Takip Edin

Güncel

“Sınırda yaşanan terör saldırıları en çok çocukları etkiledi”

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) SURİYE’deki iç savaş nedeniyle; verilere göre  2016 ve 2018 yıllarında Kilis’e 34 roket ve havan topu saldırısı düzenlendi. Saldırılarda 25 kişi hayatını kaybederken çok sayıda vatandaş yaralandı. 367 evde ve çok sayıda okul, cami, hastanede maddi hasarlar meydana geldi.
Bu saldırıların çocuklar üzerindeki etkilerini araştıran İstanbul Gelişim Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Başcıllar, tüm terör saldırılarında olduğu gibi Kilis’e yönelik saldırılardan en çok çocukların etkilendiğini belirtti. 4 ay süren Suriye sınırına yakın mahallelerde yaşayan ve yaşları 11 ile 17 arasında değişen 64 çocuk ile görüşen Başcıllar araştırma sonuçlarıyla çocukların saldırılardan nasıl etkilendiğini ortaya koydu.

Araştırma sonuçlarına göre;

*Yaklaşık her üç çocuktan ikisinin terör saldırıları nedeniyle korku ve endişe duyduğunu (%64,1)

*Her dört çocuktan üçü duydukları yüksek sesin kendilerine terör saldırısını hatırlattığını (%75)

*Yaklaşık her beş çocuktan ikisi terör saldırısıyla ilgili olumsuz rüyalar gördüğünü (%39,1)

*Her beş çocuktan ikisi açık havada dolaşırken kendini güvende hissetmediğini (%40,2)

* Yaklaşık her beş çocuktan ikisi başka bir şehre taşınmak istediğini (%42.2),

* Yaklaşık her dört çocuktan biri terör saldırılarından sonra ebeveynlerinin davranışlarında değişiklikler meydana geldiğini belirtiyor (%28,1).

PEKİ NE YAPILMALI?

Terör saldırılarının çocuklar üzerindeki travmatik etkilerinin haftalar hatta aylar sonra ortaya çıkabileceğini belirten Başcıllar yapılması gerekenler ile ilgili olarak şunları söyledi, “Terör saldırıları çocuklar üzerinde depresyon, korku, endişe, akademik başarıda düşüş, konsantrasyon eksikliği ve hiperaktivite gibi sorunlara yol açabiliyor. Bunun yanında terör saldırıları, sınır illerinde yaşayan çocukların, yaşam hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı, oyun hakkı başta olmak üzere temel hak ve hürriyetlerini doğrudan veya dolaylı olarak tehdit ediyor. Çocukları fiziksel, ruhsal, cinsel, ekonomik açıdan ihmal ve istismardan koruyacak tedbirleri almak, teşkilatlanmak, bu alanda profesyoneller istihdam etmek devletin asli görevlerinden biri. Bu alandaki en önemli kuruluş olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından acilen, içerisinde sosyal hizmet uzmanı, psikolog, çocuk gelişimcisi ve diğer profesyonellerin yer aldığı mobil ekiplerin sokak sokak, bölge bölge görevlendirilmeleri, terör saldırılarından etkilenen bölgelerdeki çocuklara ve ailelerine psikososyal hizmetlerin sunulması gerekiyor.”

Terör saldırılarına maruz kalan sınır illerinde yaşayan çocukların travmatik olaylara bağlı olarak yaşadığı sorunları ortaya koymak adına kapsamlı araştırmalar yapılmasına bu araştırmalar ışığında sosyal politikaların ve uzun vadeli eylem planlarının harekete geçirilmesine ihtiyaç olduğunu belirten Başcıllar, “Terör saldırıları nedeniyle eğitim hayatına ara verilen illerde çocukların akademik başarılarının olumsuz yönde etkilenmemesini sağlayacak tedbirler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınmalı. Çocukların aileden sonra en çok okulda zamanlarını geçirdiklerinden hareketle okul sosyal hizmet uzmanlarının istihdam edilmesine ve okullarda da psikososyal hizmetlerin kapsamlı bir şekilde yürütülmesine ihtiyaç var” dedi.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Ak pelikan, balıkla beslenerek sağlığına kavuştu

Yayınlanma tarihi

-

İZMİT(Kocaeli), (DHA)- İZMİT’te, sulak alanda yaralı ve bitkin halde bulunan ak pelikan, Ormanya’da tedaviye alınarak balıkla beslendi. Her gün 1 kilo balıkla beslenerek 1 ay içerisinde 4,9 kilodan 6 kiloya ulaşan ak pelikan sağlığına kavuşmasının ardından yeniden sulak alana bırakıldı.
İzmit Sulak Alanı’nda yaralı ve bitkin halde bulunan ak pelikan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait Ormanya Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirildi. Kanadında yaralar oluşan ve yorgun düşmüş halde bulunan ak pelikanın ilk tedavisi yapılarak, vücut ısısı dengelenerek beslenme rasyonu oluşturuldu. 1 ay önce 4,9 kilogram ile merkeze gelen ak pelikan, rehabilitasyon süresince günde 1 kilogram balık ile beslenerek 6 kilogram ağırlığa ulaştı. Ak pelikan sardalya ve istavrit ile beslendi.
TERAPİ YAPILDI
Sağlığının iyiye gitmesiyle birlikte pelikanı doğal yaşam ortamına hazırlamak için Ormanya’da bulunan göletlerde her gün yarım saat su terapisi yaptırıldı. Veteriner hekimler ve bakıcısı gözetiminde gerçekleştirilen terapi sonucunda, doğal yaşam ortamına dönebilir kararı verildi. Pelikan, İzmit Körfezi Sulak Alanı’nda Ormanya veteriner hekimleri ve Kocaeli Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlileri gözetiminde sulak alanına salındı. Ak pelikanın 1 hafta boyunca sulak alandaki hareketliliği ve doğal yaşam ortamına alışma süreci gözlemlenecek.
FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Bakan Albayrak’tan 2019 değerlendirme toplantısı

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul DHA- HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 Değerlendirme Toplantısı düzenliyor.

(FOTOĞRAF)

Devamını oku

Güncel

MSB, ‘Zeytin Dalı’ şehitlerini andı

Yayınlanma tarihi

-

ANKARA, (DHA)- MİLLİ Savunma Bakanlığı, Zeytin Dalı Harekâtı’nın 2’nci yıl dönümünde şehitleri  andı.
Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Afrin’e barış ve huzuru getiren Zeytin Dalı Harekâtı’nın 2’nci yıl dönümünde aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, kahraman gazilerimize saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz” denildi. Afrin’in terör unsurlarından temizlendiği harekâtta 4 bin 500’den fazla terörist etkisiz hale getirilmişti.

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar