Takip Edin

Ekonomi

TEB’den enflasyona endeksli lira bazlı vadeli mevduat

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 11 Eylül (DHA) – Türk Ekonomi Bankası (TEB), lira birikimi yapan müşterilerine, enflasyona endeksli lira bazlı vadeli mevduat ve enflasyona karşı korumalı lira bazlı vadeli mevduat ürünleriyle birikim alternatifleri sundu.
TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Ürünlerimiz yabancı para mevduatı olan müşterilerimizi liraya geçişe de teşvik ediyor” dedi.
Mendi, “Müşterilerimiz tarafından ürünlere yoğun ilgi ve talep oldu. Uygulamaya aldığımız mevduat ürünlerimiz ile tasarrufu ön plana çıkartırken; birikimi olan müşterilerimizi de enflasyona karşı daha korumalı hale getiriyoruz” derken Enflasyona Endeksli Lira Bazlı Vadeli Mevduat ve Enflasyona Karşı Korumalı Lira Bazlı Vadeli Mevduat ürünlerinin, bir yıldan uzun vadeli üründe, stopaj oranı uygulanmadığı için enflasyonun üzerinde verilen mevduat pirimi ile doğrudan reel getiri anlamına geldiğini de vurguladı.
TEB tarafından uygulamaya alınan, “Enflasyona Endeksli Lira Vadeli Mevduat” ürünü, müşterilere, hesap açılış tarihinde piyasa koşullarına uyumlu seviyelerde sabit bir vadeli mevduat faiz oranı taahhüt ediyor. Üç aydan uzun vadeli olarak açılabilecek bu üründe, vade sonunda ilan edilmiş güncel yıllık TÜFE oranı + ilave oran ile sabit vadeli mevduat faiz oranını karşılaştırıp bu oranlardan yüksek olanı da doğrudan müşterinin hesabına yatırılıyor.
Enflasyona Karşı Korumalı Mevduat ürününde ise müşterilere başlangıçta belli bir faiz oranı taahhüdü yapılmıyor. Ancak, bir yıl üzeri vadede stopaj kesintisi olmaksızın birikimlerini Lira mevduatta değerlendirmek isteyen tasarruf sahiplerine, vade sonunda oluşacak enflasyon oranına göre TÜFE + enflasyon marjı veriliyor. Bir yıldan uzun vadeli olarak açılabilecek hesapta; üç ayda bir faiz ödemesi ya da yıllık faiz ödemesi seçenekleri de mevcut. (Fotoğraflı)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

HUAWEI TÜRKİYE, GELİŞTİRİCİLERE ÖZEL 50 MİLYON TL DESTEK PRİMİ AÇIKLADI

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Huawei Developer Day (HDD) etkinliğinde şirketler ve geliştiriciler ile biraraya gelen Huawei, Huawei Mobil Servisleri’nin (HMS) gelişimi için50 milyon TL yatırım yapacak.

Çok sayıda geliştirici ve içerik sağlayıcının katılımı ile birlikte Türkiye’nin önemli markaları arasında yer alan Turkcell, DenizBank, Netmera ve Mobiscus firmalarının HMS süreci hakkındaki deneyimlerini paylaştıkları HDD’de ayrıca Türk geliştiricilere ayrılan ödenek, bonus ve ödüller açıklandı.

HMS, tüketicileri, yazılım geliştiricileri ve içerik sağlayıcıları yakından ilgilendiren bir konu. Huawei Mobil Servisleri’nin yerli uygulama geliştiricileri arasında kullanımının artırılması, şirketin 2020 stratejik hedefleri arasında yer alıyor. Huawei Türkiye’nin,geliştiriciler ve tüketiciler arasında HMS’i yaygınlaştırması için ayırdığı bütçe de günün önemli konu başlıklarından biri oldu.

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Seth Wang yaptığı konuşmada, “Huawei Mobil Servisleri, yüksek performanslı Huawei akıllı telefonların verimli kullanımı için önemli bir platform olacaktır. Bu bağlamda, Huawei AppGallery’i en iyi şekilde geliştirmek için uygulama geliştiricilerle çalışma ağımızı her geçen gün genişletiyoruz. Tüm dünyadaki akıllı telefon kullanıcılarına daha kaliteli, ücretsiz ve zengin bir deneyim sunmayı amaçlıyoruz. Huawei Mobil Servisleri daha akıllı, daha hızlı ve daha sorunsuz bir uygulama deneyimi sunacak. Huawei Türkiye olarak şunu da paylaşmaktan gurur duyuyoruz ki, bu projede Huawei’nin ikinci en büyük Ar-Ge merkezinden yüzlerce Türk mühendis, sadece bu ülkede değil tüm dünyaya yönelik olarak HMS dağıtımının kodlanması ve teknik desteği için gece gündüz çalışıyorlar. Türkiye, HMS gelişimi için dünyanın merkez ülkelerinden biri oldu ve yine Türkiye denizaşırı ülkeler için Ar-Ge Merkezi üssü olacak. Ve size, Türkiye için hali hazırda 50 milyon TL destek primi ayırdığımızı söylemek istiyorum” dedi.

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Mobil Eko Sistem İş Geliştirme Müdürü Kaan Arlı yaptığı sunumda, “1+8+N uzun dönem stratejisi, üçüncü parti şirketlerin de iştirakleri ile birlikte çok daha geniş ve kapsamlı bir hale gelecek” dedi. Huawei Mobile Servisleri’nin ülkemizde yaygınlaşması için yapılacak çalışmalardan bahseden Kaan Arlı, yazılım geliştirici şirketlerin, uygulamalarında yapması gereken teknik geliştirmeler ve çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. Kaan Arlı, son olarak Huawei Mobil Servisleri ile hem tüketicilerin, hem şirketlerin hem de Huawei’nin yepyeni bir deneyime tanıklık edeceğini belirtti.

Huawei Mobil Servisler Dijital Pazarlama Müdürü Ana Violante ise yaptığı sunum ile Huawei Asistan servisi üzerinde büyük önem taşıyan Huawei Ability Gallery (HAG) hakkında detayları bilgileri geliştirici şirketler ve basın mensupları ile paylaştı.

Konferans katılımcıları HMS entegrasyon sürecini, workshop alanları ile canlı olarak da deneyimleme fırsatı buldu. Katılımcılar, canlı kodlama oturumu ile uygulamaların HMS ile nasıl entegre edildiği konusunu uzman yazılım mühendisleri ile deneyimleme fırsatı buldu. Geliştiriciler, HMS Core’u kullanarak ürünlerini Huawei ekosistemine nasıl kolayca entegre edebileceklerini ve Huawei’nin ortaklarının uygulamalarını AppGallery’den indirilebilir hale getirecek araçları incelediler.Huawei Ar&Ge ekibi içinde kurulan DTSE (Developer Technical Support Engineer) takımı ise HMS çatısı altında bulunan servisler hakkında kodlama seviyesinde bilgiler verdi. Marka tarafından oluşturulan Huawei AI gibi yenilikleri sundu. HMS Core servisleri, Huawei Uygulama İçi Satın Alma, Huawei Konum vb. servisleri kullanarak uygulamaya giriş yapma gibi temel hizmetlerin ayrıntıları sunuldu.

Devamını oku

Ekonomi

Mastercard’da Ceren Türkben Kaya’ya yeni görev

Yayınlanma tarihi

-

Ödeme teknolojileri lideri Mastercard, Hızlı Gelişen Pazarlar, Pazarlama ve İletişim Başkan Yardımcılığı görevine Ceren Türkben Kaya getirdi. 2013 yılından bu yana Mastercard bünyesinde görev yapan Ceren Türkben Kaya, son olarak Güney Doğu Avrupa Pazarlama Yöneticiliği görevini yürütüyordu.  

Mastercard, Hızlı Büyüyen Pazarlar operasyonunda Pazarlama ve İletişim Başkan Yardımcılığı görevine Ceren Türkben Kaya’yı getirdi. 2013 yılından bu yana Mastercard bünyesinde Güney Doğu Avrupa Pazarlama Yöneticisi görevini yürüten Kaya, bundan böyle Israil, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Belarusya ve Gürcistan, gibi 12 ülkenin bulunduğu Hızlı Büyüyen Pazarlar’da pazarlama ve iletişimden sorumlu olacak.

Ceren Türkben Kaya, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezuniyetinin ardından, kariyerine 2002 yılında Reckitt Benckiser Türkiye’de başlarken, 2003 yılında Unilever Türkiye’ye geçerek farklı ürün gruplarında pazarlama marka yöneticisi olarak çalıştı. Ardından 2010 yılında Unilever İngiltere Merkez Ofisine transfer olan Kaya, burada 3 yıl boyunca Global Gıda Pazarlama bölümü altında Global ve Bölgesel Kıdemli Marka Geliştirme Yöneticisi olarak görev yaptı.

2013 yılında Mastercard bünyesine Güney Doğu Avrupa Pazarlama Direktörü olarak katılan Ceren Türkben Kaya, 2020 itibarıyla Mastercard Hızlı Gelişen Pazarlar Pazarlama ve İletişim Başkan Yardımcısı olarak görev yapacak.

Devamını oku

Ekonomi

Turist kartıyla 50 milyon dolar gelir hedefleniyor

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) – Türkiye’ye gelen turistlerin avantajlı ve güvenli alışveriş yapmalarını sağlayacak Disconti kart tanıtıldı. Kartla, otel dışı harcamaların artması ve ülke ekonomisine daha çok döviz girmesi hedefleniyor.TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Kişi başı turist harcaması 666 dolar, bunu 800 dolar seviyesine çıkarmalıyız” dedi.

Eren Holding ve Dijimedya ortaklığıyla kurulan DISCONTI’nin tanıtım toplantısı yapıldı. Lansmana TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Dijimedya Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ortan, TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Müberra Eresin, İstanbul Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Bornovalı, Eren Perakende Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Eren, Eren Perakende CDO’su Arda Genç, Global Blue Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Aslantaş, TURYİD Genel Sekreteri Vedat Dilber, AYD Genel Sekreteri Günöz Atakan katıldı. 

Turistlerden elde edilen döviz gelirlerini artırmayı hedefleyen Disconti kartla, ilk üç yıl içerisinde 10 milyon dolar gelir elde edilmesi ve turistlerin fazladan 50 milyon dolar harcaması hedefleniyor. Kullanıcılarına sağlık hizmetlerinden eğlenceye kadar tüm ihtiyaçları için özel ayrıcalıklar ve avantajlar sunacak.

Ayrıca, konaklama, yeme-içme, eğlence, perakende ve sağlık gibi turistlerin ihtiyaç duyacağı tüm sektörlere ciro desteği yaparak Türkiye’nin turizm gelirlerine de katkıda bulunması amaçlanıyor.

TÜRSAB BAŞKANI: OTEL DIŞI HARCAMA TEŞVİK EDİLECEK

Tanıtım toplantısında konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Disconti ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin otel dışı harcamalarını teşvik etmek ve artırmak üzerine başlatılan bir projedir. Kart sayesinde turistler hem indirim kazanacaklar hem güvenli alışveriş yapacaklar” dedi.

KİŞİ BAŞI TURİST HARCAMASI 666 DOLAR

Bağlıkaya, “Türkiye’de 2019 yılı itibariyle kişi başı turist harcaması 666 dolar, bunu 800 dolar seviyesine çıkarmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 hedefleri bu yönde. Sektör olarak biz de elimizden geldiği kadar katkıda bulunuyoruz. Rakiplerimizle aramızdaki en önemli fark otel dışı harcamalardan kaynaklanıyor. Deri, halı, kuyum, giyecek eşya ve gastronomi alışverişlerini teşvik etmeliyiz. Bu yönde yapılan her uygulamaya destek veriyoruz” diye konuştu.

Kartın tüm seyahat acentaları, Tax Free ve Free Shop’lardan alınabileceğini söyleyen Bağlıkaya, “Aslında turistin ulaşabileceği hemen hemen her yerden alınabilecek. Aynı zamanda mobil uygulaması da var. Zaman içinde projenin çok başarılı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK TURİST ÇEKEN 5’İNCİ ÜLKEYİZ

Dijimedya Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ortan ise, “Dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde böyle bir kart var. Turistlerin seyahatlerini kolaylaştırıyor, alışverişlerini güvenli hale getiriyor. Biz bunu dijitalleştirdik, diğer ülkeler eskiden beri bu işi yaptıkları için henüz dijitalleşmemişler. En çok turist çeken 5’inci ülkeyiz ama turist gelirlerinde ilk 10’da değiliz. Neden İspanya bizden çok gelir elde ediyor, biz edemiyoruz. Çünkü turistin o ülkede para harcama nedeni var bizde neredeyse yok” dedi.

“ALIŞVERİŞE YÖNELMELERİNİ İSTİYORUZ”

“Turist, ülkemize paket alıp geliyor biz burada alışverişe yönelmelerini istiyoruz” diyen Ortan, “Türkiye ciddi bir alışveriş turizmi ülkesi ve aynı zamanda da sağlık turizmi ülkesidir. Kartı 5-6 hafta sonra piyasaya sürmeyi düşünüyoruz. Tur operatörlerinden kartı alabilirler. Bütün otellerin resepsiyonlarından da bu karta ulaşılabilecek. AVM’lerde ve bazı üye iş yerlerinde de kartın satışı olacak” diye konuştu.

HEDEF KÜRESEL PAZARA AÇILMAK

 ‘Turist, seyahat ve alışveriş mobil uygulaması’ oluşturmak vizyonuyla yola çıkılan projeyle, iş modelinin yurt dışına taşınması amaçlanıyor. Büyüme hedefi olarak Rusya, Polonya, Ukrayna başta olmak üzere Avrupa ülkelerini kapsayacak şekilde sürdürmesi planlandı. Öncelikle Türkiye’de kullanıma sunulacak kart, tüm turistik bölgeleri kapsayacak.

Projeye, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), İstanbul Turist Rehberleri Odası (İRO), Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) ve Global Blu gibi sivil toplum kuruluşları da destek veriyor.

TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN MARKALARI

Turizmde büyük bir ekonomik gelişim ve dijitalleşme çalışması hedefiyle yola çıkılan projeyle sektörlerinin önde gelen 200’e yakın markasıyla ile iş birliği sağlandı.  Sağlık, restoran, otel, giyim ve turizm gibi farklı sektörlerden Türkiye’nin önde gelen ve dünyaca tanınan markaları ve şirketleri Disconti uygulamasında yer alıyor.

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar