Takip Edin

Dünya

Tartışmalı yazar Handke, Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı

Yayınlanma tarihi

-

İsveç, (DHA)- Srebrenitsa katliamını inkar ettiği ve Sırp savaş suçlularını savunduğu gerekçesiyle tepki çeken Avusturyalı yazar Peter Handke, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nü İsveç’te aldı.
İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen 2019 Nobel Ödülleri töreninde fizik, kimya, tıp, ekonomi ve edebiyat dallarındaki ödüller İsveç Kralı 16. Carl Gustav tarafından sahiplerine verildi. Törende, Srebrenistsa katliamını inkar eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Avusturyalı yazar Peter Handke de ödülünü aldı. Törene Handke’ye tepki olarak Türkiye, Arnavutluk, Kosova ve Hırvatistan katılmama kararı almıştı.
TARTIŞMALI ÖDÜL TÖRENİ ÖNCESİ PROTESTO
2019 Nobel Ödül Töreni öncesi Stockholm Konseri Evi’nin dışarısında toplanan kalabalık, Bosna soykırımını inkar eden ve Sırp lider Milosevic’e hayran olduğunu açıklayan Avusturyalı yazar Peter Handke’nin ödül almasını protesto etti. 
KOSOVA DIŞİŞLERİ BAKANI: ÖDÜL, KABUL EDİLEMEZ
Kosova Dışişleri Bakanı Behçet Pacolli 2019 Nobel Ödül Töreni’nde Peter Handke’nin almış olduğu ödülün kabul edilemez olduğunu, bu yüzden Kosova Cumhuriyeti’nin bu etkinliği protesto ederek katılmadığını belirtti. Diğer taraftan yeni kurulacak hükûmette Başbakan olması beklenen Vetvendosye Partisi Lideri Albin Kurti de, Balkanların kanlı savaşlardan sonra adalete, barışa ve halklar arasında dostluğa ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Adalet ile tarih gerçeklere ulaşır ve geleceği birbirimize güvenerek inşa edebiliriz. Jean Paul Sartre de Nobel Edebiyat Ödülü’nü reddetmişti çünkü o ezilenlerin tarafındaydı ve buna isyan ediyordu. Handke ise zulmedenlerin tarafındadır” açıklamasında bulundu

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Eski kız arkadaşa tecavüze 12 yıl hapis cezası

Yayınlanma tarihi

-

Sefa KARAHASAN, LEFKOŞA (DHA)- KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Girne’ye bağlı Ozanköy’de eski kız arkadaşına zorla tecavüz eden Baver Çoban, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Olay, 11 Şubat 2019 tarihlerinde meydana geldi. İddiaya göre Baver Çoban (20), buluştuğu eski kız arkadaşı 19 yaşındaki C.G.’yi konuşmak için Ozanköy Futbol Sahası’ndaki Basın ve Gözlem Odası’na götürdü ve darp ettikten sonra tecavüz etti. Olay sonrası C.G. polise giderek şikayetçi oldu. Mahkemeye çıkarılan Baver Çoban, tecavüz iddiasını redderek, “Onun rızası ile birlikte olduk. İftira atıldı bana” dedi.

“SENİ ÖLDÜRÜRÜM”

Mahkemeye bilgi veren polis yetkilileri de, Çoban’ın C.G.’ye, “Tuvalete girmezsen çok kötü şeyler olacak. Buradan çıkamazsın, seni öldürürüm” diyerek tehdit ettiğini söyledi. Mahkemede söz alan Çoban da,  C.G. için, “Beni elde edemedi. Aşk gözünü kör etti. Eski kız arkadaşım kalp hastası ara ara bayılıyordu. Yine bayıldı, ayıltmak için yüzüne tokat attım. Adi biri değilim. İstesem param var, gece kulüplerine giderim” dedi.

Baver Çoban’ın yargılaması dün sona erdi.  Kararı açıklayan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fusün Cemaller, tecavüz suçunun ömür boyu hapis cezası öngördüğünü söyledi. Cemaller, “Bu tür suçlar giderek yaygınlaştı. Kamu vicdanında tepkilere neden oluyor. Toplumda endişe yaratıyor. Tecavüz mağduru kız, 19 yaşında. Psikolojik tedavi görüyor. 8 seans terapi aldı, ağır travma ve depresyon yaşıyor” dedi.

Cemaller, değerlendirme sonrasında Çoban’ın 12 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.

 

 

Devamını oku

Dünya

Rum Dışişleri Bakanlığı’ndan depreme dair ‘Türkçe’ başsağlığı mesajı

Yayınlanma tarihi

-

Sefa KARAHASAN, LEFKOŞA (DHA)- RUM Dışişleri Bakanlığı, Elazığ merkezli deprem ile ilgili Türkçe açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Türkiye’de Sivrice yakınında meydana gelen ölümcül depremi üzülerek oğrendik. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarınına samimi başsağlığı diliyoruz. Düşüncelerimiz yaralı ve etkilenmiş olanlarla. Arama ve kurtarma ekiplerinine en iyi sonuçlarını diliyoruz. Başsağlığı diliyoruz” denildi.

 

Devamını oku

Dünya

‘Baba Parası’ ekibinden Kıbrıs çıkarması

Yayınlanma tarihi

-

Sefa KARAHASAN, LEFKOŞA (DHA)- ‘BABA parası’ oyuncuları Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Yağmur Tanrısevsin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti. KKTC’de gerçekleştirilecek ‘Baba Parası’ filminin galası öncesinde Tatar’a ziyaret gerçekleştiren Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Yağmur Tanrısevsin Demirören Haber Ajansı’na özel açıklamalar yaptı. Oyuncular daha sonra Gazimağusa’da gerçekleştirilen gösterime katıldı. 

‘Baba Parası’nın Kıbrıslı Selim’i Ahmet Kural, Kıbrıs’ta olmaktan dolayı çok heyecanlı olduğunu söyledi. Filme Kıbrıslı olarak ‘Selim’ karakteri ile hayat verdiğini söyleyen Kural, “Kıbrıs’ın bende yeri ayrıdır. Burada çok dostum, arkadaşlarım var. Kıbrıslıların dinamik enerjisini ve dilindeki aksiyonunu yansıtmaya çalıştım. Selim karakterine de yansıdı bu” dedi.

KIBRIS BİZİM DAVAMIZ

Aslında Kıbrıs’ta ev sahibi olarak bulunduğunu söyleyen Kural, “Kardeşlerim Tulin ve Niyazi’ye Kıbrıs’ı gezdireceğim” esprisini yaptı. Yağmur Tanrısevsin de Kıbrıs’ı çok sevdiğini belirterek, “Burada kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Kıbrıs insanları çok samimi çok sıcaklar. Çok heyecanlıyız. Selim’den (Ahmet Kural) dolayı da bir kan bağım var Kıbrıs’a” diye konuştu. 

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kabrini de ziyaret ettiklerini ifade eden Murat Cemcir de, Kıbrıs’ın kendileri için çok değerli bir ülke olduğunu belirtti. Cemcir,  “Kıbrıs’ın kaderi değişti Barış Harekâtı ile birlikte. Kıbrıslı Türklerin davası ne ise bizim de davamız. Bizler, hem gönül hem de sevgi paylaşımı için buradayız” diye konuştu. 

SİNEMA İZLEYİCİSİ AZALDI

‘İlgiden memnun musunuz?’ sorusuna Ahmet Kural,  “Çok memnunuz ilgiden. Türkiye’deki sinema izleyicisindeki sayısal düşüşe rağmen biz ilgiden çok memnunuz. Seyircimiz bize tevazu gösterip ilgilerine devam ettiler. Yaklaşık bir aydır turneye devam ediyoruz” dedi. Kural, Başbakan Tatar’ın kendilerini izleyecek olması ile ilgili,  “kendimi teslim ederim orada” dedi. 

Devamını oku

Popüler Başlıklar