Takip Edin

Güncel

Tasarımcı Mirko İliç: Gerçek alıcı her zaman sokaktadır

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)- Dünyanın en etkili sanat topluluklarından biri olan School of Visual Arts New York’un (SVA) Underground Images Afiş Sergisi, İstanbul’da görücüye çıktı. Ünlü tasarımcı Mirko İliç, genç tasarımcıların en büyük yanılgısının hemen büyük reklam ajanslarında çalışmak istemeleri olduğunu söyledi. İliç, “Kendilerini tanımaları için önce kreatif ve ticari hedefi küçük işler yapmalılar. Esas alıcı sokaktadır, ürünü tüketen kişidir” dedi.

School of Visual Arts New York’un (SVA) Underground Images Afiş Sergisi, Yeditepe Üniversitesi’nde sanatseverlerle buluştu. SVA eğitimcilerinden olan tasarımcı Mirko İliç, ayrıca üniversitede ‘Sağdan Sola Tasarım’ başlığıyla bir konferans verdi. Grafik Tasarımı Bölümü öğrencileri ile sosyal sorumluluk afişleri temalı bir workshop da gerçekleştiren İliç, genç tasarımcılarla deneyimlerini paylaştı.
1947’den günümüze New York City metro sisteminde sergilenmek üzere SVA’da tasarlanan afişlerden bir seçki niteliği taşıyan sergi için İliç, “Afişlerin her biri birer tasarım ve sanat eseri. Bu yüzden çok iyi bir koleksiyon. 3 sene önce bize ‘gezen sergi’ye çevrilmesi önerildi. Bu şekilde birçok ülkeyi gezdik. 70 afişlik bir seçkiyi İstanbul’da da sanatseverlerle buluşturmamız çok önemli. Aynı zamanda bir grafik tasarım tarihi diyebiliriz. Toplumla paylaşmak istememizin sebebi, tasarımcı ya da sanatçı olmasanız bile estetik değeri çok yüksek işler olduğunu göstermek” dedi.

“TASARIMCILAR YARATICILIKLARINI GÖSTERECEKLERİ İŞLER YAPMALI”

Genç tasarımcıların en büyük yanılgısının hemen büyük bir reklam ajansında çalışmak istemeleri olduğunu belirten İliç, şunları söyledi:

“Gençler önce kendilerini tanımak ve neyi iyi yaptıklarını fark etmek için kreatif ama küçük işler yapmalılar. Ticari amaçlı, ticari hedefi yüksek işleri değil, yaratıcı olabilecekleri işleri seçmeliler. Bu küçük bir tiyatro, lokal bir kuaför olabilir. Yaratıcılıklarını gösterecekleri bu tür işler, kendilerine reklam ajanslarının sunabileceği iş olanaklarından çok daha iyisini sağlayacaktır. Çünkü kendilerine oluşturacakları portfolyo çok daha kuvvetli olacaktır.”

“GERÇEK ALICI SOKAKTADIR”

Bir tasarımın iyi olabilmesi için tasarımcının hedef kitlesini iyi tanıması gerektiğine dikkat çeken İliç, “Hedef kitle ne kadar genişse, her şeyi basite indirgeyerek anlatmak gerekiyor ki herkese hitap edebilin. Hedef kitle spesifik ve küçükse o zaman hedef kitlenizi tanırsınız. Bu bir tiyatro afişiyse o kitleye Shakespeare’i tekrar anlatmanız gerekmez. İletişim kurduğunuz kitleyi bildiğiniz zaman daha sofistike tasarım yapma şansınız oluyor. Genç tasarımcılar aslında müşterinin parayı ödeyen reklam ajansı ya da marka olduğunu düşünüyorlar.  Esas alıcı sokaktadır, ürünü tüketen kişidir. Reklam ajanslarındaki yanılgı budur. O yüzden iyi bir tasarım ürünü, tüketene yönelik yapılmalıdır” diye konuştu.

‘Underground Images Afiş Sergisi’ 8 Mart tarihine kadar üniversitenin 26 Ağustos Yerleşimi’nde ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde görülebilecek.

 

 

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Eczacıdan koronavirüse karşı ateş ölçüm standı

Yayınlanma tarihi

-

Cavit AKGÜN/MUĞLA, (DHA)- MUĞLA’nın Menteşe ilçesinde eczacı Servet Günizi, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle iş yerine ateş ölçüm standı kurdu.
İlçeye bağlı Kötekli Mahallesi’nde eczacılık yapan Servet Günizi, dünyayı saran koronavirüs salgınıyla mücadelede iş yerine ateş ölçüm standı kurdu. Müşteri ve çalışanlar arasında 2 metre sosyal mesafe gözetilerek kurulan standa, koronavirüs riskine karşı 14 kuralın yer aldığı bilgilendirici afiş de asıldı. Eczaneye gelen müşteriler stantta ateş ölçümünün ardından koronavirüs tedbirleri hakkında bilgilendiriliyor.
Eczacı Servet Günizi, sosyal mesafe kuralını uyguladıklarını belirterek, “Herkese koronavirüs testini yapmak çok zor olabileceği için ateş ölçümünün çok önemli bir veri olduğu saptanmış. Bu nedenle de eczanemize gelen herkesin ateşini ölçmek istedik. Türkiye genelinde de tüm eczacı arkadaşlarımızı bu göreve çağırıyoruz. Vatandaşlar hastanelere gitmeye çekiniyor. Eczanelere rahatlıkla gelip ağrı kesici, ateş düşürücü ya da yazılması gereken raporlu ilaçları alabiliyor. Ateş ölçümü ile belki bir, belki iki, belki de on hastanın tespiti eczaneler tarafından yapılırsa büyük bir kitlenin kurtulmasını sağlarız” dedi.
İlaç almaya gelen Mehmet Ali Yumlu da, “Güzel bir uygulama. Ellerinden gelen her şeyi yaptıklarına inanıyorum. Daha önce de burada buna dikkat ettim. Bu hassasiyeti gördüm. Uygulamadan memnunum” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Emekli gurbetçiden dayanışma için 1000 Euro

Yayınlanma tarihi

-

Ahmet DAĞLI/SANDIKLI (Afyonkarahisar), (DHA)- AFYONKARAHİSAR’ın Sandıklı ilçesine bağlı Baştepe köyünde oturan Ali Özkan (72), Fransa’dan aldığı 1 aylık emekli maaşı 1000 Euro’yu, eşi Rabia Özkan (76) ile birlikte ‘Milli Dayanışma Kampanyası’na bağışladı.
Fransa’da inşaat işçisi olarak çalışan Ali Özkan emekli olunca eşi Rabia Özkan ile birlikte 4 yıl önce memleketleri Afyon’un Sandıklı ilçesine bağlı Baştepe köyüne döndü. 2 çocuğu ve 16 torunu yurt dışında olan Özkan çifti, koronavirüs salgını nedeniyle kendilerini köydeki evlerinde izole etmeye başladı. Dışarı çıkmayan, ihtiyaçlarını karşılamak için Köy Muhtarı İsa Ayyıldız’dan ricacı olan Özkan çifti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyasına katkı sağlamak istedi. Çift, Ali Özkan’ın Fransa’dan aldığı bir aylık emekli maaşı tutarı 1000 Euro’yu, tutanak karşılığında Baştepe Köyü Muhtarı İsa Ayyıldız’a teslim etti. Muhtar Ayyıldız, kampanya için açılan hesaba parayı yatırdı, dekontunu da Ali Özkan’a teslim etti.
‘CUMHURBAŞKANIMIZIN DAVETİ ÜZERİNE YARDIM YAPMAK İSTİYORUZ’
Ali Özkan, Cumhurbaşkanı’nın çağrısı üzerine yardım yapmaya karar verdiklerini belirterek, “72 yaşında olduğum için dışarı çıkamıyorum. Köyümüzün muhtarı ve gençleri ihtiyaçlarımızı görüyor. Cumhurbaşkanımızın kampanyasına katılmak için dışarı çıkamadığım için muhtarımızı çağırdım. Yapacağım yardımı, muhtarıma teslim ettim. Bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum, dışarı çıkmasınlar. Kendilerini izole etsinler. Hem devletimiz hem de milletimiz bu zorluklara katlansın ve bu hastalığı hep birlikte yenelim” dedi.
‘DEVLETSİZ OLMAZ’
Rabia Özkan ise “Bu hastalık yüzünden dışarı çıkamıyoruz. Az çok taşın altına elimizi koyalım istedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözünü duyunca biz de ayaklandık. Bizim gibi yaşlılar da otursun evde. Gençlerin başına bela olmasın. Devletin başına bela olmasın. Evsiz olur, evlatsız olur ama devletsiz olmaz. Allah başımızı bozmasın. Devletimiz olmazsa olmaz. Devleti olmayanların halini görüyoruz. Perişan. Bizler de onların durumuna düşmeyelim sabredelim” diye konuştu.
Baştepe Köyü Muhtarı İsa Ayyıldız da “Köyümüz sakinlerinden Ali Özkan yaşı nedeniyle dışarı çıkamadığı için beni arayarak Cumhurbaşkanımızın başlattığı kampanyaya katılmak istediğini söyledi ve benden yardım talebinde bulundu. Bundan dolayı Ali Özkan ve eşi Rabia Özkan’a teşekkür ediyoruz” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Güncel

Balkondan ‘Bakkal Amca’ya sepet sarkıtma dönemi yeniden başladı

Yayınlanma tarihi

-

Tolga YILDIRIM/ANTALYA, (DHA)- GEÇMİŞTE balkondan sepet sarkıtıp, seslenerek bakkaldan alacaklarını istemek, koronavirüs tedbirine yönelik dışarı çıkmak istemeyenlerin günümüzde kullandığı alışveriş yöntemi oldu. Sepet sarkıtmanın yanı sıra hijyen açısından para ile temas edilmemesi gibi zorunluluklardan veresiye defteri kullanımının yaygınlaşması unutulmaya yüz tutan eski alışkanlıkları yeniden canlandırdı.
Türkiye’de 1990’lı yılların unutulmayan alışkanlıkları arasında yer alan balkondan sepet sarkıtarak, evin ihtiyaçlarını satın alma yöntemi günümüzde yeniden kullanılmaya başlandı. Koronavirüse karşı tedbir için evden çıkmayanlar, balkondan sepet sarkıtıp, eski günlerdeki gibi ‘Bakkal’ diye seslenerek sokaklarındaki marketten alışveriş yapmaya başladı. Geçmişte sıkça kullanılan balkondan sepet sarkıtarak alışveriş yapma yönteminin yanı sıra salgına karşı tedbir için para ile temas etmek istemeyenler nedeniyle veresiye defteri kullanımı da yeniden başladı. 
Antalya’nın Soğuksu Mahallesi’nde market sahibi Ali Tezcan, 20 yıldır işlettiği dükkanında 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile evden çıkmamayı tercih eden müşterilerinin alışverişine balkondan sepet sarkıtma yöntemiyle yardımcı oluyor. Balkondan ‘Bakkal efendi’ ya da ‘Bakkal Amca’ diye seslenen müşterilerinin siparişlerini dinleyen Tezcan, daha sonra sarkıtılan sepete ürünleri yerleştiriyor. Zaman zaman müşterilerinin telefonla arayıp isteklerini belirttiği Tezcan, siparişleri evlerine ya da balkondan sarkıttıkları sepete bırakıyor. Koronavirüs bulaşmasını engelleme amacıyla para ile temas etmekten kaçınan müşterilerinin talebi doğrultusunda veresiye defteri kullanımını sıklaştıran Tezcan, bazı müşterilerinin alışveriş ücretini sonra ödeme isteği için not alıyor.
‘YAZ DEFTERE’ DİYENLER ARTTI
Marketinde koronavirüse karşı hijyen tedbirleri alan Tezcan, kasaya müşterilerin yaklaşmasını engellemek amacıyla önüne bir metrelik güvenlik şeridi çekerek, kendi izole alanını oluşturdu. Bakkala gelen müşterilerine kolonya ikram eden Ali Tezcan, uzun yıllar komşusu olan müşterilerine yardımcı olmayı hedeflediğini söyledi. Aynı sokakta 20 yıldır esnaflık yaptığı için mahalle sakinleriyle aile gibi olduklarından bahseden Tezcan, “Daha önce de evlere servis yaparak, balkondan sarkıtılan sepete istenileni bırakarak müşterilerime zaman zaman yardımcı oluyordum. Koronavirüs sürecinde insanlarımız evlerinde olduğu için, evlerine servis olayı daha da arttı. Balkondan sepet sarkıtıp, isteklerini söylüyorlar. İhtiyacı olanların ve yaşlıların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu süreçte insanlarımız evden çıkmıyor, sepetlerini balkon ve pencereden yolluyorlar. Ben de siparişlerini bizzat kendim götürüyorum. Ücretini o esnada ödeyenler de oluyor, ‘deftere yaz’ diyenler de oluyor” diye konuştu.
MAHALLE SAKİNLERİ MEMNUN: BAKKALIMIZ SAĞ OLSUN
Marketin bulunduğu apartmanın 5’inci katından oturan ve pencereden sarkıttığı sepetle alışveriş yapmayı tercih eden Fatma Şeşen, “Eski usule geri döndük. Bakkalımız sağ olsun her türlü ihtiyacımızı görüyor. Sağlığımız için evde kalalım” dedi.
Birinci kattaki evinden bakkala seslenip peçete talep eden Gül Acı ise şunları söyledi:
“Bakkalımız sağ olsun normal zamanlarda da evlerimize servis yapıyordu. Koronavirüsün olduğu bugünlerde daha çok itina göstermeye başladı. İsteklerimizi biz belirtiyoruz, o da bize getiriyor.”
Aynı mahallede bir apartman sakini de balkonuna ‘Evde kal. Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için’ yazısıyla virüs resimleri çizdiği pankartı asıp, komşularına dışarı çıkmamaları çağrısı yaptı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar

esenler escort taksim escort fındıkzade escort şile escort anadolu yakası escort bağcılar escort beyoğlu escort küçükçekmece escort sultanbeyli escort sultanbeyli escort sultangazi escort güneşli escort kayaşehir escort ataşehir escort kartal escort