Takip Edin

Ekonomi

THY birçok yeniliği içinde barındıracak A350 uçağının fotoğrafını paylaştı

Yayınlanma tarihi

-

Gökhan ARTAN-Enver ALAS/İSTANBUL, (DHA) TÜRK Hava Yolları, kısa süre içerisinde filosuna katılacak Airbus’un en yeni ve son teknolojileri içinde barındıran uçağı Airbus 350’lerden ilkinin fotoğrafını paylaştı. 

Uçuş destinasyonları her yıl artan Türk Hava Yolları, Avrupalı uçak üreticisi Airbus’a 25’i kesin 5’i opsiyonlu olmak üzere toplam 30 adet sipariş verdiği Airbus A350-900 tipi uçaklardan ilkini Mart ayında filosuna katacak. Mart ayından itibaren 2023’e kadar filoya dahil edilecek yeni nesil uçaklar, son teknolojiye sahip özellikleriyle de dikkat çekecek. Sessizliği ve yakıt verimliliğiyle öne çıkan uçak, kokpitinde 6 adet dokunmatik ekran ile uçağın dışına monte edilen kameralar sayesinde taksi yollarının kokpitten izlenmesi gibi birçok yeniliğin hayata geçirilmesiyle pilotlara büyük kolaylık sağlayacak.

FOTOĞRAFI PAYLAŞILDI

THY, filoya katılacak olan ilk Airbus 350 uçağını Airbus’ın Fransa’daki tesislerindeki fotoğrafını “Ailemize yeni katılacak üyemiz için hazırlıklar devam ediyor” bilgisiyle sosyal medya hesabından paylaştı. 2020 yılında 5, 2021’de 4, 2022’de 8, 2023’de 9 ve 2024’de de 4 adet olmak üzere toplam 30 adet A350, THY’nin filosuna katılacak. A350’ler ile sefer yapacağı hatlar da belli oldu. Uçaklar Londra, Dubai, Manila, Buenos Aires, Sao Paulo gibi hatlarda sefere verilecek.   

A350’LERDEN ÖNCE SİMÜLATÖRLER GELDİ

THY, A350’ler gelmeden bu uçaklarda uçacak pilotlarının tip eğitimi için A350 simülatörünü devreye aldı. Aralık ayında kurulumu tamamlanan simülatörde bugüne kadar 60 pilot eğitimini tamamladı. Tip eğitimlerini A330 filosunun kaptanları ile ikinci pilotlar alıyor. Mart ayından itibaren ikinci simülatörün hizmete girmesiyle daha fazla sayıda pilotun daha kısa sürede eğitim alması hedefleniyor. Yerli ve yabancı birçok havayolu şirketine eğitim hizmeti sunan THY, böylelikle A350 tip eğitimlerini de yurt dışına da ihraç edebilecek.  

UÇAKTAKİ YENİLİKLER ŞÖYLE;

A350’lerin daha hafif ve maliyet açısından çok daha elverişli, yeni jenerasyon bir uçak olduğunu kaydeden THY’nin A330 ve A350 Tip Eğitim Müdürü Kaptan Pilot Burak Bekman, uçaktaki yenilikler hakkında şu bilgileri vermişti: 
“Uçaklar, hafif olduğu için yakıt verimliliği açısından çok uygun. Son teknoloji kullanılmış. A350’ler daha yüksekten uçuyor. Mesela A330’ların 41 bin fit tavanı var. A350’nin ise 43 bin fit tavanı var. A330’dan farklı olarak otomatik çarpışma önleyici sistemi var. Yani diğer uçaklarla yakın geçme durumda, pilot hiçbir şey yapmadan uçağın kendisi ‘otomatik kaçınma’ yapabiliyor.  
Brake to Vacate (BTV) sistemi ile uçağın pistin hangi taksi yolundan terk etmesini istiyorsak sistem üzerinden seçerek uygun fren kullanımı sağlanarak bunun sonucunda pistte kalma süresi azaltılıyor. Ayrıca fren sıcaklıkları da optimize edilerek maliyetler düşüyor. Uçakta basınç kaybı durumunda, ekibin 15 saniye içinde müdahale etmemesi durumunda otomatik olarak alçaltma başlatıyor ve ayrıca bunun için gerekli tüm sistem ayarlamalarını da otomatik olarak yerine getiriyor.”

(FOTOĞRAFLI)

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

KKTC’nin ilk yerli otomobili için tanıtım ofisi açıldı

Yayınlanma tarihi

-

LEFKOŞA (DHA)-109 Türk mühendisi tarafından tasarlanarak prototip üretimi tamamlanan ve 20 Şubat tarihinde 3 bin kişinin katılımı ile tanıtılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin(KKTC) yerli ve milli otomobili Günsel’in tanıtım ofisi Lefkoşa Dereboyu’nda açıldı.Tanıtım ofisinde Günsel marka ürünlerinde satışı yapılacak.

Üretim aşamasına gelen ‘B9’un görücüye çıktığı ve otomobil severlere Günsel B9 modelini yakından inceleme fırsatı sunan ‘Günsel Tanıtım Ofisi’nde, yerli otomobil ile ilgili model, marka ve teknik özellikleri ile detaylı bilgiler alınabiliyor. Büyük heyecan ve merakla beklenen Günsel markasını deneme fırsatının kapılarını açan tanıtım ofisinde Günsel B9 için test sürüşü randevusu da alınabilecek. Günsel Tanıtım Ofisinde, Günsel marka ürünlerinde satışı yapılacak.

İKİNCİ MODEL“J9”DA SERGİLENİYOR

Günsel B9 ile otomotiv sektörüne giriş yapan Günsel’in, iç ve dış tasarımı yanı sıra, farklı donanım özellikleri de olan SUV segmentinde bulunan ikinci modeli ‘J9’da tanıtım ofisinde sergileniyor.’J9’ dört kapılı, geniş hacimli bir aile otomobili olduğu ifade edildi.

PROF. DR.GÜNSEL: “OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE HEDEFLERİMİZİ VE PLANLARIMIZI YAPTIK”

Günsel ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin otomobil üreten ülkeler arasında yer alarak otomotiv sektörüne giriş yaptığını belirten Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, otomotiv sektöründe yaşanan değişim ve gelişimlere paralel olarak hedeflerini planladıklarını ve yatırımlarını sürdürerek daha geniş kitlelere ulaşma imkanı yaratmayı istediklerini söyledi. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, elektrikli otomobil piyasasında güvenilir ve prestijli bir marka haline gelme stratejilerine bağlı olarak tanıtım ofisinin, marka bilinirliğini oluşturmak ve markalaşma sürecini hızlandırmak adına kurumsal kimlik vizyonlarının bir konsepti olduğunu belirtti. 

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “İleri teknoloji ve tasarımla donatılan Günsel ile elektrikli otomobil segmentinde inovatif bir marka olarak ülkemize ve bölgemize değer katmayı hedeflerken, seri üretime geçilmesiyle birlikte başlayacak satış ve satış sonrası verilecek hizmetlerde önem taşıyor. İlk olarak Günsel B9’u meraklılarının ve otomobil tutkunlarının beğenisine sunuyoruz”  dedi.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Ekonomi

Bakan Dönmez: Enerjide üretim kadar yerlileştirmeye de önem veriyoruz

Yayınlanma tarihi

-

Yasin DALKILIÇ- Muhammed KISIR/KAYSERİ, (DHA)- ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Dünyada yenilenebilir enerji maliyetleri düşerken bizlerin teknik aksamı halen ithal etmemiz düşünülemez. Bu konuda ilk adımlarımızı attık. Ankara’da Türkiye’nin ilk entegre güneş fabrikası yükseliyor. İzmir’de de inşallah Türkiye’nin ilk entegre rüzgar fabrikasını devreye alacağız” dedi. 
Enerji Bakanı ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kayseri’de düzenlenen ‘Anadolu Güneşi Elektrik Üretim Konferansı’na katıldı. Burada konuşan Bakan Dönmez, ‘enerji’ denince insanların aklına yüksek bütçeli yatırımlar, tesislerin geldiğini belirterek, “Yenilenebilir kaynaklardan lisanssız elektrik üretimiyle artık bu anlayış yavaş yavaş değişime uğruyor. Lisanssız enerji üretimiyle birlikte enerji gibi dev bütçeli yatırımları tabana yaymaya başladık. Meskenlerin, küçük ya da orta ölçekli işletmelerin, çiftçilerimizin yani kendi elektriğini üretmek isteyen her kişi ve kurumun önünü açtık. Böylece yatırım kültürü ve yatırımcı profilinde de büyük bir değişim yaşanmaya başladı. Köyünde, beldesinde ya da kasabasında ürettiği elektrikle ihtiyacını karşılayan hatta bütün bir ilçenin elektrik talebine cevap veren yeni yatırımcı örnekleri ortaya çıkmaya başladı. Bir nevi ‘Enerji KOBİ’leri’ de diyebiliriz aslında. Artık sadece elektriği tüketen değil aynı zamanda da üreten yeni bir ekosistem ülke geneline hızla yayılıyor. Bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Kayseri bu anlamda başı çeken şehirlerimiz arasında geliyor” dedi.
‘YENİLENEBİLİR ENERJİDE AVRUPA’DA 6’NCIYIZ’
​Bakan Dönmez, milli enerji ve maden politikasında yerli ve yenilenebilir kaynakların payının artırılmasını temel hedef olarak belirlediklerini ifade ederek, “2019 sonu itibarıyla elektrik üretimimizin yüzde 62’sini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşıladık. Yenilenebilir kurulu gücümüz 44.767 megawatta ulaştı. Kurulu gücümüzün yüzde 49’unu yani neredeyse yarısını yenilenebilir kaynaklar oluşturuyor. Türkiye, bugün yenilenebilir enerji kurulu gücünde Avrupa’da 6’ncı, dünyada 13’üncü sıraya yerleşti. Güneş enerjisinde ise Türkiye çok büyük bir mesafe kat etti. 10 yıl öncesine kadar güneş enerjisi kurulu gücümüz sıfır iken bugün 6 bin 32 megawatt seviyesine geldik. Devletin verdiği teşvik, hibe ve krediler yerli ve yabancı yatırımcının yüzünü güneşe çevirdi. Ve bu inanılmaz başarı hikâyesi kamu ve özel sektörün sinerjisi olarak ortaya çıktı. 2020 Ocak sonu itibarıyla güneş enerjisinin payı, toplam kurulu gücümüz içerisinde yüzde 6,6’ya, yenilenebilir enerji kurulu gücümüz içerisinde ise yüzde 13,5’e yükseldi. Güneş kurulu gücünde bugün Avrupa’da 6’ncı, dünyada 12’nci sıradayız.”
‘AMACIMIZ ELEKTRİĞİN TÜKETİLDİĞİ YERDE ÜRETİLMESİ’
Lisanssız üretimle ilgili geçen yıl Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı Kararı yayımlandığını ve yenilenebilir enerjide lisanssız üretime dayalı kurulu güç üst sınırının 1 megawatt’tan 5 megawatta yükseltildiğini vurgulayan Bakan Dönmez, şöyle devam etti:
“Böylece atıl haldeki çatı, cephe gibi alanlarda güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi yapılmasının önü açıldı. Tarımsal sulama aboneleri, içme suyu tesisleri, atık arıtma tesisleri ile kamu kurum ve kuruluşları da bu uygulamaya dâhil edildi. Mesken abonelerine 10 kilowatt, tüm işletmeler ve kamu kurumlarına da elektrik bağlantı gücüne göre kurulacak enerjinin öz tüketim fazlasını satabilme imkânı tanındı. Amacımız elektriğin tüketildiği yerde üretilmesidir.  Biz bu sürece ‘Kendi elektriğini kendin üret’ diyoruz. Çünkü işletmelerimiz ya da vatandaşlarımız lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan elektriklerini üretebiliyorlar. Hatta elektriği ticari bir ürün haline getirerek öz tüketim fazlasını da satarak buradan gelir de elde edebiliyorlar.  Elektrik kurulu gücümüzü mümkün olduğunca çeşitlendirmeye gayret ediyoruz. Bunun yanı sıra kendi elektriğini üretme potansiyeline sahip kişi ve kurumları da teşvik ederek hem ana yük üzerindeki baskıyı azaltıyor hem de gereken zamanlarda buralardan sistemi besleyebiliyoruz.”
Bakan Dönmez, kararın yürürlüğe girdiği 10 Mayıs’tan itibaren sanayi aboneleri tarafından 862 megawatt kurulu güce sahip 1.207 GES başvurusu aldıklarını belirterek, “Mesken aboneleri tarafından da 12 megawatt kurulu güce sahip 1.218 başvuru aldık. Toplamda 1.544 megawatt kurulu güce sahip 5 bin 944 çatı başvurusu bulunuyor. 2019 sonu itibarıyla 252 megawattlık çatı GES kurulu gücümüzü devreye aldık” ifadelerini kullandı.
‘ÜRETİM KADAR YERLİLEŞTİRMEYE DE ÖNEM VERİYORUZ’
Ankara’da Türkiye’nin ilk entegre güneş fabrikasının yapıldığını, İzmir’de de Türkiye’nin ilk entegre rüzgar fabrikasını devreye alacaklarını söyleyen Bakan Dönmez, “Yenilenebilir enerjide üretim kadar önem verdiğimiz bir diğer konu ise yerlileştirme. Dünyada yenilenebilir enerji maliyetleri düşerken bizlerin teknik aksamı halen ithal etmemiz düşünülemez. Bu konuda ilk adımlarımızı attık. Ankara’da Türkiye’nin ilk entegre güneş fabrikası yükseliyor. İzmir’de de inşallah Türkiye’nin ilk entegre rüzgar fabrikasını devreye alacağız. Yenilenebilir enerjide bilgi ve birikimi değere dönüştüreceğiz. Nasıl ki enerji üretiminde ‘Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir’ diyorsak, teknoloji üretiminde de ‘önce yerli teknoloji, önce yerli üretim’ diyoruz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Ekonomi

“Geleceğin Güçlü Kadınları 2020” projesinin ikincisi 8 Mart’ta

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 22 Şubat (DHA) – Oyuncu Aydan Taş’ın ilkini geçen yıl gerçekleştirdiği “Geleceğin Güçlü Kadınları” projesinin ikincisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleşecek.
Projeden elde edilen bilet gelirlerinin tamamı Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan genç kız öğrencilerin eğitimlerine destek olmak için kullanılacak.
Sunuculuğunu Çağla Şikel üstlenirken, Göksel “sahnenin en güçlü kadını” olarak konser verecek. Perwoll’ün katkılarıyla düzenlenecek gecenin sonunda ise Türkiye’nin en başarılı komedyenlerinden Cem Yılmaz defilede sergilenecek tasarımların satılacağı açık arttırmanın yönetimini üstlenecek.
24 ünlü güçlü kadın, 6 ünlü tasarımcı tarafından farklı dönem konseptinde hazırlanan tasarımlar ile defilede yer alacakken, hazırlanan her döneme de o dönemlere ilham veren başarılı kadınların isimleri verilecek.
1940’lardan bugüne kadar her biri farklı bir dönemi tasarlayacak olan tasarımcılar arasında; Meltem Özbek, Özlem Kaya, Raisa&Vanessa, Sudi Etuz, Tuvana Büyükçınar Demir ve Zeynep Tosun yer alıyor.
Defilede, tasarlanan kıyafetleri taşıyacak 24 güçlü kadın (alfabetik sırayla); Alina Boz, Aslı Bekiroğlu, Aslı Tandoğan, Bade İşçil, Beyza Şekerci, Burcu Kara, Burcu Özberk, Damla Colbay, Dila Tarkan, Ebru Şahin, Ece Çeşmioğlu, Ezgi Eyüboğlu, Funda Eryiğit, Gülçin Santırcıoğlu, Hande Soral, Hande Subaşı, Hazal Türesan, Meriç Aral, Mine Tugay, Oya Unustası, Özge Özder, Sedef Avcı, Sinem Ünsal ve Zeynep Çamcı. Projenin moda danışmanlığını Deniz Marşan üstlenirken, styling Pınar Turan tarafından, koreografi ise Öner Evez ve Yakup Biçer tarafından yapılacak. (Fotoğraflı)

Devamını oku

Popüler Başlıklar

esenler escort taksim escort fındıkzade escort şile escort anadolu yakası escort bağcılar escort beyoğlu escort küçükçekmece escort sultanbeyli escort sultanbeyli escort sultangazi escort güneşli escort kayaşehir escort ataşehir escort kartal escort