Takip Edin

Güncel

Türk girişimcinin ürettiği gözlük, felçlilerin umudu oldu

Yayınlanma tarihi

-

Aslı DURAN/ANTALYA, (DHA) – ANTALYA’da, 4 yıl önce break dans yaparken, düşmesi sonucu boynundan aşağısı felç olan Emre Kara (31), telefonun dokunmatik kalemini ağzıyla kullanarak, çektiği videolarla fenomen oldu. Çin’de yaşayan Türk girişimci Mehmet Türker (29), felçli hastaların sadece baş hareketleriyle akıllı telefon ve bilgisayar kullanabildiği özel gözlüğü Kara’ya hediye etti. Emre Kara, artık videolarını daha rahat çekiyor.
Antalya’da Kara ailesinin en küçük çocuğu Emre, 2015 yılında break dans yaptığı sırada, boynunun üzerine düşünce felç oldu. Omuriliğindeki C4 ve C5 kemikleri kırılan Emre Kara, o günden sonra boynundan aşağısını hareket ettiremedi. Bir süre sonra ağabeyi Emrah Kara’dan telefonunu önüne koymasını, dokunmatik kalemi ise dudaklarının arasına yerleştirmesini isteyen Emre Kara, çeşitli videolar çekmeye başladı. Video paylaşım sitesi YouTube’da kendi sayfasına videolarını yükleyen Kara, kısa sürede fenomen oldu.
DHA muhabiriyle geçen ay röportaj yapan Emre Kara, beyin takip cihazı almak istediğini duyurdu. Haberin ardından Çin’de yaşayan Türk girişimci Mehmet Türker, ürettiği gözlüğü Emre Kara’ya hediye etti. Ellerini kullanamayan kişiler için üretilen gözlük sayesinde Kara, artık videolarını daha rahat çekebiliyor.
‘HEDEFLERİMDEN BİRİNE DAHA ULAŞMIŞ OLDUM’
Emre Kara, daha önce dokunmatik telefonun kalemini ağzıyla tutarak, kullandığını ve zorlandığını hatırlattı. Gözlük sayesinde her şeyi çok daha rahat yaptığını belirten Kara, “Canlı yayınlar açabiliyorum. Hedeflerimden birine daha ulaşmış oldum. Hedeflerim çok, kendinize yeni hedefler belirleyin. Asla pes etmeyin, vazgeçmeyin. Mehmet Türker kardeşimin projesi TÜBİTAK’tan geçmeyince pes etmemiş, peşinden koşmaya devam etmiş. Uluslararası platformdaki yarışmalara katılmış ve birinci olmuş. Şu an başarılarına başarı katıyor. Bu gözlüğü bizim gibi engelli bireyler için üretmeye devam ediyor. Gözlüğe çeşitli fonksiyonlar ekleyerek geliştirmiş. 2020 yılında da yeni modellerini yapacakmış. Başarılarının devam etmesini diliyorum. Bana bu özel gözlüğü hediye ettiği için çok teşekkür ederim” diye konuştu.
TÜBİTAK’TAN GEÇMEYEN PROJEYLE YURT DIŞINA AÇILDI
Mehmet Türker, geçirdiği kaza sonucu felç kalan yakın arkadaşının bilgisayar kullanabilmesi için baş hareketleriyle kullanılabilen ‘glassouse’ projesini geliştirdiğini anlattı. Engellilerin bilgisayar ve diğer akıllı cihazları kullanabilmesi için araştırmalar yaptığını belirten Türker, piyasadaki ürünlerin çok pahalı olduğunu ve isteğini karşılamaması sonucu kendi cihazını tasarladığını kaydetti. Cihazı üretebilmek için TÜBİTAK’a başvurduğunu belirten Türker, projenin kabul edilmediğini söyledi. Bunun üzerine İngiltere’de düzenlenen Buluşlar Zirvesi’ne katıldığını anlatan Mehmet Türker, ‘glassouse’ projesinin, yüzlerce proje arasından birinci seçildiğini kaydetti. Çinli teknoloji firmalarından teklif aldığını belirten Türker, projesinin Türk patent ve Çin menşeli üretimine başlandığını aktardı. Türker, felçli hastaların sadece baş hareketleriyle akıllı telefon, bilgisayar ve akıllı uygulamaları, gözlüğün ağza alınan silikon parçasına tıklayarak kullanabildiğini anlattı.
İCAT ETTİĞİ ÜRÜNLERİ ENGELLİ BİREYLERE GÖNDERİYOR
Çin’in teknoloji üssü olarak öne çıkan Shenzhen kentine yerleştiğini söyleyen Mehmet Türker, 3 hafta önce Türkiye’ye konuşmacı olarak davet edildiği programda bir arkadaşının haberi göstermesiyle Emre Kara’ya ulaştığını ve ürettiği gözlüğü kendisine gönderdiğini belirtti. Türker, “Emre, haberin sonunda böyle bir cihaz almak istediğini belirtmiş. İnşallah o cihazla da güzel işler yapar. Ürünü, ellerini kullanamayan insanlar için tasarladık. Bu gözlükle bilgisayar, cep telefonu, tablet, TV kullanabiliyorsunuz. Bugün ‘glassouse’ ile DJ’lik yapan, drone uçuran, resim veya tasarım yapanlar dahi var. Bizim dünya çapında on binlerce kullanıcımız bulunuyor. Bu tarzdaki ürünlerin parasını Avrupa ve ABD’de devlet ödüyor. Bu ürünlerin pazarı küçük olduğu için 20 bin dolar gibi yüksek fiyatlara satılıyor. ABD ve Avrupa’daki insanlar bunu para kazanmak için değil, daha ucuza yapmak istediğimi duyunca anlam veremiyor. Ben de olabildiğince kendi bütçemden engelli bireylere hediye ediyorum. Engelli bireylerin engel durumlarına göre ürünleri geliştirdim. Gelecek sene yeni ürünleri piyasaya sunacağız. Türkiye’ye ısrarla satış yapmayıp ihtiyaç sahiplerine hediye etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. 

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Beşiktaş’tan deprem bölgesine yardım gönderildi

Yayınlanma tarihi

-

Osman BAKIR/İSTANBUL,(DHA)–BEŞİKTAŞ’ta vatandaşlar tarafından Elazığ ve Malatya’daki depremzedelere ulaştırılmak üzere yardım malzemesi toplandı. Yardımlar deprem bölgesine ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Beşiktaş’ta vatandaşlar tarafından Beşiktaş Belediye Binası’na Elazığ ve Malatya’daki depremzedelere ulaştırılmak üzere kışlık giysi, uyku tulumu, gıda malzemesi gibi temel yaşam malzemeleri bağışlandı. Toplanılan yardım malzemeleri Beşiktaş Belediyesi tarafından deprem bölgesine ulaştırılmak üzere yola çıktı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’da yardım malzemelerinin TIR’lara yüklenmesini takip etti.

“YARDIMLARIMIZI DEPREM BÖLGESİNE GÖNDERİYORUZ”

TIR’lara yardım malzemelerinin yüklenmesini takip eden Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Beşiktaş halkı ile seferberlik başlattıklarını söyledi. Talepler doğrultusunda yardım malzemelerini temin ettiklerini sözlerine ekleyen Başkan Akpolat, “Öncelikle Elazığ ve depremden etkilenen illerimize geçmiş olsun dileklerimizi yineliyoruz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Beşitaş’tada deprem haberini aldığımız andan itibaren bütün vatandaşlarımız, komşularımız ve paydaşlarımızla beraber seferberlik başlattık. Bütün komşularımız ve paydaşlarımız istenilen talepler doğrultusunda eşyaları hazırladılar ve belediyemize ulaştırdılar. Biz de belediye olarak bize iletilen malzemeleri kolilere doldurduk ve şimdi iki TIR şeklinde afet bölgesine gönderiyoruz” dedi.

“EN BÜYÜK TESELLİMİZ DEPREMİN DAHA YIKICI OLMAMASI”

Afet bölgesine giderek incelemelerde bulunduğunu ifade eden Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, en büyük tesellinin daha büyük yıkımların olmadığını belirtti. Daha yıkıcı bir depremde nasıl mücadele edileneceği konusunda eksiklerin olduğunu da söyleyen Başkan Akpolat, “Afet bölgesine gittim. Orada arkadaşlarımızla beraber hem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu hemde diğer belediye başkanlarımızla incelemelerde bulunduk. Gerçektende eksiklerimizin olduğu belli. Çok büyük bir deprem ve yüzeyde gerçekleşmesine rağmen önemli bir yıkıma yol açmamış. Bu bizim en büyük tesellimiz. Ama daha yıkıcı bir deprem olduğunda bununla nasıl mücadele edeceğimiz noktasında eksiklerimizin olduğu belli. Devleti yöneten bütün kurumların ve kişilerin bu konuda aynı hassasiyetle davranması gerekir” şeklinde konuştu.

“DOĞAL AFETLER SİYASET ÜSTÜ KONULARDIR”

Doğal afetlerin siyaset üstü önem taşıdığını söyleyen Başkan Rıza Akpolat, bir an önce çözüm üretilmesi gerektiğini ifade etti. Beşiktaş ilçesininde yapı stoğunun eski olduğunu söyleyen Beşiktşa Belediye Başkanı Rıza Akpolat, “Doğal afetler, depremler siyaset üstü konulardır. Siyasete alet edilmemelidir ve bir an önce çözüm gerektirir. Burada Beşiktaşımız’da yapı stoğumuz çok eski. Bütün mahallelerin ortak problemi deprem. Hepimizin birinci gündemi deprem. Bununla ilgili hazırladığımız kentsel dönüşüm projelerinin İBB Meclisi’nde ve ilgili bakanlıkca onaylanması gerekir” ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

  • Başkan Rıza Akpolat açıklamaları
  • Yardım malzemelerinin TIR’lara yüklenmesi
  • Yardım TIR’larının yola çıkması

Devamını oku

Güncel

Vali Yerlikaya İSTKA 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı’na katıldı

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL,(DHA)-İSTANBUL Kalkınma Ajansı İSTKA’nın 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. İSTKA Yönetim Kurulu Başkanı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kurul toplantısında yaptığı konuşmada, “İnsan odaklı, çevreye duyarlı, ortak akıl ve bütüncül yaklaşımla İstanbul’un küresel anlamda rekabet gücü yüksek bir şehir olması için var gücümüzle çalışıyoruz. İSTKA’nın kurulduğu günden bugüne kadar, mali destek programları ve diğer destekler kapsamında 809 projeye sağlanan destek tutarı bugünkü değeri ile 700 milyon TL’ye ulaşmıştırö dedi.
İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı’na, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Yönetim Kurulu Başkanı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün ve Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Hamza Akbulut ile İSTKA Genel Sekreteri Dr. Fatih Pişkin ve Kalkınma Kurulu Üyeleri katıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan Vali Ali Yerlikaya, “İnsan odaklı, çevreye duyarlı, ortak akıl ve bütüncül yaklaşımla İstanbul’un küresel anlamda rekabet gücü yüksek bir şehir olması için var gücümüzle çalışıyoruz. 2010 yılından bu yana 8 defa Mali Destek Programları için ilana çıkılmış olup 38 farklı program yürütülmüştür.
Bugüne kadar mali destek programları ve diğer desteklerimiz kapsamında 809 projeye sağlanan destek tutarı bugünkü değeri ile 700 milyon TL’ye ulaşmıştır. İSTKA’nın, İstanbul’un küresel rekabet gücünün katma değer odaklı artışına yön verebilmek adına gelişimine azami ölçüde katkı sağladığı 4 ana tema mevcuttur. Bu alanlar: 1- Yenilikçilik, 2- Girişimcilik,
3- Yaratıcı Endüstriler, 4-Çocuklar ve Gençler. 2018-2019 yıllarında, 87 milyon lirayı bulan toplam 81 adet projeyle Türkiye’nin kalbi olan İstanbul’umuzun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına hizmet etmeye çalıştıkö dedi.
Konuşmasını örneklerle sürdüren Vali Yerlikaya, “Programlarımızı tek tek inceleyecek olursak; Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programımız ile Ajans desteği 44 milyon 720 bin lira olan 34 proje ile şehrimizin inovasyon altyapısına, yenilikçiliğine, teknolojik gelişmesine, sanayi üretim yapısının dijital dönüşümüne, yaratıcı endüstrilere ve üretimde katma değerin artırılmasına katkı sağladık. İstanbul Kalkınma Ajansı olarak inovasyon gibi girişimcilik de öncelik verdiğimiz alanların başında geliyor. 2018 yılı Girişimcilik Mali Destek Programımız kapsamında ajans desteği 13 milyon
809 bin lira olan teknoloji ve yenilik odaklı 16 projeye katkı sunmuş bulunuyoruz. İstanbul’umuzun kalkınmasında sahip olduğu en önemli potansiyel olarak gördüğümüz çocuklarımız ve gençlerimiz için de Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programımız kapsamında ajans desteği 28 milyon lira tutarında olan 31 projeyi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Bununla beraber ajansımızın kuruluşundan bu yana bir diğer destek mekanizmamız olan ve alanında öncülük eden uzun vadeli, yüksek bütçeli projelerin hayata geçirilmesine katkı sağlayan güdümlü proje desteğimizi de başarılı bir şekilde yürütmüş bulunuyoruzö ifadelerini kullandı.
İSTKA’nın 2023 vizyonuna da değinen Yerlikaya, “2014-2023 İstanbul Bölge Planı vizyonu Yaratıcı ve Özgür İnsanlarıyla, Yenilik ve Kültür Kenti; Özgün İstanbul’dur. İstanbul’da kent içinde kalan yeşil alanlar ve parklar korunarak sürdürülebilir gelişimleri sağlanacak; çevre dostu enerjinin kullanımı ve sürdürülebilir atık yönetimi benimsenecektirö vurgusu yaptı.
Yönetim Kurulu Başkanı Vali Ali Yerlikaya İSTKA’nın ortak vizyonla yönetildiğini kaydederek, “Ajansımızın kuruluşundan itibaren düzenli olarak toplanarak günümüze kadar devam eden ve Ajansımızın her zaman çalışmalarında mutlak önem atfettiği “yönetişim, katılımcılık ve işbirliğiö ilkelerinin güzel bir örneği olan Kalkınma Kurulumuzun da devam eden süreçte ajansımızın çalışmalarına yön vermek adına kendinden beklenen görevleri ortak bir vizyon çerçevesinde devam ettireceğinden eminimö dedi.
Vali Yerlikaya’nın konuşmasının ardından, Kalkınma Kurulu Katip Üyeleri ve Yedek Üyeler, Kalkınma Kurulu Başkanı ve Vekili, Yönetim Kurulu Asıl ve Yedek Üyelerin seçimine geçildi.
İstanbul Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı’na Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Kalkınma Kurulu Başkan Vekilliğine ise Türkiye İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Bulut yeniden seçildiler. 
Toplantının üçüncü bölümünde İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Yönetim Kurulunda görev alacak 3 asıl ve yedek üyelerin seçimi gerçekleştirildi. DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün ve Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Hamza Akbulut 3 asıl üye olarak yeniden seçildi.
Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri olarak ise, İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, Mimar Mühendisler Grubu Genel Başkanı Osman Balta, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkan Yardımcısı Ali Bilir, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birliği adına Adil Pelister seçildi.
İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 20. Kalkınma Kurulu Toplantısı’nda Asıl Katip Üyeler olarak Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkan Yardımcısı Ali Bilir seçildi. Yedek Katip Üyeler ise Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç ve Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal oldu.

(FOTOĞRAF)

Devamını oku

Güncel

Elazığ’da çökme tehlikesi olan 3 bina tahliye edildi

Yayınlanma tarihi

-

Hasan KIRMIZITAŞ- Erkan BAY/ELAZIĞ, (DHA)- ELAZIĞ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde hasar gören 3 bina, çökme tehlikesi nedeniyle AFAD ekiplerince tahliye edildi.
Elazığ kent merkezindeki Nailbey, Kamil Gökçe ile Yenice mahallerinde bulunan 3 bina, 24 Ocak tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar gördü. Akşam saatlerinde hasar gören binalarda AFAD ekiplerince yapılan incelemede çökme riski nedeniyle tahliye kararı verildi. Kararın ardından 3 mahalleye polis, itfaiye, sağlık ve AFAD ekipleri sevk edildi. Apartman sakinleri AFAD ekiplerince tahliye edilirken, binaların bulunduğu sokaklarda ise güvenlik önlemi alındı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar