Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

‘Sokak Hayvanlarına Farkındalık’ projesinin üçüncü konseri verildi

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) – Sokak hayvanlarına destek olmak ve farkındalık yaratmak amacıyla müzisyen dostlarıyla bir araya gelen Bahar Arduç dün akşam üçüncü konserlerini verdi.

Hayvansever müzisyenlerin geçtiğimiz yıl sokak hayvanlarına destek olmak ve farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelerek geliştirdikleri ‘Sokak Hayvanlarına Farkındalık’ projesi büyümeye devam ediyor. Kadıköy’de konserler serisi başlatan müzisyenler sokakta ve barınaklarda yaşayan hayvanlara dikkat çekmeyi amaçlıyor. Üçüncü konserlerini dün akşam veren müzisyenlere İstanbul Gelişim Üniversitesi ve Okan Üniversitesi Hayvanları Koruma Kulübü öğrencilerinden de destek geldi.

Türk müziği sevdasının Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde başladığını söyleyen Bahar Arduç gönüllülük üzerine yaptığı çalışmalara ilgili olarak “Bu konuda farkındalık yaratmaya devam ediyoruz. Konserlerle yarattığımız farkındalıkla, hayvanların daha iyi koşullarda yaşaması ve hayvanlara karşı işlenen suçlarda gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesi için mücadele ediyoruz” dedi.Projede, Adnan Koç, Canan Sabah Erden , Atilla Yelken – Betül Özalp, Ayşe Sarızeybek destek verdi. Ayrıca Ahu Alemdar, Ayşin Çınar, Bülent Ermiş, Celal Kırcı, Hakikat Öztürkcan, Hülya Yurddaş da konserde sahne aldı.

“ÜLKE GENELİNE YAYMAK İSTİYORUZ”

Konser serilerinin devam edeceğini belirten Bahar Arduç, “Müzik ve hayvan sevgimizi birleştirerek konserlerle amacımıza ulaşıyoruz. Bu farkındalığa katkıda bulunmak isteyenler hem konserlerimizde keyifli vakit geçiriyor hem de mücadelemizin topluma duyurulması adına yanımızda yer alıyorlar, güzel yardımlara da vesile oluyorlar. Üniversiteler de bu anlamda bizlerle beraber hareket ediyor” diye konuştu.

Hayvanları Koruma Kulübü öğrencileri Berfu Hıdımoglu, Kardelen Çağla Değerli ve Erkut Eser de sokak hayvanlarına yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı. Pati Durağı Cafe’nin kurucusu Filiz Gülbahar da hayvanlara yönelik açtıkları kafeye ilişkin bilgi verdi. Gecenin sonunda, Makbule Demirkan’ın sunumuyla konserdeki sanatçılar ve konseri dinlemeye gelen konuklar hep bir ağızdan Barış Manço’yu anarak ‘Arkadaşım eşek’ şarkısını seslendirdi.

(FOTOĞRAFLI)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

Sabiha Gökçen’de ‘Görmezden Gelmeyelim’ sergisi açıldı

Yayınlanma tarihi

-

Haber- Kamera: İlkay DİKİCİ / İSTANBUL(DHA) – Abdi İbrahim Otsuka firması tarafından düzenlenen ‘Görmezden Gelmeyelim-Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda açıldı.

Şizofreni hastalığı ile ilgili toplumsal bilinç oluşturmayı hedefleyen Abdi İbrahim Otsuka firması tarafından “Görmezden Gelmeyelim- Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni” sergisi, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda sanatseverlerle buluştu. Beşinci yılını dolduran ve bugüne kadar 2,5 milyon izleyiciye ulaştığı ifade edilen sergi, Abdi İbrahim Odsuka Genel Müdürü Elif Elkin, İSG İnsan Kaynakları Direktörü Ahmet Hakan Arslan, İSG Kurumsal İletişim Müdürü Canan Soysal’ın katılımıyla açıldı. Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Giden Yolcu katında yer alan sergi, 8 Şubat’a kadar gezilebilecek.

“BEŞİNCİ YILDA BU ONUNCU SERGİMİZ”

Abdi İbrahim Otsuka Genel Müdürü Elif Elkin, “Bu serginin beşinci yılı. Biz sürdürülebilir şekilde şizofreni hastalarının sesi olabilmek için Şizofreni ile ilgili bilinmeyenleri anlatmak için bu sergimizi gerçekleştiriyoruz. Beşinci yılda bu onuncu sergimiz”dedi. 

Serginin Sabiha Gökçen Havalimanında açılma fikrinden bahseden Elif Elkin şöyle dedi: “Tamamen spontane bir şekilde ortaya çıktı. Hem Abdi İbrahim Otsuka hem de Sabiha Gökçen Havalimanı, toplumsal sosyal sorumluluk konusunda bilinçli iki firma. Çok önemsiyoruz bu konuları. Her iki firmanın da farklı projeleri var ve bir araya geldiğimiz bir konferansta Canan Beyle sohbet ederken, bizim için böyle bir yer organize edebileceklerini söylediler. Bizde memnuniyetle sergimizi buraya taşıdık. Şizofreni çok bilinmeyen bir alan. En son bu yıl Türkiye’de bir araştırma gerçekleştirdik. ‘Damgalama araştırması’ Biliyorsunuz, bilmediğimiz şeyler bizi hep korkutur. Bir kez daha bu araştırma gösterdi ki, şizofreni ile ilgili yanlış bilinen çok şey var. Örneğin her on kişiden biri hala şizofreniyi bulaşıcı zannediyor. Biz, bu alanda bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarmak, bu yanlış bilgilendirme dolayısıyla hasta ve hasta yakınlarının yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak, damgalamaya karşı mücadele edip, hastaların hak ettikleri tedaviye ulaşmalarını sağlamak amacıyla bu sergiyi ortaya çıkardık.” 

Elkin, geri dönüşlerin olumlu olduğunu ifade ederek, “Çok olumlu geri dönüşler. Yaklaşık iki buçuk milyon kişiye ulaştık” dedi.

“ÇOK ÖZEL BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ”

İSG Kurumsal İleteşim Müdürü Canan Soysal sergi hakkında, “Ben Abdi İbrahim Otsuka firmasını tebrik ediyorum. Çok özel bir sosyal sorumluluk ve farkındalık projesi. Biz bugüne kadar sergi alanlarımızda bir çok özel sergiye ev sahipliği yaptık. İlk defa bu kadar farklı, insanlara daha fazla dokunan, farkındalığı amaçlayan bir sergiye ev sahipliği yapıyoruz. O yüzden çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Sergiyi gezen yolcu Süleyman Taner Gündüz, “Değişik geldi. İlginç geldi. Alışılmış bir sergi değil. Başka sergileri görüyoruz ama psikiyatri konusunda böyle bir sergi olabileceğini hayal bile edemezdik” dedi.

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Sultanbeyli Belediye Başkanı Keskin, ‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filmini gençlerle izledi

Yayınlanma tarihi

-

Osman BAKIR / İSTANBUL, (DHA) – ‘TÜRKLER Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filminin oyuncuları Sultanbeyli’de izleyiciyle buluştu. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in de katıldığı film gösterimine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 

‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filminin oyuncuları Sultanbeyli’de bir alışveriş merkezinde vatandaşlarla biraraya geldi. Serdar Gökhan , Selda Alkor, Emre Kıvılcım, Cemal Hünal, Sezgin Erdemir, Levent Özdilek, Hamit İşitman, Atilla Güzeş, Mustafa Zeren, Erhan Ünlütürk gibi ünlü oyuncuların yanı sıra ‘Dombıra’ şarkısıyla Türkiye ve dünyada adını duyuran sanatçı Arslanbek Sultanbekov da katıldı. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in de katıldığı film gösterimine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar izdihama neden oldu. 

 

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Kürk Mantolu Madonna Başakşehir’de sahneye çıktı

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) – Yazılmasının üzerinden yetmiş yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, en çok okunanlar listesinden hiç eksilmeyen Kürk Mantolu Madonna, Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezinde (BKSM) Başakşehirli sanatseverlerle buluştu.

Anadolu’nun işgali sırasında babası tarafından müttefik Almanya’ya gönderilen Raif’in, ressam Maria Puder’le Berlin’de yaşadığı baş döndürücü aşkın hikâyesini anlatan 2 perdelik oyun BKSM’yi dolduran tiyatroseverler tarafından ilgiyle izlendi.

ENGİN ALKAN YÖNETTİ, TUBA ÜNSAL OYNADI

Kürk Mantolu Madonna’yı Engin Alkan sahneye uyarlayıp yönetti. Sahnelendiği salonlarda kapalı gişe oynayan oyunun başrollerinde Engin Alkan, Tuba Ünsal, Alper Saldıran, Sercan Badur, Lila Gürmen ve Pınar Yıldırım yer alıyor.

“Kürk Mantolu Madonna” tiyatro oyunu Başakşehirli sanatseverlerden tam not aldı.

Sabahattin Ali’nin sevilen eseri Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin ailesinden özel izinle, telif hakları alınarak, tiyatro oyununa dönüştürüldü.

Devamını oku

Popüler Başlıklar