Takip Edin

Ekonomi

Türkiye’de muz üretimi 498 bin tonu geçti

Yayınlanma tarihi

-

Mithat ABAKAN/MANAVGAT (Antalya), (DHA) – MANAVGAT Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, 2018 yılı itibarıyla Türkiye genelinde muz üretim alanlarının 76 bin 163 dekara, üretimin ise 498 bin 888 tona ulaştığını belirtti.
MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, yıllık 3.5 milyar dolar turizm geliriyle Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından Antalya’nın Manavgat ilçesinde, son 10 yılda tarım sektöründe özellikle örtü altı muz üretiminde büyük ivme yakalandığını söyledi. Manavgat ilçesinin kadim bir tarım merkezi olduğunu belirten Başkan Boztaş, “Nitelikli tarım, örtü altı tarım son 10 yılda Antalya özelinde Manavgat’ta atağa geçti. Ekonomimizin sadece turizme dayalı gelişiyor olması aslında bir risk. Ekonominin direncini artırabilmek için çeşitlendirmek gerekiyor. Bunda da karşımıza tarım çıkıyor. Tarımda da kapalı alanlarda, nitelikli alanlardaki muz üretiminde Manavgat ön plana çıkıyor. Önümüzdeki 10 yılda Türkiye’deki muz üretiminin yüzde 25’ini Manavgat tek başına karşılayacak” dedi.
Türkiye genelinde muz üretiminin 2014 yılında 53 bin 497 dekar alanda yapıldığını ve 251 bin 994 ton üretim gerçekleştiğini anlatan Boztaş, aynı yıl Manavgat’ta da 21 dekar kapalı alanda muz üretimi yapıldığını, ilk yıl 136 ton 500 kilo ürün alındığını kaydetti. Ahmet Boztaş, 2018 yılı itibarıyla Türkiye genelinde muz üretim alanlarının 76 bin 163 dekara, üretimin ise 498 bin 888 tona ulaştığını, Manavgat’ta ise 3 bin 400 dekar alanda 27 bin 200 ton ürün elde edildiğini belirtti.
Muz üretimi için Tarım ve Orman Genel Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanlığı tarafından hibe verildiğini belirten Başkan Boztaş, “Bunun dışında ayrıca devlet tarafından sübvanse edilen krediler de var. Ziraat Bankası kanalıyla 7 yıl içerisinde ödenmek şartıyla yatırımımızın yüzde 75’ini devlet finanse ediyor. Bu finanse ettiği miktarın faizini de devlet sübvanse ediyor” dedi.
Muz üretilen yabancı ülkelerde üreticilere büyük sübvanseler yapıldığını kaydeden Başkan Boztaş, Türkiye’nin muz üreticilerini korumak için gümrük oranlarını yüksek tuttuğunu, devletin muz üretimiyle ilgili mutlaka bir üretim planlaması yapması gerektiğini anlattı.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Edirne’de, Türkiye -Bulgaristan işbirliği zirvesi

Yayınlanma tarihi

-

Olgay GÜLER/EDİRNE, (DHA)- EDİRNE’de, Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ev sahipliğinde, Bulgaristan’ın Pazarcık ve Smolyan valilikleri iş birliğinde iki ülkeden 100 firma temsilcisinin katıldığı forum düzenlendi. Forumda iki ülkenin tarım ve gıda, ağaç işleme, orman ürünleri, kapı, çerçeve, mobilya üretimi ve turizm- otelcilik gibi sektörlerdeki firma temsilcileri iş birliği görüşmeleri gerçekleştirildi.
ETSO’nun ev sahipliğinde, Pazarcık ve Smolyan’dan gelen Bulgar iş insanları ile Türk iş insanlarının buluştuğu ‘Pazarcık Smolyan Edirne İşbirliği Forumu ve İşbirliği Görüşmeleri’ düzenlendi. Forumun açılışına Edirne Valisi Ekrem Canalp, Smolyan Valisi Nedyalko Svanov, Pazarcık Valisi Stefan Mirev, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vassil Valchev, Türkiye Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ve çok sayıda iş insanı katıldı.
‘İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNE KATKI SAĞLANACAK’
Kayıtlı 43 Bulgar firması ve 57 Türk firması olmak üzere toplam 100 firmanın yer alığı forumda, konuşan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt,  iki ülkenin iş insanlarını buluşturmanın kendileri için bir onur olduğunu söyledi. Zıpkınkurt, “Umuyorum iki ülke arasındaki iş insanlarımız ticaretlerini geliştirmek ve birlikte ticaret yapmaya bu toplantı daha çok katkı sağlayacak. Bugün Pazarcık, Smolyan ve Edirne şehirlerinin ticaretinin gelişmesi için bir araya gelindi. Bu toplantının faydalı ve yararlı olacağına inancım tam. Tüm katılımcılara geldikleri için teşekkür ediyorum” dedi.
‘TÜRKİYE’YE GİREN ARAÇLARIN YÜZDE 30’U BULGAR PLAKALI’
Edirne Valisi Ekrem Canalp ise Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin önemine değindi. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınır ticaretinin iki ülke ekonomisine de can kattığına vurgu yapan Canalp, “Son ekonomik dalgalanmalarla birçok vilayet sıkıntılar yaşarken biz Edirne olarak bunu en az yaşayan vilayet olduk. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de komşularımızla aramızda olan sınır ticaretinden dolayıdır. Bugün Bulgarlar yoğun şekilde Edirne’mize geliyorlar, alışverişte bulunuyorlar. Aynı şekilde Türkiye’den giden vatandaşlarımızda Bulgaristan’a gidiyorlar. Bulgaristan’dan Türkiye’ye giren araçların sayısına baktığımızda toplam araç sayısının neredeyse yüzde 30’una yakını Bulgaristan uyruklu araçlardan oluştuğunu memnuniyetle görebiliyoruz. Bu aynı zamanda aramızdaki ilişkinin ne kadar derinleşmeye başladığının da çok güzel göstergesi” dedi.
İlerleyen dönemde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha ileri boyutlara taşınmasını ümit ettiğini söyleyen Vali Canalp, “Önümüzdeki dönemde de aramızdaki bu girift ekonomik ilişkiler çok daha ileri boyutlara taşınacaktır. Pazarcık modeli olarak adlandırılmış olan bu model de bizim aramızdaki bu forumun da en büyük başarısının göstergesidir. İnşallah iş adamlarımız ikili görüşmelerle ilişkileri çok daha ilerilere taşıyacaklar ve ekonomilerimizi geleceğe taşımış olacaklar” dedi.
İKİ ÜLKE İŞ İNSANLARI BİRARAYA GELDİ
Açılış konuşmalarının ardından bölgelerin ekonomik sunumları yapıldı. Ayrıca Edirne TSO ve Smolyan TSO arasında da üyelerini yakınlaştırmaya ve ticareti geliştirmeye yönelik bir iş birliği protokolü imzalandı. Programın ilk günü özellikle tarım ve gıda, ağaç işleme, orman ürünleri, kapı, çerçeve, mobilya üretimi, turizm, otelcilik, tarım sebze üretimi, et üretimi, büyükbaş hayvancılık, tavuk çiftliği, sigortacılık ve inşaat sektörlerinde ikili iş birliği görüşmeleri ile son buldu.
Program yarın Bulgaristan’dan katılım sağlayan firmaların Türk firmalarını ziyaretleri ile devam edecek.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Ekonomi

“Türkiye’nin kalkınmasının yolu güçlü sermaye piyasalarından geçiyor”

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 19 Kasım (DHA) – Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Dr. Alp Keler, Türkiye’nin sağlıklı büyümesinin ve kalkınmasının yolunun güçlü sermaye piyasalarından geçtiğine inandıklarının belirterek, sermaye piyasalarının büyümesi ve derinleşmesinin; ekonominin daha istikrarlı, daha paylaşımcı, daha kapsayıcı, daha aydınlık hale getireceğini söyledi.
TSPB’nin, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi; T.C Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Sermaye Piyasaları Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı Alp Keler’in açılış konuşmalarıyla başladı. Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla da Konferans’a katıldı.
Dönüşüm çağının fırsatlarına dikkat çekmek amacıyla “Dönüşüm” temasıyla iki gün sürecek olan Kongre’de; “İnsanın Dönüşümü”, “Şirketler- Sektörlerin Dönüşümü” ve “Finansal Mimarinin Dönüşümü” olmak üzere üç ana tema altında farklı başlıklarda 28 panel, 30 eğitim programı yer alıyor.
Kongre’nin açılış konuşmasını yapan Keler, Türkiye sermaye piyasalarının geniş bir yatırımcı kitlesinin ihtiyaçlarına hitap edebilecek ürün çeşitliliği ve teknolojik alt yapı sunduğunu hatırlattı ve ekledi:
“Son 15 yıllık dönemde düzenlemelerimiz, ürünlerimiz, teknolojik altyapımız dünyadaki gündemle eş yönlü olarak gelişti ve iyileşti.
“Yatırımcılara pay, tahvil, türev araçlar, yatırım fonları gibi geleneksel ürünlerin yanı sıra, gayrimenkul fonları, girişim sermayesi fonları, kira sertifikaları, varlık finansmanı yatırımları gibi alternatif ürünler de sunuyoruz.
“Bireysel emeklilik ve otomatik katılım sistemindeki birikimlerimizi sektörümüzdeki uzman kişiler yönetiyor.
“Türkiye’deki nüfusun yaklaşık 6’da 1’i BES ve OKS, 20’de 1’i yatırım fonları, 49’dan 1’i de paya yatırım yapıyor.
“Hane halkı varlıklarının yatırımlarından kamu ve özel sektör tahvillerine, doğrudan hisse ve fon yatırımları aktarılan tutar, toplam tasarrufların sadece yüzde 17’sini oluşturuyor.
“Bu rakamları gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda Türkiye’de gerek yatırımcı sayısı gerekse hane halkı varlıkları içerisinde sermaye piyasalarının aldığı payın düşük kaldığını ve bu alanı geliştirmemiz gerektiğini görüyoruz.”
Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, 4. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde yaptığı konuşmada, finans sektörünün insanla olan bağını tekrar kurması gerektiğini belirterek, “Alternatif finans çalışmaları buna yöneliktir. Bunu da göz ardı etmiyor olmamız lazım. Dönüşümün, refahın bütün coğrafyada yeniden nasıl dağıtıldığını görmeliyiz” dedi.
Tüm dönüşümler ve refahın yeniden dağılımının barışçıl bir havayla olmadığına dikkat çeken Aşan, “Büyük dönüşümler ve bu dönüşümlerin getirdiği zenginlikteki kaymalar insanlık tarihinin en büyük en ızdıraplı dönemlerinin de müsebbipleri. Şu anda dünyanın yaşadığı böyle bir dönem. Bizim hem içinde yaşadığımız sürecin olabilecek bütün faydalarından istifade etmemiz gerekiyor hem de bu dönüşümün basit bir süreç olmadığının farkında olup stratejilerimizi belirlememiz gerekiyor” diye konuştu.
Sermaye Piyasaları Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu da, yüksek ve sürdürülebilir refah seviyesini yakalayabilmek için reel ekonominin uzun vadeli bir şekilde fonlanması, sermayenin tabana yayılması, uluslararası sermayenin yurtiçine çekilmesi ve güçlü bir finansal mimariye sahip olunması gerektiğine işaret etti ve “Bu hedeflere ulaşabilmek ise büyük oranda sermaye piyasaları yoluyla olacaktır. Bu yüzden, sermaye piyasalarının geliştirilmesi, ekonominin tüm paydaşlarının ortak amaçları arasında yer almalıdır” dedi.
Son dönemde yapılan araştırmalarda, yatırımcıların, özellikle Y kuşağının, alternatif yatırım araçlarına yöneldiğini ortaya koyduğuna da işaret eden Taşkesenlioğlu, “Y kuşağının bugün itibariyle servetlerinin yüzde 52’sini nakit olarak tuttukları düşünülmektedir. Bu kişilerin 2023 itibariyle 300 milyar dolarlık bir nakit varlığa sahip olacağı ve bunun 55 milyar dolarını kitle fonlaması vb. alternatif yatırım kanallarına aktaracakları düşünülmektedir” dedi ve ekledi:
“Küresel sermaye piyasalarının hızlı bir şekilde değişim geçirdiği bu süreçte, yerli piyasalarımızı gidişata uyumlu hale getirmek, bir vizyon meselesinden ziyade bir mecburiyet meselesi haline gelmiştir.
“Kurul olarak, yeni ihtiyaçları yakından takip etmekte ve gerekli altyapıyı oluşturmak için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
“Bu kapsamda, küresel finansal mimarideki dönüşümün anahtar kelimeleri olan blockchain teknolojileri, dijital paralar ve fintek gibi kavramları gündemimize almış ve gelişimlerini yakından takip etmekte olduğumuzu belirtmek isterim.
“Özellikle yıllık ortalama yüzde 15 civarında büyüdüğü tahmin edilen yerli fintek ekosistemi, Türkiye’nin global ölçekte ön plana çıkabileceği alanların başında gelmektedir.”
Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan da konuşmasında kongrenin ana teması olan dönüşümden bahsederek, Borsa İstanbul Grubu için “dönüşüm” ün çok önemli ve anlamlı bir kavram olduğunu söyledi.
Borsa İstanbul Grubu olarak, dönüşümü öncelikle 2019-2021 dönemi içinde dikkate aldıklarını dile getiren Arıcan, stratejik önceliklerini Türk sermaye piyasalarının derinleştirilmesi olarak belirlediklerini anımsattı. Prof. Arıcan, “Bu noktada Türk Lirasının finansal piyasalardaki ağırlığını artırmak da bunun önemli bir parçası olmakta ve bu kapsamda sermaye piyasaları paydaşlarıyla süregelen yakın iş birliğimizin de devamına öncelik vermekte ve devamını hedeflemekteyiz” diye konuştu. (Fotoğraflı)

Devamını oku

Ekonomi

Sanayi Bakanlığı in iyi Ar-Ge merkezi ödülü Vestel’in

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 19 Kasım (DHA) – T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Ar-Ge Merkezleri Ödülleri’nde birincilik ödülünü Vestel Elektronik kazandı.
Ar-Ge merkezleri arasında personel istihdamı, harcama yoğunluğu, proje kapasitesi, iş birliği ve etkileşim, ticarileşme ve fikri mülkiyet yetkinliği gibi kriterler göz önüne alınarak yapılan değerlendirmede öne çıkan Vestel, elektronik sektöründe 250 ve üzerinde Ar-Ge personeli istihdam eden Ar-Ge merkezlerinin değerlendirildiği kategoride birinci oldu. Birincilik ödülünü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı Salı günü düzenlenen törende Vestel Elektronik Genel Müdürü İsmail Murat Sarpel aldı.
Vestel olarak Türkiye ve dünya pazarlarına yenilikçi ürünler ve servisler sunmak için sekiz Ar-Ge merkezinde bilgi ve teknolojiye yatırım yaptıklarının altını çizen Sarpel, “Uluslararası rekabet ortamında varlığımızı sürdürmenin temelinde inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarımız yer alıyor. Müşteri beklentilerini en üst düzeyde karşılayan, Ar-Ge ve ürün geliştirme stratejisi ile çalışan bin 600 kişilik bir Ar-Ge ekibimiz var. Vestel olarak teknolojiyi takip eden değil, ona yön veren şirketlerdeniz” dedi.

Devamını oku

Popüler Başlıklar