Takip Edin

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Suriyeli 2 üniversitelinin ‘Robotik Yürüyen El’ projesi ilgi gördü

Yayınlanma tarihi

-

Bülent DİKTEPE/KARABÜK, (DHA)- KARABÜK Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencileri, 105 farklı bitirme projesi ile sektöre hazır olduklarını gösterdi. Projeler arasında Suriye uyruklu 2 öğrencinin ‘Robotik Yürüyen El’ projesi ise dikkat çekti.
Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi fuaye alanında Mekatronik Mühendisliği bölümü öğrencilerinin bitirme projelerinden oluşan sergi açıldı. Sergide yer alan insansız hava aracı, araç takip sistemi, pantilt ile yüz takibi yapan kamera, robotik yürüyen el, güneş takip sistemi, otonom park, geri dönüşüm ayrıştırma sistemi, arazi keşif aracı, 3D ve 3B yazıcılar, otonom uçuş yapabilen ambulans drone, bluetooth kontrollü örümcek robot ve atölye vinci, akıllı ev sistemleri, çok eksenli robot kol, kuluçka makinesi, android kontrollü labirent oyunu, temizlik robotu, çizgi izleyen garson robot ve sera otomasyon sistemi gibi 105 farklı proje, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.
Açılışta konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, sergide Türkiye’nin geleceğine yön verebilecek öğrencilerin çalışmalarının yer aldığını belirterek geleceğin inovasyonda olduğunu söyledi.
Sergide yürüyemeyen kişiler düşünülerek yapılan robotik kol, engelli kişilerin istedikleri şeyleri alıp getirecek. Abduljavad Alalı, “Engelli insanlar için bir proje yaptık. Projemizin 2 kısmı var. Robotik araba ve robotik insan kolu. Geçen sene bir kol projesi düşündük. O projeyi çok kişi yaptığı için başka bir şey yapmayı düşündük. Suriye’de savaşa sebebiyle engelli insan çok olduğu için böyle bir fikir geldi aklımıza” dedi.
Ahmad Khabbaz ise “Projeyi görenler iyi bir fikir olduğunu söylüyorlar. İnşallah daha farklı şeyler yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku
//cdn2.admatic.com.tr/showad/showad.js
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BİLİM VE TEKNOLOJİ

14 yaşındaki öğrenci askeri müdahale robotu yaptı

Yayınlanma tarihi

-

Halil İbrahim YEL/TOKAT, (DHA)- TOKAT’ta ortaokul öğrencileri arasında ‘Robotik Kodlama ve Oyun Kodlama Yarışması’ düzenlendi. Yarışmada ‘Anadolu Kaplanı’ isimli uzaktan kontrollü askeri müdahale robotu ilgi odağı oldu.
İl genelinde ortaokul öğrencileri arasında değerler eğitimi temalı ‘Robotik Kodlama ve Oyun Kodlama Yarışması’ düzenlendi. 500 proje içerisinden finale kalan 43 proje, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde sergilendi. Sergilenen projeler içerisinde Niksar ilçesi İhsan Karatay Ortaokulu öğrencisi Kaan Özyurt’un (14) yaptığı ‘Anadolu Kaplanı’ isimli askeri müdahale robotu ilgi gördü. Uzaktan kumanda ve sanal gerçeklik gözlüğü ile kontrol edilen robot, ateş mekanizmasına konulan boncuk şeklindeki sıkıştırılmış jel ile hedefi vuruyor. Robota öğrenciler ilgi gösterirken, sergiyi gezen İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali de sanal gerçeklik gözlüğünü takarak atış yaptı.
ŞEHİT HABERLERİNDEN ETKİLENDİ
Şehit haberlerinden etkilenıp, 9 aylık sürede Anadolu Kaplanı’nı yaptığını belirten Kaan Özyurt, “Televizyonlarda izlediğimiz şehit haberleri, yaralanmalar gibi üzücü haberlerden sonra bu robotu yapma fikrini elde ettik. Bu robotumuz, zor arazi koşullarında savunma ve saldırı yapabilir. Diğer askeri robotların birçoğu otonom olduğu için arıza çıkartarak etrafa rastgele ateş edebilir. Bizim robotumuz uzaktan kumanda edilerek üzerinde bulundurduğu kamera sistemi ile bunu kullanan askerlerimiz gerçek ortam deneyimi yaşayarak karargahtan askeri operasyon yapabiliyor. Bu robotun yazılımı tamamen bize ait” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ise, “Amacımız teknolojiyi sadece kullanan değil, aynı zamanda teknolojiyi üreten bireyler olsunlar. Burada çocuklarımızın yaptıklarını ve yapabileceklerini gördük. İnşallah bu tür sergilerle farkındalık oluşturarak çocuklarımızın teknoloji alanında daha iyi işler yapmasını sağlayacağız” diye konuştu.
Gün sonunda jüri tarafından verilecek puanla dereceye giren projelere para örülü verilecek.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Lösemi hastası öğrenciden ‘akıllı sokak lambası’ projesi

Yayınlanma tarihi

-

Selen YALAZ- Arda ERDOĞAN- Harun ÖZALP/ANKARA, (DHA) – ANKARA’da Lösemili Çocuklar Koleji’nde eğitim gören çocukların yıl içinde hazırladığı projeler, ‘Bilim Şenliği’nde sergilendi. 6’ncı sınıf öğrencisi Kaan Ferit Altuntaş’ın, enerji israfını önleyen ‘akıllı sokak lambası’ projesi dikkat çekenler arasında yer aldı.
Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LSV), Lösante Çocuk ve Yetişkin Hastanesi’nde tedavisi süren ve tamamlanan çocukların, eğitim gördükleri okulda yıl içinde gerçekleştirdiği çalışmaları, ‘Bilim Şenliği’nde sergilendi. Hastanede gerçekleştirilen ‘Bilim Şenliği’ne, yaklaşık 150 öğrenci katıldı. Fen Bilimleri ve Matematik gibi derslerin ezber sisteminden çıkarılıp, bilgilerin gerçek yaşamda uygulanabilirliğini sağlamak amacıyla düzenlenen şenlikte çocukların hazırladığı birbirinden farklı projeler ilgi gördü.
ENERJİ TASARRUFU İÇİN AKILLI SOKAK LAMBASI
Şenlikte, 6’ncı sınıf öğrencisi Kaan Ferit Altuntaş’ın, enerji israfını önlemek için geliştirdiği ‘akıllı sokak lambası’ projesi dikkat çekti.  Altuntaş, projesi sayesinde sokaklarda ışık israfından kurtulmasının sağlanacağını söyledi ve “Bu projede sokak lambaları hareketlilik olunca yanıyor, geceleri bile. Böylece hem elektrikten tasarruf etmiş oluyoruz hem de elektrik kirliliğini azaltmış oluyoruz” dedi. Altuntaş, diğer projesinin de ‘akıllı sera’ olduğunu belirterek, “Bu proje ile hiç bitki yetiştirmesini bilmeyen biri bile bitki yetiştirebiliyor. Toprağın nemini ve ortam sıcaklığını ölçen ekran sayesinde bitkilerin suya ihtiyacı olup olmadığı, ortamın nemi ve sıcaklığı otomatik ölçülüyor ve bitkiye bu değerlere göre su veriliyor” diye konuştu.
‘ÇOCUKLARI HAYATA HAZIRLIYORUZ’
LÖSEV Kurucusu ve Başkanı Dr. Üstün Ezer, lösemili çocukları sadece tedavi etmekle kalmadıklarını aynı zamanda onları hayata hazırladıklarını söyledi. Ezer, “Bu çerçevede çocukların yarış atı gibi sadece sınavlara koşan değil de hayatı sorgulayan, neyin ne olduğunu bilen, ayakları üstünde duran çocuklar olarak yetişmesini istiyoruz. Bu anlamda spor, sanat, müziği ön plana çıkarıyoruz. Bugün ‘Bilim Şenliği’ çerçevesinde çocuklarımızın, atıkların kullanılmasını öğrendiği, sanat eserlerini, bilim deneylerini ortaya koyduğu ve hatta yaratıcı düşüncelerini sergilediği bir gün oldu. Biz çok mutluyuz ve gururluyuz. Çünkü lösemi tedavisi zor ama kurtulması mümkün bir hastalık. Bu çocuklar 3 sene boyunca tedavilerden geçiyorlar. Bir nevi sırat köprüsünü aşıyorlar. Biz onların eğitimlerini, sporlarını, eğlencelerini ve hayata bağlanmalarını hiç eksik etmiyoruz. Bu sayede yüzde 92 başarıyı yakaladık. Bundan sonra da yüzde yüzü hedefliyoruz.”
Ezer, önümüzdeki dönemde çocuklar için yaz okulu da başlatacaklarını ifade ederek, “Orada bu projeler geliştirilecek. Dijital çağın da gereksinimlerini yerine getiriyoruz; ama biz daha çok doğanın içinde büyütmek istiyoruz çocuklarımızı” diye konuştu. Löseminin de kanserin de yenilebilen bir hastalık olduğuna vurgu yapan Ezer, ailelere umutlarını yitirmemeleri mesajı verdi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Sivas’ta ortaokullar arası robot şenliği

Yayınlanma tarihi

-

Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS (DHA)- SİVAS Kongresi’nin 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında ‘Ortaokullar Arası Robot Şenliği’ düzenlendi.
Ortaokullar arasında ‘Çocuklarımızın Hayallerinde Buluşalım’ sloganıyla Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde gerçekleştirilen Robot Şenliği’ne Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. 4 kategoride 150 robotun katıldığı şenlikte konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, “Böyle bir tarihi mekanda, böyle bir atmosfer içerisinde çocuklarımızın geleceğe dair, hayallerini sergilemesi çok anlamlıdır. 100’üncü yılımızı özellikle eğitim anlamında nitelikli bir şekilde kutluyoruz. Özellikle 100’üncü yılın duygularını çocuklarımızın yüreğine kaydetmemiz lazım. Çünkü ecdadımızın o mücadelesi, o gayreti ve azminin ancak bu genç neslin yüreğine ülke sevdasını, bilim aşkı olması için hep beraber gayret göstermeliyiz” dedi.
Konuşmanın ardından Vali Ayhan ve beraberindekiler tek tek stantları gezerek öğrencilerin yaptığı robotların gösterilerini izledi. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar