Takip Edin

Siyaset

TBMM’de bütçe görüşmeleri başladı (4)

Yayınlanma tarihi

-

AK PARTİ’Lİ CANİKLİ, ELEŞTİRİLERİ YANITLADI
TBMM Genel Kurulu’nda 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ve 2018 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmeleri sürüyor. Grubu adına söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, muhalefetin eleştirilerine yanıt verdi. Canikli’nin konuşması sırasında CHP ve AK Parti milletvekilleri arasında zaman zaman sözlü tartışma yaşandı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik, eleştirileri cevaplayan Canikli, “Cumhurbaşkanının yetkileriyle alakalı çok ciddi birtakım tartışmalar gündeme geldi ve özellikle ‘Cumhurbaşkanı izinli olduğunda ya da herhangi bir şekilde yurt dışına çıktığında ona vekalet edecek olanın seçilmiş biri olması gerekir, Meclis Başkanı olması gerekir’ şeklinde biraz önce bir ifade ortaya konuldu. Burada, çok ciddi bir mantıksal hata vardır. Hani, hep diyoruz ya yasama, yürütme erkleri mutlaka ayrı olmalıdır. Meclis Başkanı, yasama erkinin başı, Cumhurbaşkanı yürütmenin başı. Dolayısıyla siz Cumhurbaşkanlığına, yasama organından herhangi birine vekalet veremezsiniz, o zaman birbirine karışmış olur. Bu kadar basit bir mantık hatasının yapılmasına gerçekten şaşırdığımı, üzüldüğümü ifade etmek istiyorum” dedi.
FETÖ BORSASI CEVABI
Nurettin Canikli, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yargıda FETÖ borsası kurulduğuna yönelik eleştirilerine değindi. Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:
“FETÖ borsasından bahsedildi. Benim anladığım şu; Sayın Kılıçdaroğlu’nun elinde FETÖ borsasıyla ilgili bazı bilgiler var. Yani yine, kendi ifadesinden yola çıkarak söylüyorum; Sayın Cumhurbaşkanımızın avukatları üzerinden FETÖ borsası kurulduğu ve burada birtakım işlemler yapıldığı şeklinde elinizde bilgiler, belgeler var, öyle anladım ben. Peki Sayın Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet başsavcılığına şikayet ettiniz mi bunları? Ben merak ediyorum. Yani böyle bir şey varsa, birinin suç işlediğini öğrenmişseniz, birinin kanunlara aykırı bir şekilde davrandığını öğrenmişseniz eğer, ne yaparsınız? Elbette konuşursunuz, söylersiniz, ona bir şey demiyorum. Ama gidersiniz, en temel vatandaşlık görevi olarak Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunursunuz. Bu, en temel vatandaşlık görevidir ama anladığım kadarıyla böyle bir başvuru yok. Nedir bu şimdi?”  
‘KAYNAĞINI BULALIM, HALLEDELİM’
Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili eleştirileri de ele alan Canikli, bu işin devlet ciddiyeti içeresinde çözülmesi gerektiğini, teknik düzenlemelerin ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK’nın başında bulunduğu 8 Eylül 1999’da yapıldığını söyledi. Canikli, şöyle konuştu:
“Bunun da ilk yıl maliyeti 26 milyar, bir süre sonra 100 milyara çıkar. Hemen emekli olacak 1,5 milyon kişi var. Bir süre sonra da yüz milyara çıkıyor. Tekrar 40’lı yaşlardaki erken emekliliğe dönmüş oluyoruz. Bu parayı ortaya koymadığınız zaman ‘Ben bunu çözerim’ demek olmaz. CHP’de de bu işi bilen arkadaşlar var. Lütfen çıkıp, konuşsun onlar da. Kaynağını bulalım halledelim. Nobel ödüllü iktisatçılar, bu kaynak problemini çözmek için çalışıyor. Bunu bulamamışlar ama Sayın Kılıçdaroğlu, ‘bulurum’ diyorsa, bu çok kıymetli bir olay. İçi boş bir aile sigortasıyla bunu hallederim demekle olmuyor.”
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Canikli’nin Kemal Kılıçdaroğlu’na dönük sözlerine cevaben, “Sayın Canikli, Kılıçdaroğlu o tarihte emekli. Bir insan gerçeği çarptırır da bu kadar mı çarpıtır. Bir insan iftira atar da bu kadar mı atar.” ifadelerini kullandı.
ŞENTOP İLE ÖZKOÇ ARASINDA, ‘SÖZ VERME’ TARTIŞMASI
CHP’li Engin Özkoç, AK Parti İstanbul  Milletvekili Nurettin Canikli’nin söz hakkı olmamasına rağmen, Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından söz verdiği öne sürdü. Şentop, CHP’li Özkoç’un eleştirisinin haksız olduğunu beliterek, tepki gösterdi. 

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Meral Akşener: Acil bir seçimi görmüyorum (3)

Yayınlanma tarihi

-

ELMALI VE KORKUTELİ’YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Antalya programı kapsamında Elmalı ilçesini ziyaret etti. Tekke Mahallesi’ndeki Abdal Musa Türbesi’ni ziyaret eden Meral Akşener, mahalle halkıyla sohbet etti. Oradan ilçe merkezine geçen Akşener, cadde boyu esnaflarla görüştükten sonra Elmalı Belediyesi önünde halkla buluştu. Akşener, burada yaptığı konuşmanın ardından Elmalı Belediye Başkanı İYİ Partili Halil Öztürk’e makamında hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Belediye Başkanı Halil Öztürk ve eşi Meltem Öztürk, Genel Başkan Akşener’e çiçek ve şehrin tablosunu hediye ederken, Akşener de belediye başkanına İYİ Parti logolu plaket takdim etti. Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve mahalle muhtarlarıyla da görüşen Akşener yemek programı sonrası Elmalı’dan ayrıldı.
‘BÜYÜKŞEHİRLERİN BÜTÜN İLÇELERİNE GİDECEĞİM’
Akşener, sonrasında Korkuteli ilçesine geçti. Parti önünde davul ve zurna ile karşılanan Meral Akşener, partisinin ilçe binasında vatandaşlarla buluştu. Parti binası girişinde İlçe Başkanı Cemal Tınkaz ve partililer tarafından karşılanan Akşener, parti binasında partililerle buluştu.
Meral Akşener, burada yaptığı konuşmada, “Elmalı’dan geldik ve sizleri beklettik, üşüttük ve hakkınızı helal ediniz. Bu saate buradasınız bu bizim için çok kıymetli. Büyükşehirlerin bütün ilçelerine gideceğim, kapalı kapılar ardında ve salonlar ardında mitingler yapmayacağım. Her ilçeyi gezeceğim. O ilçede esnaflarla, muhtarlarla, STK’larla, vatandaşlarla görüşeceğim, bilgileri alacağım, her hafta grup toplantısında aldığımız o bilgileri paylaşacağım. Milletvekillerimiz bu gezdiğimiz yerlerdeki sorunları toplu olarak kamuoyunun dikkatine getirecek. Sebebi ziyaretimiz, biz size ulaşamıyorsak, sesimizle kendimizle gözümüzle ulaşamıyorsak kendimiz ulaşmak durumundayız. Bugün sizinle 10’uncu ilçeyi tamamlıyoruz. Antalya’nın 10 ilçesini dediğim çerçevede gezdim, dönünce Ankara’ya haftaya grup toplantısında burada edindiğim izlenimleri kamuoyuyla paylaşacağım” dedi.
Konuşmaların ardından İYİ Parti İlçe Başkanı Cemal Tınkaz, Genel Başkan Akşener’e plaket takdim etti.

Mehmet AKIN- Adem DURMAZ/ELMALI- KORKUTELİ (Antalya), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Meral Akşener: Acil bir seçimi görmüyorum (2)

Yayınlanma tarihi

-

‘ELİNİ SIKMADIĞINIZ İNSAN, SİZİN DEĞİLDİR’
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Antalya ziyareti kapsamında, Demre ve Finike’nin ardından Kumluca’ya geçti. Akşener’i Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, İYİ Parti İlçe Başkanı Bekir Bircan, CHP İlçe Başkanı Arif Kocacık ve partililer karşıladı. Davul ve zurna çalınarak, çiçeklerle karşılanan Akşener’e, zeytin ve zeytinyağı hediye edildi. Akşener, konuşmasında, “Vatandaşımızla hemhal oluyoruz. Elini sıkmadığınız insan, sizin değildir. Kapısını çalmadığınız kimse, sizin değildir. Ayağınızı basmadığınız yer, sizin değildir. Onun için hepimiz bunu yapacağız. Bütün ağaları burada sandalyenin üstüne çıkıp, size benim gibi hitap etmek mecburiyetinde bırakacağım inşallah. Onun için geziyoruz. Haziran sonuna kadar da Güneydoğu dahil bütün büyükşehirleri, ilçeleri tek tek dolaşacağız” dedi.

Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA (Antalya), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Siyaset

Bakan Varank’tan gözleme paylaşımı

Yayınlanma tarihi

-

Hasan AKYILDIZ/ANKARA, (DHA)- SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara’nın Kalecik ilçesinde kadınlarla gözleme pişirirken çekilen fotoğrafını sosyal medya hesabında paylaştı.
Bakan Varank, hafta sonu beraberinde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ile birlikte Ankara’nın Kalecik ilçesine ziyarette bulundu. Bakan Varank, ziyaret kapsamında Kalecik Belediyesi’ne ait mahalle fırınında gözleme açan kadınlarla bir araya gelip, sohbet etti. Bakan Varank, sohbet sırasında bir ara kadınlara gözleme pişirirken yardım etti. Bakan Varank, gözleme pişirirken çekilen fotoğraflarını Instagram hesabından paylaştı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar