Takip Edin

Dünya

Ukrayna: Türkiye’nin yatırım modelini örnek alıyoruz

Yayınlanma tarihi

-

Sonat KEREM, Kiev, (DHA) – Ukrayna Devlet Başkanlığı’na bağlı Ulusal Yatırım Konseyi Ofisi Başkanı Yuliya Kovaliv, Türk şirketlerini Ukrayna’ya yatırım yapmaya davet etti. DHA’ya özel açıklamalarda bulunan Ukraynalı bürokrat, kamu-özel sektör iş birliğinde Türkiye’nin uyguladığı sistemi hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı ve Ulusal Yatırım Konseyi Ofisi Başkanı Yuliya Kovaliv, son yıllarda Ukrayna’da Türk iş dünyasının daha aktif hale geldiğini belirterek, “Ukrayna’daki Türk yatırımları artıyor. En büyük Türk yatırımcılardan biri, telekomünikasyon pazarının üç lideri arasında yer alan Turkcell. Türk şirketlerinin Ukrayna’da son üç yılda yenilenebilir enerji alanında artan yatırımlarını görüyoruz. Ayrıca yol inşaatları, madencilik ve ticaret alanlarında da aktif bir büyüme içerisindeler” dedi.

Ukrayna’nın, yabancı yatırımcıların ülkeye duyduğu güveni artırmak için yeni adımlar attığını belirten Kovaliv, şunları söyledi:

KAMU-ÖZEL İŞ BİRLİĞİ MODELİNİ TÜRKİYE’DEN ÖRNEK ALIYORUZ

“Yatırımcıların haklarını korumaya yönelik birçok yasal düzenleme yapıyoruz. Yeni hükümet göreve geldiği ilk bir ay içinde 37 yasayı kabul etti. Bunlara, Türkiye’den örnek aldığımız yasalar da dahil. Kamu-özel sektör ortaklığındaki projeleri geliştirmeye yönelik ve kamu imtiyazları ile ilgili yasaları Türkiye mevzuatından örnek aldık. Parlamentomuz bir hafta önce imtiyazlarla ilgili yasayı oyladı. İki liman satışı için ilk imtiyazlı ihaleler ilan edildi. Bu sadece başlangıç. Yeni yasa, imtiyazlar ve kamu-özel iş birliği modeliyle birçok projeyi yapılandırmamıza olanak sağlayacak.

TÜRK YATIRIMCILARI ÖZELLEŞTİRMELERE DAVET EDİYORUZ

Türkiye’nin, imtiyazlar yoluyla altyapı, sağlık, yol, havaalanı inşaatları gibi alanlarda yatırım çekme konusunda başarıyla uyguladığı sistemi, biz bugün Ukrayna’da hayata geçirmek istiyoruz. Büyük çaplı özelleştirmelere gidilmesini öngören yasayı kabul ettik. Türk yatırımcıları, özelleştirme ihalelerine katılmaya davet ediyoruz.

TARIM ARAZİLERİNE YATIRIM BEKLİYORUZ

Toprak reformu bugün bizim için çok önemli. Tarım arazilerinin satış yasağının kaldırılması konusu 10 yıldan fazla süre ertelendi. Bununla ilgili yasa tasarısı görüşülüyor. Arazi piyasası ve tarım sektörü yatırımlarının, Ukrayna için çok büyük imkânlar sunacağını düşünüyoruz. Yakın komşumuz Türkiye’den de bu alanda yatırımcıları bekliyoruz.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE CAZİP TEKLİFLER SUNACAĞIZ

Yenilenebilir enerji, Ukrayna’daki en cazip yatırım sektörlerinden biri. Sadece 2019’da bu sektöre Ukraynalı ve yabancı yatırımcıların 2 milyar dolardan fazla yatırım yapmaları bekleniyor. Ukrayna, yenilenebilir enerjinin payını artırmayı hedefliyor. 1 Ocak 2020’den itibaren, yatırımcılara 20 yıl süreliğine elektrik enerjisi satma hakkı tanıyacak olan, çok uygun koşullardaki kontratlar için ihaleler düzenleyeceğiz.

TURİZMDE TÜRKİYE’NİN TECRÜBESİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ

Kumarın yasal hale gelmesi turizmin gelişmesini sağlayacak. Türkiye ile Ukrayna arasında sürekli artan çok ciddi bir turist akışı var. Turizm altyapısının geliştirilmesi konusunda Türkiye’nin tecrübelerine ve Türk yatırımlarına ilgi duyuyoruz. Yatırımcılarla, turizm altyapısının inşasıyla ilgili çok cazip koşullarda iş birliğine hazırız.

STA SÜRECİNİN HIZLANMASINI BEKLİYORUZ

Ukrayna-Türkiye ticaret hacmi geçen sene yüzde 7,5, bu yılın ilk yedi ayında ise yaklaşık yüzde 8 arttı. Yeni hükümetle birlikte serbest ticaret anlaşması (STA) sürecinin çok daha hızlı ilerlemesini bekliyoruz.”

Ukrayna’nın Mariupol kentinde 29 Ekim’de düzenlenecek olan büyük yatırım forumuyla ilgili de bilgi veren Kovaliv, “Bu forumda çok sayıda projeye imza atılması bekleniyor. Bizim için önemli olan, forumun çatışma bölgesinin yakınındaki Mariupol’de düzenlenmesi. Türk şirketlerinin, Ukrayna’nın doğusunda altyapı ve yolların yenilenmesi projelerini hayata geçiren ilk şirketler arasında olması bizim için memnuniyet verici” ifadelerinde bulundu.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İdlib’in kuzeyindeki mülteci kampına roket saldırısı: 10 ölü

Yayınlanma tarihi

-

Suriye, (DHA)- Suriye’nin İdlib kentinin kuzeyindeki Kah köyündeki mülteci çadır kampına düzenlenen roket saldırısında, aralarında çocukların da bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetti.
Yerel medyadan alınan bilgiye göre saat 20.00 sıralarında Hatay sınırındaki İdlib kentinin kuzeyindeki Kah köyündeki çadır kente, rejim güçleri tarafından roket saldırısı düzenlendi. Çadır kentte bulunan doğum hastanesi ve çadırların hedef alındığını ifade edilen saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiği öne sürülürken, ölenlerin yarısından fazlasının çocuk olduğu belirtildi. 
Yerel medya, en az 10 kişi olarak açıkladığı ölü sayısının artmasından endişe duyulduğunu açıkladı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Dünya

Brezilya’da özel jet düştü: 1 ölü, 9 yaralı

Yayınlanma tarihi

-

Brezilya, (DHA)- Brezilya’da yaklaşık bir hafta önce düşen ve 1 kişinin yaşamını yitirdiği jette bulunan 9 yaralıdan birinin Brezilya Federal Kongresi üyesi Guilherme Mussi’nin kardeşi olduğu çıklandı.
Cessna 550 Citation II tipi özel jet, Bahia eyaletindeki Parnaiba şehrinin doğusundaki Barra Grande bölgesinde, 14 Kasım’da düştü. 1 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin yaralandığı kazada, yaralılar arasında Brezilya Federal Kongresi üyesi Guilherme Mussi’nin kardeşi Eduardo Mussi ile eşinin de bulunduğu belirtildi. Hayatını kaybeden kişinin ise Eduardo Mussi’nin eşinin kız kardeşi olduğu bilgisi paylaşıldı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Dünya

Çavuşoğlu: YPG’nin ihlallerini ve terör saldırılarını hatırlattık

Yayınlanma tarihi

-

Belçika, (DHA)- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından, basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, burada görüştüğü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya Suriyedeki ihlaller konusuna değindini belirterek, “Suriye’deki son durum hakkında da ihlallerin olduğunu, yani YPG’nin yaptığı ihlalleri ve terör saldırılarını da hatırlattık” dedi.
NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Belçika’nın başkenti Brüksel’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenledi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ikili görüşme gerçekleştiren Çavuşoğlu, S-400 meselesine ilişkin açıklama yaptı. Çavuşoğlu, Suriye’deki gelişmelere dair Pompeo’nun bilgilendirildiğini belirterek, “Suriye’deki son durum hakkında da ihlallerin olduğunu, yani YPG’nin yaptığı ihlalleri ve terör saldırılarını da hatırlattık. Aramızdaki varılan mutabakat önemli ama bu mutabakatın gereği yerine getirilmelidir” dedi.
‘MACRON’UN SÖZÜNE KARŞI NATO’NUN HALA CANLI OLDUĞU VURGULANDI’
NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nı değerlendiren Çavuşoğlu, “Bugünkü toplantı, daha önceki toplantılar kadar uzun olmadı. Esasen 3-4 Aralık Londra’da, Liderler Toplantısı’na hazırlık maiyetinde bir toplantı oldu. Tabi NATO’nun bugünkü öncelikli konularını biraz önceki toplantıda herkes dile getirdi. Hemen hemen tüm konuşmacılar, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un yaptığı açıklama, yani ‘Beyin ölümü gerçekleşti’ sözüne karşı NATO’nun hala canlı olduğunu, bölgenin ve müttefiklerin güvenliği için en önemli teşkilat olduğunu, bundan sonra da önemini devam ettireceğini vurguladılar. Tabii bütçe ve diğer öncelikli konular da gündeme geldi” diye konuştu.
‘BARIŞ PINARI HAREKATI’NIN ÖNEMİNİ BİR KERE DAHA ANLATTIK’
Bakan Çavuşoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Barış Pınarı Harekatı’nın öneminin tekrar vurgulandığını belirterek, “Biz de yaptığımız konuşmada, özellikle NATO içinde dayanışmanın önemine vurgu yaptık ve terörle mücadelenin önemini, terör örgütleri arasında ayrım yapılmadan mücadelenin önemini vurguladık. Bu vesileyle de Barış Pınarı Harekatımızın önemini bir kere daha anlattık ki bu esasen sadece bizim için değil, NATO ittifakı için de önemli bir harekattı. Bundan sonraki süreçte atılması gereken adımları da değerlendirmiş bulunduk. Çalışma yemeğinde de bazı bölgesel konuları ve yeni ortaya çıkan tehditleri de gayri resmi bir ortamda ele alacağız” ifadelerini kullandı.
‘AVRUPA PARLAMENTOSU YENİ BAŞKANI SASSOLİ İLE DE GÖRÜŞTÜK’
Avrupa Parlamentosu yeni başkanı David Sassoli de görüştüğünü açıklayan Çavuşoğlu, “Brüksel’e gelmişken bu sabah, Avrupa Parlamentosu (AP) yeni başkanı Sassoli ile de bir görüşme gerçekleştirdik. Planladığımız saatten daha uzun süren bir görüşme oldu. Çünkü birçok konuyu ele aldık. Yeni KPK kuruldu, ayrıca yeni raportör var. Bundan sonraki süreçte Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Parlamentosu ile ilişkilerimizdeki önemli konuları ele aldık. Bölgesel konuları ele aldık. Suriye konusunu, göç konusunu, terörle mücadele konusunu, PKK’lılar ve diğer teröristler, FETÖ dahil, Avrupa Parlamentosunda adeta cirit atıyorlar. Bu düşüncelerimizi de kendileriyle paylaştık. Mültecilerin geri dönmesi, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konularında bugünkü yaptığımız görüşmede uzun uzun ele alma fırsatı bulduk” dedi.
‘GÖRÜŞ AYRILIĞIMIZ DEVAM EDİYOR AMA DİPLOMASI ÖNEMLİ’
ABD ile S-400’lere ilişkin görüş ayrılığının devam ettiğini ancak diplomasinin önemli olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Pompeo’nun tweetinde vurguladığı gibi bazı konularda görüş ayrılığımız devam ediyor ama diplomasi önemli. Bu diyalog kanallarının sürekli açık olması ve bunları konuşmamız önem arz ediyor. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde gündeme gelen konuları gözden geçirdik. Sözde Ermeni Soykırım tasarısının özellikle senatoda akim kalmasından duyduğumuz memnuniyeti ilettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi belki ziyarette her şeyi çözmedik ama sorunların kontrol dışına çıkmaması da her zaman önemlidir. Görüş ayrılığı içerisinde olduğumuz konulardan bir tanesi de S-400 meselesi. S-400 meselesinde de Türkiye’nin tutumunu Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Sayın Trump’a hem baş başa dar kapsamlı görüşmede, hem de heyetlerarası görüşmede, daha sonra yine senatörlerin de katıldığı toplantıda gayet net bir şekilde dile getirmiştir. Görüş ayrılığımızın devam ettiği konusunda da mutabıkız. Bu konuyu konuşmaya devam edelim anlayışı ve kararı çıkmıştı. Bu konuda önümüzdeki Cuma günü Ankara’da bir toplantı gerçekleşecek ve önümüzdeki süreçte bu görüşmeleri devam ettireceğiz. Biz daha önce S-400 konusunda ortak bir teknik çalışma yapalım, çünkü burada ABD’nin iddialarıyla, bizim tespitlerimiz arasında fark var. O teklifimizi bir kere daha yineledik. Önümüzdeki süreçte bu konuyu görüşmeye devam edeceğiz” dedi.
‘YPG’NİN İHLALLERİNİ VE TERÖR SALDIRILARINI HATIRLATTIK’
Pompeo ile yaptığı görüşmede, YPG’nin Suriye’de yaptığı ihlalleri ve terör saldırılarını hatırlattığını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Suriye’deki son durum hakkında da ihlallerin olduğunu, yani YPG’nin yaptığı ihlalleri ve terör saldırılarını da hatırlattık. Aramızdaki varılan mutabakat önemli ama bu mutabakatın gereği yerine getirilmelidir. Bu konuda çalışmalarımızı da sürdüreceğiz. Kara propagandaya karşı da doğru bilgilerin bizden alınması gerektiğini, sahada YPG’nin bunu sürekli gündeme getirdiğini görüyoruz. Tüm bu konuları, Suriye konusunu da ele aldık. Siyasi sürece önem veriyoruz ve önümüzdeki süreçte bu konularda görüşmeye devam etme konusunda mutabık kaldık. İkili ilişkileri de kısa bir şekilde değerlendirdik” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar