Takip Edin

Spor

Türk Sporu, Milli Spor Politikası Çalıştayı’nda konuşuldu

Yayınlanma tarihi

-

Osman BAKIR / İSTANBUL, (DHA) – Milli Spor Politikası Çalıştayı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Başakşehir Belediyesi ve Marmara Üniversitesi işbirliğiyle 32 spor federasyonunun katılımıyla gerçekleşti. Marmara Üniversitesi Anadolu Yerleşikesi’nde yapılan çalıştayda Milli Mücadelenin 100’ncü yılında Türk sporu ve politikaları ele alındı.

Milli Spor Politikası gerçekleştirilen çalıştayda masaya yatırıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Başakşehir Belediyesi ve Marmara Üniversitesi ile 32 spor federasyonun katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda ‘Spor Kültürü, Spor Yönetimi ve Eğitimi, Spor ve Yerel Yönetimler, Spor ve Medya, Spor Yönetimi ve Federasyonlar ve Spor Yönetimi ve Bilişim’ komisyonlarında Türk sporunun vizyonuna ilişkin fikirler konuşuldu.  Çalıştaya, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, protokol üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

“GENÇLERLE İLETİŞİM KURMALIYIZ”

Çalıştayın açılışında konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, genç bireylerle iletişimlerinin iyi olması, onların anlaşılabilirliğini artırdığını söyledi. Böyle çalıştaylar yaparak gençlerle iletişimlerinin arttığını söyleyen Başkan Kartoğlu, “Bizler, geçmişte yapılanları doğru bir şekilde anlayıp gelecekle ilgili doğru adımlar atmazsak istediğimiz hedeflere ulaşamayız. Bunun için birkaç tane tespitim olmuştu. Biz gençlerle iletişim kuramazsak o alışkanlıkları oluşturamayız. Önce bizim iletişim konusunu gerçekten çözmemiz lazım. Bunun için de bu iletişim konusu çalıştaylarla, içerisinde her grubun olduğu, yani akademisyeninden, bakanlığından, yerel yönetimlerinden, öğrencilerinden her gurubun olduğu, her grubun kendisini ifade edebildiği ortamda hem geçmiş tespitleri, hem de gelecekle ilgili neler yapılabileceği konusu tamamen masaya yatırılmış olacak. Güncel bilgilerle önümüze bir harita çıkmış olacak. O yüzden bu tür çalıştaylar daha sonra inşallah daha büyük şekilde yapılmaya devam eder” dedi.

“SPORCULARA İMKAN SAĞLIYORUZ”

Yerel yönetimlerin spor çalıştaylarında neden yer aldığına cevap veren Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, sporculara imkan sağladıklarını söyledi. Belediyecilik olarak böyle çalıştaylarda yer almaya devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Bu çalıştaylarla birlikte özellikle ‘Yerel yönetimler burada neden var ?’ sorusu önemli bir soru. Yerel yönetimler burada olmalı. Çünkü yerel yönetimler fiziken sporculara mekan ve imkan sunan kurumdur. Artık belediyecilik sadece ‘imalat yapmakla’ anılmıyor. Artık belediyecilik içerisinde ilçesinde yaşayan sporu, sporcu gençliği de geleceğe taşımakla ilgili bir ödevi var. Bizler bunun farkındayız. Gerekliliklerini daha önce nasıl yapıyorsak bundan sonrada yapmaya çalışacağız” şeklinde konuştu. 

“SPOR TOPLUM TABANINA YAYILMALI”

Çalıştayın açılışında konuşan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, sporun toplum tabanına yayılması gerektiğini söyledi. Sporu paydaşlarıyla birlikte ele alınca olumlu sonuçlar elde edileceğini de belirten Bakan Yardımcısı Ersöz,  “Kendi içimizde Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki uzmanlarımız ve yöneticilerimiz mutlaka akademiyle, mutlaka sahanın temsilcileriyle, mutlaka üniversitelerle bir arada olmalı. Onların bilgilerinden yararlanmalı, yol göstericiliğinden istifade etmeli ve biz bunu alanı tüm paydaşlarımızla birlikte yönetiyor olmalıyız. Gerek gençlik alanı, gerekse spor alanı paydaşlarıyla birlikte yönetildiğinde bir takım olumlu sonuçların alınabileceği bir alan. Gençlik dediğimizde Avrupa’nın en genç nüfusa sahip ülkesiyiz. Spor dediğimizde yediden yetmiş yediye, bir anlamda beşikten mezara spor diyoruz. Bu alanın bütününde bakanlık olarak bir anlamda planlayan, finanse eden, denetleyen pozisyonu, bir anlamda da paydaşlarıyla, federasyonlarla ve kulüplerle birlikte ve özellikle yerel yönetimlerle birlikte çalışan ve politikaların hayata geçirilmesinde yol almayı hedefleyen bir yaklaşımı da benimsiyoruz” dedi.

“İLK HEDEFİMİZ SPORCU TOPLUM YETİŞTİRMEK”

Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz,  Bakanlık olarak iki hedefleri olduğunu söyledi. İlk hedeflerinin spor kültürünü yaygınlaştırarak sporcu toplum haline gelmemiz gerektiğini belirtti. Sporun kişisel gelişimde çok önemli olduğunu söyleyen Bakan Yardımcısı Ersöz, “Öncelikle bizim yapmak istediğimiz, spor kültürünü yaygınlaştırmak, sporu tabana yaymak ve her yaştan insanın daha fazla spor yaptığı bir Türkiye hedefine ulaşmak. Bu spor tarafında birinci hedefimiz. Spor her şey. Spor sağlık, zindelik, fiziksel ve ruhsal gelişimin anahtarı. Sağlıklı bir birey olmanın temel üç unsuru var. Fiziksel gelişim, ruhsal gelişim ve sosyal gelişim. Bu üçü açısından da sporun yeri oldukça büyük. Gençlerle ilgili politikalar oluşturacaksanız içinde mutlaka spor olmalı. O yüzden gençlik merkezlerinin içine spor salonları koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

“ULUSLARARASI ALANDA BAŞARILAR SAĞLAMALIYIZ”

Bakanlık olarak ikinci hedeflerinin de uluslararası alanda başarı sağlamak olduğunu da söyleyen Genç ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, “İkinci hedefimizde elit sporcu yetiştirip, ülkemizi uluslararası müsabakalarda daha başarılı hale getirmek. Önemli bir husus. Yetenek taraması, milli sporculara burs verilmesi, elit sporcular için spor eğitim merkezlerinin kurulmuş olması ve vakıf üniversiteleriyle yaptığımız milli sporculara burs verilmesi anlaşması olmak üzere dört tane unsur var. Gerçekten de elit sporcu konusunda bir takım problemler yaşıyoruz. Kapsamlı bir politika ortaya koymak durumundayız” dedi.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spor

Bursaspor – Fatih Karagümrük maçının ardından

Yayınlanma tarihi

-

Gürkan DURAL/BURSA,(DHA)

TFF 1’inci Lig’in 18’inci haftasında Bursaspor, sahasında ağırladığı Fatih Karagümrük’ü son dakikalarda bulduğu golle 2-1 yendi. Karşılaşmanın ardından her iki takım teknik direktörü mücadeleyi değerlendirdi.
Son dakikalarda gelen galibiyete ilişkin ikinci yarıdaki arzulu ve inançlı oyuna vurgu yapan Bursaspor Teknik Direktörü İbrahim Üzülmez, galibiyetin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. Özellikle maçın zorluğunu bildiklerini ve bunun bilincinde sahaya çıktıklarını ifade eden Üzülmez, “Kolay maç olmayacağını biliyorduk. Fiziksel anlamda iyi çalışmalarımıza rağmen ikinci devrenin ilk maçı olduğu için sıkıntılar yaşanabiliyor. İkinci yarıda farklı farklı bir kimlikle sahaya çıktık. Son dakikaya kadar golü kovalayan bir Bursaspor vardı. Daha arzulu ve inançlı oynadık. İyi niyetli olup çalıştıktan sonra son dakikada da olsa Allah yardım ediyor. Bu durum ne kadar böyle devam eder bilmiyorum ama sıkıntı yaşarız. Bulduğumuz pozisyonları değerlendirmemiz lazım. Oyuncularımın niyeti iyi ama daha da kalitelerini ortaya çıkarmaları gerekiyor oyun sonlarında” dedi.
Oyuncularına teşekkür eden ve ligin kolay olmadığının altını çizen Üzülmez, “Mücadeleci bir lig. Zaman zaman acı çekeceğiz. İki maçtır son dakikaya kadar çekiyoruz. Sonuç olarak kazanıyoruz ve bu mutlu ediyor bizi. Yeni gelen oyuncularla beraber daha iyi olacağız. Rakibimiz de iyi mücadele etti onlara başarılar diliyorum” diye konuştu.
ÖMER ERDOĞAN: 90+’DA GOLÜ YEMEMİZ BİZİ ÇOK ÜZDÜ
Fatih Karagümrük Teknik Direktörü Ömer Erdoğan ise, maça diledikleri gibi başlayamadıklarını ve topun daha fazla kendilerinde kaldığını belirterek, takım savunmasını iyi yaptıklarını söyledi.
İkinci yarıda golü bulduklarını hatırlatan Erdoğan, “Skor 1-1’ken Alasane’yle kaçırdığımız net bir pozisyonumuz var. Maçın son 10-15 dakikası taraftarın baskısıyla Bursaspor’un daha kontrolsüz hücum yapacağını bekliyorduk. Oyuncularıma söyledim ama kötü bir gol yedik. 90+’da yememiz açıkçası bizi çok üzdü. Oyuncularımdan memnunum. İyi niyetlilerdi. 1 puanı hak ettik ama futbolda 90+’lar oluyor. İnşallah bunu tekrar yaşamayız. Çalışacağız. Altınordu maçıyla galibiyet serisine başlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
“AİLEM BURADA KALIYOR”
Bursaspor taraftarının karşılaşma öncesinde gösterdiği sevgi ve yaptığı tezahüratları da değerlendiren Ömer Erdoğan, “Sağ olsunlar, çok duygulandım. Çok mutlu oldum, kendilerine çok teşekkür ederim. Burada benim çok güzel 7 senem geçti.  Eşim ve çocuklarım burada kalıyor. Rakip hoca olarak takımımın galip gelmesini isterdim. Bursaspor’a başarılar diliyorum” açıklamasını yaptı.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Spor

Sivas’ta Beşiktaş galibiyeti coşkusu

Yayınlanma tarihi

-

Hüsnü Ümit AVCI – Rahmi MEYVECİ / SİVAS (DHA) – Süper Lig ekiplerinden Demir Grup Sivasspor’un Beşiktaş’ı 2-1 mağlup etmesinin ardından Sivaslı taraftarlar kent meydanında toplanarak galibiyeti kutladı.
Süper Lig’in 18’inci haftasında lider Demir Grup Sivasspor’un deplasmanda Beşiktaş’ı 2-1 yenmesinin ardından Sivas’ta taraftarlar, büyük mutluluk yaşadı. Yaklaşık 5 bin kişi kent meydanı ve Kongre Müzesi bahçesinde toplandı. Meydanda galibiyeti kutlayan taraftarlar coşku yaşadı. Kalabalık halay çekip marşlar söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
– Kent meydanından görüntüler
– Taraftarların kutlamaları

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Spor

(ÖZEL) Fatih Aksoy: Zor oldu ama başardık

Yayınlanma tarihi

-

“Bizim taraftarlarımız yabancı oyuncuları biraz daha fazla seviyor”
“Benim tasarrufumda olan bir şey değil”
“Elimizden geldiğince ligi en yukarıda bitirmeye çalışacağız”

Olgucan KALKAN / İSTANBUL, (DHA) – Demir Grup Sivasspor’da forma giyen Fatih Aksoy, Beşiktaş galibiyetiyle ilgili olarak, “Zor olacağını biliyorduk, 10 kişi de kaldık. Allah’a şükür güzel bir galibiyet oldu, zor oldu ama başardık” dedi.
Süper Lig’in 18’inci haftasında deplasmanda Beşiktaş’ı 2-1 mağlup eden Demir Grup Sivasspor’da genç oyuncu Fatih Aksoy, maçın ardından Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu. Zor bir deplasmana geldiklerinin bilincinde olarak maça başladıklarını ifade eden Aksoy, “2’nci yarıya kaldığımız yerden devam ederek başlamak istiyorduk. Çok zor bir deplasmana geldiğimizin farkındaydık. Taraftarlarıyla bütünleştiğinde Beşiktaş bu ligin en zor deplasmanı. Kazandığımız için mutluyuz. Zor olacağını da biliyorduk, 10 kişi de kaldık. Allah’a şükür güzel bir galibiyet oldu, zor oldu ama başardık” diye konuştu.
“BİZİM TARAFTARLARIMIZ YABANCI OYUNCULARI BİRAZ DAHA FAZLA SEVİYOR”
Maç içerisinde yaşanan gerginlikle ilgili de açıklamalarda bulunan Fatih Aksoy, şunları söyledi:
“Rakip oyuncu hızlı başlamasın diye topu almak istedim. Her an olabilecek bir pozisyon çünkü hem 10 kişiydik hem de Beşiktaş’ın boşluk verdiğinizde hızlı başladığında etkili olabilecek oyuncuları var. Ben de profesyonellik gereği böyle bir şey yaptım. Sonra rakip takımdaki arkadaş beni itti. Ondan sonra bir karışıklık oldu. Onla değil ama içerideki Türk abilerimle hallettim. Bir sıkıntım yok çok şükür. Bizim taraftarlarımız yabancı oyuncuları biraz daha fazla seviyor. Canları sağ olsun. Yapacak bir şey yok. Biraz üzüldüm sadece”
“CANER AĞABEY İLE BURAK AĞABEY BANA KIZABİLİRLER”
Maçın ardından Burak Yılmaz, maç içerisinde yaşanan gerginliği konuştuğunu vurgulayan 22 yaşındaki oyuncu, “Sen yapma böyle şeyler dediler, ‘pozisyon gereği hızlı başlamayın’ diye yaptım dedim. Burak abi ile maçtan sonra konuştuk. Bir sıkıntı yok. Caner abi ile Burak abi benim abim gibi, kızabilirler. Saha içinde ya da saha dışında yanlış yaptıysam bana söyleyebilirler. Yabancı oyuncunun bana müdahale etmesi ve Ali hocanın da buna izin vermesi… Yapacak bir şey yok, bunlar olabiliyor” şeklinde konuştu.
“BENİM TASARRUFUMDA OLAN BİR ŞEY DEĞİL”
Kiralık olarak Demir Grup Sivasspor forması giydiğinin hatırlatılması üzerine ise Fatih Aksoy, “Benim tasarrufumda olan bir şey değil. Sivasspor kalmamı ister mi, Beşiktaş dönmemi ister mi? Bilmiyorum. Ben sadece oynadığım zaman, faydalı olmaya çalışıyorum. Şans gelirse milli takıma, ülke futboluna faydalı olmaya çalışıyorum. Beşiktaş’a dönersem de Beşiktaş’a faydalı olmaya çalışacağım. Hayırlısı. Benim elimde olan bir şey değil, şu anda” ifadelerini kullandı.
“ELİMİZDEN GELDİĞİNCE LİGİ EN YUKARIDA BİTİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ”
Fatih Aksoy, kendi performansından memnun olduğunu söyleyerek, “Rıza hoca beni başka bir yerde değerlendirdi ve ben de performans olarak kendimi arttırdığımı düşünüyorum. Şu an için benim adıma orta sahada işler iyi gidiyor. Takım olarak da çok koşan ve mücadele eden bir ekibiz. Bazen sallandığım anlarda da takım arkadaşlarım ve abilerim bana çok yardımcı oluyor. Sezonun geri kalanında neler olur, bilmiyorum. Bulduğum şansları değerlendirmeye çalışıyorum. Yapabilirsem Beşiktaş’a güçlü dönmeye çalışıyorum, kalırsam Sivasspor’a faydalı olmaya çalışıyorum. Elimizden geldiğince ligi en yukarıda bitirmeye çalışacağız” açıklamasında bulundu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-Fatih Aksoy’un açıklamaları
(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Popüler Başlıklar