Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

Tarihle sanatın buluştuğu ‘Phaselis Festivali’ başladı

Yayınlanma tarihi

-

Levent YENİGÜN/KEMER (Antalya), (DHA) – ANTALYA’nın Kemer ilçesinde, bu yıl 10’uncusu düzenlenen ‘Phaselis Festivali’, 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Phaselis Antik Kenti’ndeki Borusan Quartet ve Gökhan Aybuluş konseriyle başladı.
Kemer Belediyesi’nin desteğiyle Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı’nca (KETAV) düzenlenen Phaselis Festivali, 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Phaselis Antik Kenti’nde başladı. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen festivalin açılışına; Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, KETAV ve Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, İlçe Emniyet Müdürü Rasim Oymaağaç, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, yerli ve yabancı turistler ile davetliler katıldı.
Festival, Phaselis Antik Kenti’nde hazırlanan kokteylle başladı. Phaselis’in ünlü su kemerleri önünde yan flüt ve gitarla konuklar karşılanırken, kadın misafirlere karanfil verildi. Kokteylin ardından Borusan Quartet ve Gökhan Aybuluş Grubu sahneye çıktı. Grup sergilediği performansla konseri izleyenlerin beğenisini kazandı. Kemanda Esen Kıvrak ve Özgür Baskın, viyolada Efdal Altun, viyolonselde Çağ Erçağ ve piyanoda Gökhan Aybuluş’dan oluşan grup, davetlileri Arjantin’den Türkiye’ye müzikal yolculuğa çıkardı. Yaklaşık 1,5 saat sahnede kalan grup, davetlilere keyifli akşam yaşattı.
‘BÖLGENİN TANITIMINA KATKI SAĞLAMAK EN BÜYÜK TEMENNİMİZ’
Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, “Phaselis Antik Kenti doğayla tarihin bütünleştiği eşsiz bir bölge. Burada yapılan festival çok anlamlı. Ülke tanıtımına sanat yoluyla katkı sağlanıyor. Festivali gelecek sene uluslararası boyuta taşıyarak bölgenin tanıtımına daha fazla katkı sağlamak en büyük temennimiz. Kaymakamlık olarak da her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
‘SANAT OLMAZSA HİÇBİR ŞEY OLMAZ’
KETAV Başkanı ve Belediye Başkanı Necati Topaloğlu da 3 bin yıllık geçmişe sahip Phaselis Antik Kenti’nde tarihle sanatı ve müziği buluşturduklarını belirterek, kendilerinden önceki festivallerde emeği geçenlere teşekkür ettiklerini söyledi. Festivalin, bu yıl 10’uncusunu düzenlediklerini hatırlatan Topaloğlu, “Festivalimizi gelecek yıl uluslararası boyuta taşıyacağız. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözü çok anlamlı. Sanat olmazsa hiçbir şey olmaz. Burada yerli ve yabancı birçok misafirimiz var. Misafirlerimiz ülkelerine döndükleri zaman buranın atmosferini anlattıklarında bu bizim için en güzel tanıtım olur. Festivalimizi gelecek sene daha profesyonel ve uluslararası hale getirerek bölge tanıtımına daha fazla katkı sağlayacağız” diye konuştu.
Festivalin ikinci gününde, Türkiye’de tango müziğinin sevilmesinde etkili isimlerden olan Gustavo Battistessa sahneye çıkacak.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

Bursa’da, ‘Yaren’ adlı belgeselin galası yapıldı

Yayınlanma tarihi

-

Gürkan DURAL-Mehmet İNAN/BURSA, (DHA)- BURSA’nın Karacabey ilçesinde yer alan Avrupa Leylek Köyü Eskikaraağaç’ta, balıkçı Adem Yılmaz ve ‘Yaren’ ismini alan leyleğin hikayesini anlatan ‘Yaren’ adlı belgeselin galası yapıldı.
Avrupa Leylek Köyü niteliğine sahip Bursa’nın Karacabey ilçesindeki Eskikaraağaç’ın simgesi haline gelen Adem Yılmaz ve ‘Yaren’ leyleğin hikayesinin anlatıldığı ‘Yaren’ adlı belgeselin galası Eskikaraağaç’taki köy meydanında gerçekleşti. Galaya Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, belgeselin kahramanı Adem Yılmaz, yönetmen Burak Doğansoysal, yapımcı Akın Esgin ve belgesel ekibinin yanı sıra köy halkı katıldı. Açılış konuşmaları sonrası Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Adem Yılmaz’a plaket takdim ederken, daha sonra belgesel ilk kez izleyicilerin beğenisine sunuldu. Köy halkının da büyük ilgi ile takip ettiği belgesel ayakta alkışlandı.
ALİ ÖZKAN: DÜNYAYA AÇILACAK OLMASI BİZİ MUTLU EDİYOR
Belgeselin tamamen doğal olduğunu belirten Başkan Ali Özkan, “Eskikaraağaç Leylek Köyü, önem verdiğimiz yerleşim alanlarımızdan bir tanesi. Tanınırlığı her yıl artıyor. Türkiye’deki Avrupa Leylek Ağı’na üye olan tek yerleşim birimi. Bunun dünyaya açılacak olması bizi ayrıca mutlu ediyor. Çok başarılı bir çalışma ile karşılaştım bu akşam. Bu köy, leyleklerle özdeşleşmiş bir köy. Kendi hayatlarının filme aktarıldığı bir ortamda herkes bu konuda heyecanlandı ve keyifle bu faaliyetin içerisinde oldu. Tamamen doğal akışında bir senaryo” dedi.
AK Parti Milletvekili Mustafa Esgin de insan ile hayvanların arasındaki sıcak ilişkinin beyazperdeye yansıtıldığını dile getirdi.
ADEM YILMAZ: YAREN’İ ÇOCUKLARIM GİBİ SEVİYORUM
Belgeselin kahramanı Adem Yılmaz ise mutluluk duyduğunu dile getirerek, “Filmimizi seyrettim, çok sevinçliyim. Bütün ekibe çok teşekkür ediyorum. Leyleği ve hayvanları çok seviyorum. Yine gelsin, ömür boyu besleyeceğim. Benim 3 çocuğum var, Yaren ile birlikte 4 oldu. Çocuklarımdan biri gibi seviyorum. 8 yıl önce Bursa’dan köye geldim, balıkçılığa başladım. Birkaç gün sonra kayığıma kondu, balıkları yemeye başladı ve bu sürekli buraya geldikleri her gün besledim. Bu sene eşi de geldi, eşini de besliyorum” diye konuştu.
YÖNETMEN DOĞANSOYSAL: DÜNYA ÇAPINDA SES GETİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ
Çok duygusal bir hikaye olduğunu belirten Yönetmen Burak Doğansoysal da, “Dünya çapında ses getireceğini düşünüyoruz. 8 senedir süre gelen dostluk. Bugüne kadar hep yaban hayatta çalıştık, insan hikayesi anlatacak olmak ayrıca özeldi. Eskikaraağaç halkının da herkesin kendisini oynaması bu projeyi çok özel hale getirdi. Hava koşulları dışında çok büyük bir zorlukla karşılaşmadık. Yaren gelecek mi sorusu kafamızda vardı ama çekimlerin ikinci gününde Yaren geldi, ilk gelen leylek oldu. Köy halkı da bize alıştı” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Della Miles, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti

Yayınlanma tarihi

-

Hasan DÖNMEZ/KONYA, (DHA) – KONYA’da, Mevlana’nın doğumunun 812’nci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Uluslararası Mistik Müzik Festivali’ne katılmak için kente gelen ve bir süre önce Müslüman olan ABD’li sanatçı Della Miles, Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti. Miles, “Mevlana benim müziğime de etkili olacak. Hep merak etmişimdir ‘İngilizce bilmeyen insanlar neden beni çok takip ediyor, müziğimi dinliyorlar?’ diye bunu mistik müzikte anladım” dedi. 
Dünyaca ünlü sanatçı Michael Jackson ve Whitney Houston’un uzun süre vokalistliğini yapan ve bir süre önce Türkiye’ye yerleşip, Müslüman olan Della Miles davetli olduğu Mevlana’nın doğum yıl dönümü nedeniyle düzenlenen ’16’ncı Uluslararası Mistik Müzik Festivali’ni izlemek için Konya’ya geldi. Miles, Mevlana Müzesi’ni de ziyaret etti. Mevlana’nın sandukası başında dua eden Miles’a yerli ve yabancı turistler ilgi gösterdi. Müzedeki ziyaretçiler ünlü sanatçıyla fotoğraf çektirebilmek için birbiriyle yarıştı. 
Mevlana’nın müziğine ilham olacağını belirten Della Miles, şöyle konuştu:
“Mevlana’ya ilk defa geldim, ama bu son olmayacak. Bu ziyaret benim için bir eğitimdi. Öğrendiğim çok şey var. Mistik Müzik Festivali için davet edildiğim için onur duyuyorum. Ben bugün Mevlana Müzesi’ni ziyaret ederken pozitif enerji elde ettim. Pozitif enerji ve huzurla bir ziyaret oldu. Bu benim için bir eğitimdi. Bunlar tabii benim müziğimi de etkileyecek. Burada sahnede olmayı da çok istiyorum. İnşallah gelecek senelerde burada müziğimi yapacağım. Mevlana benim müziğime de etkili olacak. Hep merak etmişimdir ‘İngilizce bilmeyen insanlar neden beni çok takip ediyor, müziğimi dinliyorlar?’ diye. Bunu mistik müzikte anladım. Anlamadığım halde çok zevk aldım çok beğendim. Bugün ki gezim bana şunu anlattı müzik kalbe işliyor, müzikte dil yok. Ben soul-rock ile mistiği birleştirmeye karar verdim.”

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Bayburt Kalesi’nde gün yüzüne çıkarılan müzede sergilenecek

Yayınlanma tarihi

-

Murat SÖYLEMEZ/BAYBURT, (DHA)- TÜRKİYE’nin en büyük 3’üncü kalesi olan ve 150 bin metrekarelik alanda, 3 kilometre uzunluğa sahip surların yer aldığı Bayburt Kalesi’nde, 2 yıl önce başlatılan restorasyon ve arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor. AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal, proje kapsamında yürütülen kazılarda gün yüzüne çıkarılan tarihi kalıntıların, kale girişinde yapılması planlanan müzede sergileneceği belirtti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan proje kapsamında; Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgeleri arasında, tarihi İpek Yolu güzergâhında önemli bir kavşak noktasında yer alan Bayburtta, birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinen Bayburt Kalesi’nde, 2017 yılında restorasyon ve arkeolojik kazı çalışması başlatıldı. Türkiye’nin en büyük 3’üncü kalesi olma özelliği taşıyan kalede, 2 yıldır süren çalışmalarda; 1’inci Justinianus dönemine tarihlenen 2 sarnıç yapı ile 11’inci yüzyıla tarihlenen kilisenin plan özelliklerinin yanı sıra Roma ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda keramik eser, ok ucu ve pipo bulundu. Sarnıçlar ve kilise ile 1 konut gün yüzüne çıkarıldı. Kale ve çevresinde, han, hamam, cami ve bedesten gibi eserlerin çıkarılması için sürdürülen çalışmalarda bölgeden, 19 envanterlik, 44 etütlük eser ve 100 buluntuya ulaşıldı.
DEPODA MUHAFAZA EDİLİYOR
Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde, 300’e yakın hane olduğundan bahsedilen kale içerisinden titizlikle ortaya çıkarılan eserler, yine aynı hassasiyetle müze bünyesindeki arkeologlar tarafından temizliği ve restorasyonu yapılarak depoda muhafaza ediliyor. Kent sakinleri ve ziyaretçiler ise, restorasyon ve arkeolojik kazıların tamamlanmasını heyecanla bekliyor. Oluşturulacak müzede, tarihi bulguların sergilenmesinin, kentin yanı sıra, bölge turizmine de ciddi katkı sağlaması hedefleniyor.  
MÜZEDE SERGİLENECEK
Kazı çalışmalarına ilişkin konuşan AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal, çıkarılan eserlerin değerlendirilip, sınıflandırılma işleminin ardından, proje kapsamında kale önünde yapılması planlanan müzede sergileneceğini söyledi. 150 bin metrekare alan üzerinde kurulu, çevresinde 3 kilometre uzunluğa sahip surların yer aldığı kaleden çıkarılan eserlerin tarihe ışık tutacağını belirten Battal, “Tarihi kayıtlara baktığımızda Bayburt Kalesi’nin inşası milattan önce Urartular zamanına gidiyor. Süren çalışmasının sonuna doğru yaklaşmış bulunuyoruz. İçinde yapılan küçük kazılarda yerleşim yerlerinin temellerine ulaşılıyor. Bu hususta tarihi kayıtlara rastlanılıyor ve bunlar toplanılıp biz müzede sergilenmesi için altyapılar hazırlanıyor. Bu dünyanın neresinde olursa olsun turistleri buraya çekecektir ve ciddi bir çekim merkezi olacağını düşünüyoruz. Kazı çalışmaları uzun yıllar sürüyor, ama birinci derecede ana surların tamiratı önümüzdeki yıl tamamlanacak. Bayburt Kalesi’nin bir diğer adı da Çinimaçin Kalesi. Çiniler üzerinde uzmanlar tarafından 3 yıldır bir mutfak çalışması yapılıyor. Renk ve desen üzerinde çalışılıyor ve deneme monteleri yapılıyor. Bayburt Kalesi, 2-3 ay içinde de çinilerine yeniden kavuşacak” dedi.
‘TURİZM POTANSİYELİNİ ARTTIRACAKTIR’
Kaleyi ziyaret eden Kürşat Kara da, çalışmaların tamamlanmasını heyecanla beklediklerini söyleyerek, “Yoğun bir şekilde çalışma yapılıyor. Çalışmalar, Bayburt için bir katma değer olacak. Tarihi İpek Yolu üzerindeki bölge, bu sayede yoğun turist akınına uğrayacağını umuyorum. Proje ile tarihe ışık tutacak eserlerin müzede sergilenmesi, kent ve bölge turizm potansiyelini arttıracaktır” diye konuştu.
‘GÖRKEMLİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’
Adana’dan gezi için Bayburt’ta gelen Hava Yurdakul ise, “Bayburt Kalesi’nin Türkiye’nin 3’üncü büyük ihtişamlı kalesi olduğunu duyduk, görmeye geldik. Şu anda restorasyon çalışmaları sürüyor. Kale içerisinde cami ve çeşitli yapılar varmış, onlar da gün yüzüne çıkarılacak olursa kale çok daha görkemli olacaktır” ifadelerinde bulundu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar