Takip Edin

Ekonomi

TMO, Erbaa’da fındık alımına başladı

Yayınlanma tarihi

-

İbrahim UĞUR/ERBAA (Tokat), (DHA)- TOPRAK Mahsulleri Ofisi (TMO), Tokat’ın Erbaa ilçesinde belediyenin tahsis ettiği depoda fındık alımına başladı.
Yılda yaklaşık 3 bin 500 ton fındık üretiminin gerçekleştiği Erbaa ilçesinde TMO fındık alım merkezi kurdu. Erbaa Belediyesi’nin tahsis ettiği ve alım merkezine dönüştürülen depoyu, Erbaa Kaymakamı Bülent Karacan, Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, İlçe Tarım Müdürü Murat Gökbulut ve Ziraat Odası Başkanı Arif Yılmaz Köksal ziyaret etti. 28 bin dönüm arazi üzerinde bin 500 çiftçinin fındık üretimi yaptığı ilçede protokol TMO yetkililerinden alım süreciyle ilgili bilgi aldı.
2 GÜNDE 50 TON FINDIK ALINDI
İki günde 50 ton fındığın TMO tarafından alındığını belirten Erbaa Kaymakamı Bülent Karacan “Yaklaşık 3 bin 500-4 bin tona yakın fındık üretimi olan Erbaa İlçesi’nde Toprak Mahsulleri Ofisi alım yeri açarak çiftçilerimizi rahatlattı. Toprak Mahsulleri Ofisi yetkililerine teşekkür ediyoruz. Çiftçilerimiz daha kaliteli, daha iyi fiyattan devlete ürünlerini satmaya başladılar. Güzel ürünler var, güzel ürünler çıkıyor. Az önce alımını gerçekleştirdiğimiz ürün kendi tabirleriyle yüzde 50 randıman geldi. 16,5 TL fiyat aldı. Devletimizin çiftçimizin yanında olduğu, çiftçimizi desteklediği burada ispatlanmış oluyor. Çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını almış oluyor” dedi.
Toprak Mahsulleri Ofisi’ne Erbaa’da depo tahsis ettiklerini ifade eden Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl ise “Her zaman bölgenin çiftçisinin de gelirlerini arttırmak amacıyla onların ürünlerini doğru, sağlıklı bir şekilde satmaları için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı belirtiyorduk. Burada da onun somut bir örneği var. Hem onları davet edip görüşerek hem de burada mevcutta bulunan depolarımızı onlara kullanmak üzere vererek elimizden gelen her şeyi yapmış bulunuyoruz. Alım noktasında da çiftçilerimizin güvenli bir şekilde ürünlerini teslim etmesi bizi mutlu etti. Yaptığımız çalışmanın sonucunu görmek bizi mutlu etti” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

TÜGİAD’dan Londra çıkarması

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 22 Eylül (DHA) – Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılmaya hazırlanan İngiltere ile ikili ticaretin geliştirilmesi adına bir dizi görüşme gerçekleştirdi.
TÜGİAD, Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) ile Londra’da işbirliği anlaşması imzaladı. Türkiye’de 850 üyesi bulunan TÜGİAD ayrıca Londra’da bir de resmi irtibat ofisi açtı. TÜGİAD’ın yaptığı yazılı açıklamaya göre anlaşma ile Türkiye ile İngiltere arasında ekonomik, ticaret ve girişim borsalarının gelişiminin birlikte teşvik edileceği belirtildi. Ayrıca, ekonomi, ticaret ve teknoloji dahil çeşitli alanlarda işbirliği geliştirilmesi için düzenli toplantılar düzenleneceği de ifade edildi.
TÜGİAD Başkanı Anıl Ali Rıza Şohoğlu, şunları söyledi; “TÜGİAD üyeleri tarafından üretilen uluslararası ticaret hacmi, Türkiye’de yapılan ihracatta yıllık 18 milyar dolara, ithalatta ise 23 milyar dolara ulaştı. Türk genç iş dünyasının sesi olan TÜGİAD’ın, TBCCI ile başlayan bu işbirliği iki ülke arasındaki karşılıklı ticareti önemli ölçüde arttıracaktır. Herkesi bekliyoruz” dedi. 
Törende konuşan TBCCI Başkanı Alderman Emma Edhem, derneklerinin , İngiltere ile Türkiye arasında ikili ticaret, yatırım ve ortak girişimleri teşvik etmeyi hedefleyen çok çeşitli ticaret, belge tasdiki ve çeşitli iş destek hizmetleri sunduğunu söyledi. Edhem bu anlaşma ile artık işbirliğinin katlanarak büyüyeceğini belirtti. Londra’da G20 Genç Girişimciler Platformu Yönetim Kurulu toplantısına da katılan TÜGİAD heyetinin Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Ümit Yalçın ile de görüşme gerçekleştirdiği duyuruldu. (Fotoğraflı)

Devamını oku

Ekonomi

Ebru Özdemir’den senaristlere çağrı:Kadınları mühendisliğe teşvik için dizilerde kadın mühendis karakterleri de olsun

Yayınlanma tarihi

-

Gökhan Artan /Sevra Ünver- İstanbul-(DHA)- Türkiye’de kadın mühendislerin sayısının artması için çalışmalar yapan Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, kadınları mühendisliğe teşvik için senaristlere ve yapımcılara çağrıda bulunarak dizelere kadın mühendis karakterleri de konulmasını istedi. 

Türkiye’de kadın mühendis sayısı 200 bini geçerken, kendisi de bir mühendis olan Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’e göre bu sayı yetersiz… Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne(TMMOB) bağlı 24 Odaya üye 2017 yılında 80 bin kadın mühendis bulunurken, 2018 verilerine göre ise bu sayı 90 binlere çıktı. Kadın mühendis sayısını artırmak ve kadınların iş hayatında daha etkin olması için sosyal sorumluluk projeleri ile mühendisliğe teşvik ediliyor. Limak Vakfı tarafından başlatılan ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi’si(TMK) kapsamında 25 farklı ilden 35 devlet üniversitesinde mühendislik eğitimi alan 111 öğrenci bulunurken, koçluk programı da projeye eklendi. Proje, lise ve üniversitede okuyan kız öğrencilere yönelik iki ayrı programdan oluşuyor. Projenin üniversite programında; halen devlet üniversitelerinin elektrik-elektronik, endüstri, inşaat, makine, bilgisayar ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilere burs desteğinin yanı sıra staj desteği de sağlanıyor.Limak Vakfı Başkanı Ebru Özdemir’in öncülüğünde başlatılan proje ile 2015’ten bu yana toplam 310 kız öğrenciye yüksek öğrenim bursu sağlandı. Mezun olan 37 öğrenci mühendis olarak iş hayatına atıldı ve projelerde görev almaya başladı.

“BİZ BU PROJEYE SOSYAL YATIRIM DİYORUZ”

Dizilere kadın mühendis konulması adına yapımcılara ve senaristlere çağrıda bulunan Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu olan Ebru Özdemir, “Kadınlarımızı mühendisliğe teşvik için yapımcılarımızın dizilerde kadın mühendis karakterleri de koymasını istiyoruz. Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesini bir sosyal sorumluluk projesi olarak ele almıyoruz kesinlikle. Bu bir yatırım. Biz buna sosyal yatırım diyoruz.Mühendislik bu noktada farklı bir alan. Çünkü gelecekte de en hızlı büyüyen meslek gruplarından bir tanesi. Diyoruz ki kadınlara ihtiyaç olacak. Burada ki pastadan daha çok kadın pay almalı. Bu noktada erkeklere göre çok geriyiz. Eşitlik sağlanana kadar kadınları desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“ÜLKESİNE FAYDALI KADIN MÜHENDİSLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, “Geçtiğimiz günlerde Yusufeli Barajındaydık. Yaklaşık 160 mühendis var. Bunun yüzde 10’u kadın mühendis. İnşaat için bence yüksek bir oran” dedi ve ekledi: “Baraj projemizde kadın mühendislerimiz dediler ki ‘erkekler bizi çok kıskanıyor’. Çok hoşuma gitti. Demek ki kıskanılacak bir ortam yaratmışız. Amacımız da bunun sayısını artırmak. Biz de Limak olarak hem geleceğe hem de gelecekteki iş evrimine hazırlanıyoruz.Biz sadece kadın mühendis yetirştirmenin ötesinde aslında sorumlu, duyarlı ve özgüveni yüksek çevresine, ülkesine faydalı lider mühendisler yetiştirmek istiyoruz.”  

TMMOB 31 ARALIK 2018 VERİLERİNE GÖRE MÜHENDİS ODALARININ KADIN ÜYE SAYISI

İnşaat Mühendisleri Odası:13.307

Makina Mühendisleri Odası:10.766

Bilgisayar Mühendisleri Odası:1.534

Çevre Mühendisleri Odası:6.017

Elektrik Mühendisleri Odası:7.205

Fizik Mühendisleri Odası:538

Gemi Mühendisleri Odası:185

Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası:45

Gıda Mühendisleri Odası:12.074

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası:2.735

Jeofizik Mühendisleri Odası:1.443

Jeoloji Mühendisleri Odası:4.614

Kimya Mühendisleri Odası:8.923

Maden Mühendisleri Odası:2.396

Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası:611

Meteoroloji Mühendisleri Odası:232

Orman Mühendisleri Odası:3.378

Petrol Mühendisleri Odası:137

Tekstil Mühendisleri Odası:710

Ziraat Mühendisleri Odası:13.307

(Fotoğraflı)

 

Devamını oku

Ekonomi

Lüks markalar indirimli ürünleriyle Garaj Günleri’nde

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) – ANADOLU Yakası’nda bulunan bir alışveriş merkezinde başlayan Garaj Günleri, birçok markayı bir araya getirdi. 20 Eylül – 6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen etkinlikte ziyaretçiler lüks markaların ürünlerini uygun fiyatlara alabiliyor.

İstanbul Göztepe’de bulunan İstanbul Optimum Outlet AVM, müşterilerini uygun fiyatlı ürünlerle buluşturmak için bir etkinlik düzenliyor. 20 Eylül – 6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen ve bu yıl 7’ncisi düzenlenen Garaj Günleri’nde ünlü markaların birbirinden şık ve uygun fiyatlı ürünleri sunuluyor.

HEDEF STOKLARI BİTİRMEK

Ütü ve elektrikli süpürgelerin çok satıldığını belirten bir küçük ev aletleri mağazasında müdür yardımcılığı yapan Burçin Pelit, “Zaten AVM’miz yoğun talep görüyor. Mağazamızda da her zaman çok fazla satış oluyor. Şu anda ise Garaj Günleri’ndeyiz. Burada yaklaşık 50 farklı ürünümüz var. İnsanlar fiyatların bilincinde olduğu için buraya ayrı bir talep oluyor. Bizim zaten geçen yıldan da tecrübemiz var. Geçen seneki satışları çok iyiydi, bu sene de onun üstüne çıkmayı hedefliyoruz. Stokları bitiririz diye düşünüyoruz” dedi.

TRİKO SATIŞLARI ARTTI

Erkek giysilerine yoğun talep olduğunu ifade eden bir erkek giyim mağazasının mağaza müdürü Arif İssisu, şöyle konuştu:

“Satışlar beklediğimiz gibi gidiyor. Hazırlığımızı zaten yapmıştık. Klasik erkek giyim mağazasıyız ama casuel ürünlerimiz de mevcut. Takım, ceket, pantolon, gömlek ve trikolar var. Ve şu an takım elbise, gömlek grubumuz gayet iyi gidiyor. Havaların soğumasıyla beraber triko satışlarımız da arttı.”

PİJAMAYA BÜYÜK İLGİ

Bir iç giyim mağazasının mağaza müdürü Nazlı Kayış ise “Bu çok büyük bir etkinlik. 3 yıldır mağaza olarak katılıyoruz. Hem insanlar mutlu hem biz mutluyuz. Şu anda yazlık ve kışlık her türlü ürünü bulabilirler. Genelde kadın ve erkek pijama takımları ve sepet iç çamaşırları çok satıldı” dedi.

“ÖZEL MARKALARDA İNDİRİM OLMASI AVANTAJLI”

Fiyatların çok iyi olduğunu belirten bir erkek müşteri “Bu gerçekten fırsat, kaçırmak istemiyoruz. Bakalım daha neler bulabileceğiz. Özel markalarda indirim olması tabi ki daha avantajlı” derken çocuğu için alışveriş yapan bir kadın ziyaretçi ise, “Fiyatlar geçen seneye göre daha uygun. Böyle etkinliklerin düzenlenmesi güzel bir şey, indirimli ürünlerin olması bizim için iyi oluyor. Çünkü fiyatlar çok yüksek gerçekten, normalde alamıyoruz. Şimdi çocuğuma bakıyorum, sonra da kendime bakacağım” diye konuştu.

22 ayrı markanın yer aldığı Garaj Günleri, AVM’nin -3 numaralı yeşil otopark alanında düzenleniyor.

Devamını oku

Popüler Başlıklar