeni geçti” yazdı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Dünya

Ukrayna’da gazeteci suikastinin şüphelileri yakalandı

Yayınlanma tarihi

-

Sonat KEREM, Kiev, (DHA) – Ukrayna’da üç yıl önce ülkede infial yaratan ünlü bir gazetecin, arabasına bomba konularak öldürülmesi ile ilgili yürütülen soruşturmada, suikaste katıldıkları saptanan 5 şüpheli, düzenlenen operasyonla yakalandı. Gözaltındaki şüphelilerden kimlikleri açıklanan 2 kişinin, çocuk doktoru Yuliya Kuzmenko adlı kadın ile ‘Riffmaster’ adlı rock grubunun solisti Andriy Antonenko olduğu bildirildi. 
Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, gazeteci Pavel Şeremet’e 2016 yılında düzenlenen suikas ile ilgili sürdürülen titiz çalışmalar sonucunda bazı şüphelilerin yakalanarak gözaltına alındığı açıkladı. Avakov, “Bu, gerçek uzmanların zorlu ve ısrarlı çalışmalarının sonucudur. Bu, davanın tamamen aydınlatılmasına yönelik önemli bir adımdır” ifadelerini kullandı.
BOMBACI, ÇOCUK DOKTORU KADIN
Ukrayna Polisi’nden yapılan açıklamada, Şeremet’in otomobiline bombayı yerleştirdiğinden şüphelenilen Yuliya Kuzmenko adlı kadının gözaltına alındığı duyuruldu. Çocuk doktoru olan Kuzmenko’nun, ülkenin doğusundaki çatışmalarda gönüllü birliklerde bir süre görev yaptığı belirtildi.
Suikaste etkin rol oynadığı şüphesiyle gözaltına alınan beş kişiden birinin ise, radikal milliyetçi şarkılarıyla bilinen ‘Riffmaster’ adlı rock grubunun solisti Andriy Antonenko olduğu açıklandı. Bir dönem ülkenin doğusundaki çatışmalara da katılan Antonenko, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “Şeremet’i öldürmekle suçlanıyorum. Evimde arama yapılacak. Yardım edin” diye yazdı.
Cinayetin azmettiricisi olduklarından şüphelenilen kişilerin kimlikleri ise henüz açıklanmadı. Soruşturmanın sürdürüldüğü kaydedildi. 
KİEV’İN MERKEZİNDE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
Ukrainskaya Pravda gazetesinde çalışan ve Radyo Vesti’de program yapan gazeteci Pavel Şeremet, 2016 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de otomobili ile seyir halindeyken aracına önceden yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.
Belarus’un başkenti Minsk’te 1971 yılında dünyaya gelen Şeremet, ülkesi dışında Ukrayna ve Rusya’da da ses getiren haber ve yazılarıyla tanınıyordu. Öldürülmeden önceki beş yıl Ukrayna’da yaşayan gazeteci, yolsuzlukların üzerine giden yazıları ile de biliniyordu. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar