Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

Uğur Batı’nın yeni kitabı raflarda

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)- Disiplinlerarası Beyin Araştırmaları Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Batı’nın “Kusursuz Kararlar Vermek ve İkna Sanatı” adlı kitabı raflardaki yerini aldı. Doğan Kitap’tan çıkan kitap, kararlar, ikna, yaratıcılık, zekâ, öğrenme, gelişim, beyin, algı, zaman, sadakat, cazibe, umut ve daha pek çok kavram üzerine sorular sorup yanıtlar arıyor.

Prof. Dr. Uğur Batı, “Kusursuz Kararlar Vermek ve İkna Sanatı” adlı kitabına şu sözlerle başlıyor:

“İnsan beyninin elektriksel faaliyetlerini inceleyen farklı nörogörüntüleme teknolojiler ve bunlara bağlı yazılımlar, özgür irade var mı sorusunu bilim dünyasına armağan etti. Nobel Ödüllü ekonomist Daniel Kahneman birinci ve ikinci karar dairesi kavramlarını ortaya attı. Yapılan deneylerde biz henüz bir karar vermeden hemen önce beynimizde otomatik elektriksel aktiviteler olduğu tespit edildi. Bu durumda tüm karar süreçlerimizle ilgili tüm bilgiler sil baştan mı yazılacak?”

Kararlar, ikna, yaratıcılık, zekâ, öğrenme, gelişim, beyin, algı, zaman, sadakat, cazibe, umut ve daha pek çok kavram üzerine sorular sorup yanıtlar arayan Prof. Dr. Uğur Batı, “Tüm veriler günün en az yüzde 98’inde otomatik pilotta yaşadığımızı ve bu şekilde karar verdiğimizi gösteriyor” diyor.

“BİRİNCİ KARAR DAİRESİ HIZLI KARAR VERİR”

Beynin bir konfor sistemi olduğunu ve en kolay olanı tercih ettiğini ifade eden Uğur Batı, şunları söyledi:

“Bizim adımıza kararları o veriyor. Zor kararlar ancak irade ile mümkün oluyor. Birinci karar dairesi beynin limbik sistemi tarafından idare edilir. Limbik sistem beynin üst tarafını kaplayan korteksin tam altındadır. Birinci karar dairesi hızlı kararları verir, otomatiktir ve kaçamak yapmayı sever. Fazla düşünmez, hesap yapmaz, savsaklamaya yatkındır, sizi iplemez. O sebeple bu daireye hesap kitap gerektirmeyen işler havale edilir. Günlük yaşamımızdaki birçok rutin, beynin bu dairesi tarafından idare edilir. Mesela araba kullanmak veya yemek yemek bunlardandır. Yemek yerken yemeği nasıl yiyeceğinizi, hangi elinize alacağınızı, önce buruna mı yoksa ağza mı götürmeniz gerektiğini düşünmezsiniz. Bunları beyin bir defa öğrenir ve otomatik hale getirip hızlıca uygularken bir daha size sormaz. Beynin bu kısmına nefsanî beyin de diyebiliriz. Yani hızlıdır ve düşünmez. Hayattaki birçok kararımızın hızlı ve düşünmeden verilmesi gerekir ki bunu da nefsanî beyin yapar.”

“İKİNCİ KARAR DAİRESİ İYİ ÇALIŞANLAR ‘ZEKİ’ OLARAK TANIMLANIYOR”

“İkinci karar dairesi ise beynin ön tarafında olan prefrontal korteks tarafından idare edilir ve beynin bu dairesi gerçekten düşünerek tartarak en doğru kararı vermeye çalışır. O sebeple buraya gelen kararlar konsantrasyon, enerji, bilgi ve çoğu zaman da çaba gerektirir” diyerek sözlerini sürdüren Uğur Batı, “Mesela beyin ‘51×18=?’ sorusunu bu karar dairesine havale eder, çünkü birinci dairenin bunla başa çıkmasına ihtimal yoktur. Daha karmaşık matematik ve hesaplama problemleri de doğal olarak beynin bu dairesiyle ilgilidir. Bizim günlük hayatta ‘zeki’ diye tanımladığımız insanlar, beyinlerinin bu dairesi iyi çalışan insanlardır. Hayattaki birçok kararımız da beynin bu dairesi tarafından idare edilir. Okul, araba, bilgisayar seçimi gibi kararlar ciddiyet ve çaba gerektiren kararlardır. Beynin bu sistemine vicdani beyin diyebiliriz. Vicdan düşünmek ister, aldanmak istemez. IQ diye bilinen zekâ testleri beynin bu bölümünün kabiliyetini ölçer” açıklamasında bulundu.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

Başakşehir’de geleceğin ressamları yarıştı

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)-BAŞAKŞEHİR Belediyesi tarafından düzenlenen Gençlik Oyunları kapsamındaki resim yarışmasında finale kalan 12 öğrenci arasından Esma Zeynep Nur birinci oldu.

Gaz lambası, demlik ve cezve model oldu, öğrenciler en güzel karakalem natürmort tabloyu yapabilmek için yarıştı. 3. Başakşehir Gençlik Oyunları’nda onlarca öğrencinin katıldığı resim yarışmasının finaline, Başakşehir Güzel Sanatlar Lisesi’nden 12 öğrenci kaldı. Öğrenciler, Kayaşehir Kültür ve Yaşam Parkı’ndaki Necdet Yıldırım Bilgievi’ndeki finalde birinci olabilmek için çaba gösterdi.

12 ÖĞRENCİ FİNALDE TER DÖKTÜ

Bilgievindeki resim sınıfında çember halini alan genç ressamlar, sınıfın ortasına bir örtü üzerine yerleştirilen gaz lambası, demlik ve cezvenin karakalem natürmort resmini yapmaya çalıştı. Kendilerine verilen 90 dakikalık süre içerisinde karşılarında duran nesneleri tuvale dökmeye gayret ettiler. Yarışmanın tamamlanmasının ardından öğrencilerin ortaya çıkardığı birbirinden güzel 12 eser değerlendirmeye alındı. Jüri üyeleri, sıralama konusunda oldukça zorlandı. Yarışmanın sonucunda; Esma Zeynep Nur birinci, Ulaş Özcan ikinci, Gülistan Demirtaş ise üçüncü oldu.

YARIŞMAYA “SIFIR ATIK” DAMGASI

Liseler arası resim yarışması, “sıfır atık” temasıyla başladı. Öğrenciler yarışmanın ilk turunda geri dönüşümle ilgili resimler yaptı. Finale kalan öğrencilerden Nesligül Yıldız ilk turda bir kadını çiçek formunda çizdiğini, etrafına konumlandırdığı atıkların resimde çiçek olan kadını canlandırdığını söyledi.  Yarışmacılardan Azat Akdeniz ise Dünya’yı bir bilardo masasına benzeterek isteka yardımıyla metallerin, plastiklerin ve kağıtların her birinin bir deliğe atıldığını anlatan bir resim yaptığını ifade etti.

Proje sorumlusu Onur Kesepara, bu yıl düzenlenen resim yarışmasında çevre bilincinin artırılması için “sıfır atık” temasını seçtiklerini söyledi.Yarışmaya ilçe genelindeki liselerden yaklaşık 100 öğrencinin katıldığını belirten Kesepara, “Çok zor olsa da 12 arkadaşımızı finale taşıdık ve dereceye girenleri belirledik. Arkadaşlarımız alın terini kağıtlara döktüler. Duygularını yansıttıkları birbirinden güzel eserler ortaya çıktı. Jüri üyeleri de seçmekte zorlandı. Önümüzdeki yıl yine bu yarışmayı düzenlemek istiyoruz.” dedi.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Ordu’da Muzadere Kilisesi restore edildi

Yayınlanma tarihi

-

Ahmet BAYRAK/MESUDİYE, (Ordu), (DHA) – ORDU’nun Mesudiye ilçesinde 19’uncu yüzyılda inşa edilen Muzadere Kilisesi restore edildi. Karadeniz’de turistlerin doğa içerisinde ulaşım sağlaması hedeflenen Yeşil Yol Projesi’nin de güzergahında yer alan asırlık kilise, turizme kazandırıldı.
Mesudiye ilçesindeki Muzadere Yaylasında 19’uncu yüzyılda inşa edilen dirtdörtgen planlı,tek nefli olan kilise geçen sürede tahrip oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihi kilisenin restorasyonu için çalışma başlattı. Hazırlanan proje Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayının ardından uygulanarak kilise restore edildi. Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca sürdürülen ve Karadeniz’de 9 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi güzergahında yer alan kilise turizme kazandırıldı.
‘ÇOK FAZLA TAHRİP EDİLMİŞTİ’
Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, tarihi Muzadere Kilisesi’nin dikdörtgen planlı, tek neftli olduğunu belirterek “Kilisenin doğu cephesinde geniş bir apsis yer alıyor. Bu kilisenin 19’uncu yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Oldukça tahrip edilmiş bir durumdaydı. Ordu Valimiz Seddar Yavuz’un desteleriyle kültür katkı payı ödeneğinden kilisenin restorasyon projesi yapıldı. Proje, Kültür Varlıkları Bölge Kurulu’ndan onaylandıktan sonra aslına ve projesine uygun olarak tamamlandı. Tarihi kilise aynı zamanda yaylaları birbirine bağlayan Yeşil Yol Projesi’nin güzergahında yer alıyor. Bu nedenle kilisenin, turizme kazandırmış olması çok önemliydi, yerli ve yabancı turistler tarafından kilise ziyaret edilebilecek” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

‘Biga Kitap Festivali’ başladı

Yayınlanma tarihi

-

Ayhan AKKAYA/BİGA (Çanakkale), (DHA)- ÇANAKKALE’nin Biga Belediyesi ve Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen ‘Biga Kitap Festivali’nin açılışı yapıldı. 1 Mart tarihine kadar açık kalacak festivalde birçok ulusal ve yerel yazar okurlarıyla buluşacak.
Biga Kitap Festivali’nin açılışı Atatürk Kültür Merkezi’nde protokol konuşmalarının ardından kitap okuma etkinliğiyle başladı. Açılışa Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Meclis üyeleri, yazarlar ve vatandaşlar katıldı.
‘KİTAP AKLIN İLACI VE RUHUN GIDASIDIR’
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Biga’daki kitabevleri ile birlikte, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz iş birliğiyle hazırladığımız Biga Kitap Festivali’miz bugün kapılarını açıyor. 9 gün sürecek olan festivalimize 28 yazarımız katılacak, 24 yayınevi stant açtı, 14 söyleşimiz ve 23 imza programımız olacak. Bugün 3 yazarımız kitapseverlerle buluşacak. Daha sonra Gönen ilçemizden öğretmen ve yazarımız Salim Nizam, oyuncu ve yazar Bahadır Yenişehirlioğlu ve ‘yaşamın kaynağı sevgidir’ diyen Bircan Yıldırım kitapseverlerle buluşacak. Elbette ki kitaplar hayatımızın olmazsa olmazlarıdır. Kitap aklın ilacı ve ruhun gıdasıdır. Kitapseverlerin buluşma noktası olarak ifade ettiğimiz Kitap Festivalimizin hayırlı olmasını diliyorum. Çocuklarımızın, öğrencilerimizin, gençlerimizin ve halkımızın yoğun katılımıyla dopdolu güzel bir kültürel etkinlik olacağına inanıyorum. Sözlerimi Türk Edebiyatı’nın önemli temsilcilerinden, büyük düşünür Cemil Meriç’in, kitabı bir hazine olarak gördüğü tanımlamasıyla bitirmek istiyorum. ‘Oku! Medeniyetimiz bir kitap ve kalem medeniyetidir. Kitap; istikbale yollanan mektup, smokin giyen heyecan, mumyalanan tefekkür’ ” dedi.
‘MİLLET KÜTÜPHANESİ’NE GÖTÜRMENİN SÖZÜNÜ VERİYORUZ’
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisinde hizmet vermeye başlayan Millet Kütüphanesi’ni ziyaret ettiklerini belirten Başkan Erdoğan, “Biga’mız için birtakım temaslarda bulunmak üzere olduğumuz Ankara’da açılışını Cumhurbaşkanımızın yaptığı Millet Kütüphanesi’ni ziyaret ettik. Biz tüm kitapseverlere ve gençlerimize mutlaka Millet Kütüphanesi’ne gitmelerini tavsiye ediyorum. Biz de Milli Eğitim Müdürümüzle görüşerek Biga Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim iş birliğinde okullarımızda ilk üç başarılı öğrencimizi Biga Belediyesi olarak hem Anıtkabir hem de Millet Kütüphanesi’ne götürmenin sözünü veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Tüm kitapseverlerin, çocuklarımızın ve gençlerimizin Kitap Festivalimizden fayda sağlamalarını temenni ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından kitap okuma etkinliğiyle birlikte Biga Kitap Festivali kitapseverlerle buluştu. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve eşi Feride Erdoğan ile katılımcılar bir masa etrafında oturarak kitap okudu. Ardından tek tek kitap stantlarını gezen heyet, kitaplarını imzalayan Salim Nizam’a, Bigalı yazarlar Engin Gürsu, Hakan Şahintürk ile Fevziye Turan’a çiçek ve plaket takdim etti. Oyuncu ve yazar Bahadır Yenişehirlioğlu’nun söyleşisi ise büyük beğeni topladı. Ünlü yazar daha sonra kitapseverler için kitaplarını imzaladı.
Biga Kitap Festivali, 1 Mart Pazar gününe kadar ulusal ve yerel yazarların katılımları, söyleşi ve imza etkinlikleri ile devam edecek.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar

esenler escort taksim escort fındıkzade escort şile escort anadolu yakası escort bağcılar escort beyoğlu escort küçükçekmece escort sultanbeyli escort sultanbeyli escort sultangazi escort güneşli escort kayaşehir escort ataşehir escort kartal escort