Takip Edin

Güncel

Sivas’ta, Altın Eller Festivali

Yayınlanma tarihi

-

Uğur YİĞİT/SİVAS, (DHA)- SİVAS Kongresi’nin 100’üncü yıl etkinlikleri kapsamında 50 sanatçının katılımıyla düzenlenen ‘Altın Eller Festivali’ başladı.
Geleneksel Türk el sanatlarının yaşatılması için Sivas Kongresi’nin 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce düzenlenen ve 5 sürecek olan ‘Altın Eller Festivali’ başladı. Festivalin açılışına Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca ve vatandaşlar katıldı. Halk oyunları gösterilerin ardından Vali Ayhan ve beraberindekiler kurdele keserek festivali açılışını gerçekleştirdi. Açılışta Vali Ayhan, stantları gezip el emeği ürünleri yakından inceledi. Sivas ve çevre illerden gelen 50 sanatçının katıldığı festivaldeki ürünlere halk yoğun ilgi gösterdi. 
Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılında her alana dokunduklarını ifade eden Vali Salih Ayhan, “Her alanda yapılan çalışmaları Sivas’ın sosyo- ekonomik yapısına uygun bir şekilde gün yüzüne çıkarmaya gayret gösterdik. Bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Etkinlikten etkinliğe koştuk. Ama her etkinliğimizin de mutlaka alıcısı vardı. Bugünde Altın Eller Festivali’ni ilimizde gerçekleştiriyoruz. Geçmişte özellikle unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı, ustalarımızı biraz motive edelim ve zamanın dikta ettiği yaşamamız gereken, kullanmamız gereken ürünleri alternatif olarak ne yapabiliriz bunu da görmüş olacağız” dedi.
Festivalde açılan stantlarda Sivas’ın bıçağı, Rize’nin tulumu, Gaziantep’in yemenisi, Kütahya’nın bez bebekleri gibi Türk kültürünü yansıtan ürünler yer alıyor.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Gıdada, 81 ilde denetim seferberliği/ Fotoğraflar

Yayınlanma tarihi

-

Devamını oku

Güncel

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde intihar girişimi (1)

Yayınlanma tarihi

-

Cengiz ÇOBAN-İsa ALMAÇAYIR/ İSTANBUL (DHA) 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün korkuluklarına çıkan bir kişi intihar girişiminde bulunuyor. Müzakereci polis, korkuluklara çıkan kişiyi aşağıya inmesi ikna etmeye çalışırken, köprüde trafik yoğunluğu yaşanıyor.
15 Temmuz Şehitler Köprüsü Ankara istikametinde köprü korkuluklarına çıkan bir kişi intihar girişiminde bulunuyor. İhbar üzerine olay yerine gelen müzakereci polis, korkuluklara çıkan kişiyi aşağıya inmesi ikna etmeye çalışırken, olay nedeniyle Ankara istikametinde trafik yoğunluğu yaşanıyor. 
(FOTOĞRAF)
 

Devamını oku

Güncel

Şoför, engelli genci kucağına alıp, otobüse bindirdi (2)

Yayınlanma tarihi

-

‘İNSANLIK GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRDİK’
Bingöl’de, koltuk değneğiyle durakta bekleyen engelli genci kucağına alıp, taşıyarak, özel halk otobüsüne bindiren Mahmut Çökük, insanlık görevini yaptığını söyledi. Mide kanseri olduğunu ve tedavisinin sürdüğünü belirten Çökük, “21 yıldır otobüs şoförlüğü yapıyorum. Cumartesi günü hava çok soğuktu. Şehit Mustafa Gündoğdu Caddesi’nde durağa gelince engelli genci gördüm. Baktım, yürüyemiyor. Kucağıma alıp, otobüse bindirip, gideceği yere bıraktım. İnsanlık görevimizi yerine getirdik. Benim yerimde hangi arkadaşım olsa aynı şeyi yapacağına inanıyorum” dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar