Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

Yaşar Alptekin, Erzurum’da kamera karşısına geçti

Yayınlanma tarihi

-

ERZURUM, (DHA)- ESKİ manken ve oyuncu Yaşar Altekin, ‘İntikam Almaya Yeminliyim’ filminin çekimleri için Erzurum’da kamera karşısına geçti. Film ekibiyle birlikte tarihi Üç Kümbetler’de kurban kesip filme destek isteyen Alptekin, izleyenlerin beğeneceği bir eser ortaya çıkacağını söyledi.
Yapımcılığını Erzurumlu kuzenler Tuğrul Bakın ve Selim Kılıç, yönetmenliğini ise Ömer Korkmaz’ın yaptığı ‘İntikam Almaya Yeminliyim’ filminin Erzurum’daki tarihi mekanlarda çekimi devam ediyor. Eski manken ve oyuncu Yaşar Alptekin’in başrolünü oynadığı Hüseyin Şahin, Şükran Çağman, Engin Aksu ve Muzaffer Ağca gibi isimlerin rol aldığı filmde 20 yıl önce Erzurum’da yaşanan tarihi eser kaçakçılığı sırasında bir kişinin öldürülmesi ve sonrasında yaşanan olaylar ele alınıyor. Bazı sahnelerinde Erzurumluların da rol aldığı filmlerin çekimi devam ediyor.
ÜÇ KÜMBETLERDE KURBAN KESTİLER
Erzurum’un değişik mekanlarında çekimler yapan yönetmen Ömer Korkmaz ve film ekibi, tarihi Üç Kümbetler’in önünde dua etti, kurban kesti. Kurbanın kanını oyuncuların alnına süren, filmin konusu hakkında bilgi veren Korkmaz, tarihi eser kaçakçılığıyla başlayan ve sonrasında gelişen olayları konu edindiğini anlattı.
Üç Kümbetler’i gezerek tarihi hakkında bilgi alan başrol oyuncusu Yaşar Alptekin, çekimlerin yaklaşık bir aydan beri sürdüğünü belirtti. Film ekibiyle birlikte uyumlu bir çalışma sergilediklerini ifade eden Alptekin, vatandaşlardan gördüğü ilgiden de memnun olduğunu bildirdi. Erzurum’u tanıtacak filme destek beklediklerini vurgulayan Alptekin, izleyenlerin beğeneceği bir eser ortaya çıkaracaklarını kaydetti.
Kuzeni Çağrı Kılıç ile birlikte filmin yapımcılığını üstlenen Tuğrul Bakır ise, Erzurum’u tanıtmak için başladıkları projede kimsenin böyle bir başarı yakalayacaklarına inanmadığını söyledi. Bakır, “Tek amacımız Erzurum’daki gençlerin kahve köşelerinde oturmalarını değil, sanata, filme yönelmelerini sağlamak, Onların kültürel bakımdan gelişmesini sağlayan kitle oluşturmak” dedi. 

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

KidzMondo’da çocuklara yeni yıl sürprizleri

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA) TRUMP Alışveriş Merkezi’nde yer alan çocuk şehri KidzMondo, yeni yıla sürprizlerle girmeye hazırlanıyor. Yeni yıl heyecanı için özel olarak süslenen KidzMondo’da çocuklar gösteriler, şovlar, atölyeler, danslar ve tiyatro oyunları ile buluşacak. 

21-22 ve 28-29 Aralık’ta yılbaşı partileri ile hareketlenecek olan KidzMondo’da Aralık ayı sonuna kadar çok renkli etkinlikler olacak. Noel Baba KidzMondo sokaklarında şeker dağıtacak, meydanda hareketli danslar yapılacak, tiyatro salonunda yılbaşı temalı oyunlar sahnelenecek, yeni yıl ruhunu yansıtan atölyeler düzenlenecek. Jonglörler ve sihirbazlar KidzMondo’nun neşesine neşe katacak. Çocuklar yılın yorgunluğunu KidzMondo’da atacak, 2020’ye neşeli bir başlangıç yapacak. 

KidzMondo’da çocuklar 50’den fazla mesleği deneyimleyerek keşfediyor, hem eğleniyor hem öğreniyor. KidzMondo, pazartesi hariç haftanın her günü açık.
FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Edirne Büyük Sinagogu’nda Serkan Çağrı konseri

Yayınlanma tarihi

-

Olgay GÜLER/EDİRNE, (DHA)- KLARNET sanatçısı Serkan Çağrı, Türkiye ve Bulgaristan’dan gelen çok sayıda misafirin katılımıyla Edirne Büyük Sinagogu’nda konser verdi. Çağrı, seslendirdiği Türk Sanat Müziği ezgileriyle katılanlara müzik ziyafeti sundu.
Uluslararası Lions Dernekleri 118-E ve 18-Y Yönetim Çevresi Federasyonları işbirliğinde, Edirne Kırkpınar Lions Kulübü ev sahipliğinde Edirne Büyük Sinagogu’nda klarnet sanatçısı Serkan Çağrı konseri gerçekleştirildi. Balkanlar’da yaşayan toplulukların kaynaşmasına katkı sağlayarak sosyal yaşama destek vermek amacıyla düzenlenen konserde Çağrı’nın performansı dinleyenlerden tam not aldı.
İstanbul Anadolu Yakası Uluslararası Lions Dernekleri Yönetim Çevresi Genel Yönetmeni Ahmet Ruhi Gönüllü, Balkan coğrafyasında yaşayan insanların yüzyıllar boyunca aynı kültürü paylaştığını ifade etti. Gönüllü, “Yüzyıllardır bir arada yaşamış, Balkan kültürü insanlarının bir araya geldiği aynı kültürü, havayı kokladığı insanların bugün neler yapabileceğini gösterdik. Bu hafta sonu birlikte etkinlikler düzenledik. Hem Bulgaristan’dan hem de Türkiye’den gelen Lion’larla birlikte bir çatı altında kültürel ve sanatsal etkinlik gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.
Edirne Kırkpınar Lions Kulübü Başkanı Melike Tatlı ise etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. Tatlı, “Ev sahipliğimizde düzenlenen bu etkinliği yapmaktan çok mutluyuz. Ortak bir coğrafyada yaşıyoruz, hepimiz Balkanlar coğrafyasındayız. Kültürlerin, sanatın insanları birleştirdiği düşüncesiyle hareket ettik. Bugün buradayız Serkan Çağrı konserinde. Bulgaristan’dan gelen genel yönetmenimiz ve Bulgar lionlarıyla birlikteyiz. Bu etkinliğin de devamını Yunanistan ve Bulgaristan’da yapmayı planlıyoruz. İnşallah orada daha da sesimizi duyuracağımıza inanıyorum” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Karaca Mağarası’nı 120 bin kişi ziyaret etti

Yayınlanma tarihi

-

Sinan UÇAR/GÜMÜŞHANE, (DHA)- GÜMÜŞHANE’de dünyanın sayılı damla taş mağaralarından olan, 150 milyon yıllık olduğu belirtilen Karaca Mağarası, yaz turizm sezonunda 120 bin ziyaretçiyi ağırladı.
Gümüşhane’de yer alan toplam 100 metre uzunluğa, 1500 metre kare genişliğe sahip mağara, elipse benzeyen 4 ayrı bölümün birleşmesi ile meydana geliyor. Karaca Mağarası, çok çeşitli renk ve şekillerde damla taşlardan oluşuyor. Sarkıtlar, dikitler, sütunlar ve desenli duvarlar ile mağara, içeriye doğru gidildikçe huni şeklinde genişliyor. Tavan yüksekliği 18 metre olan mağara, yerli-yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, yaz turizm sezonu kapattıklarını belirterek kentin en önemli turisttik mekanlarından olan Karaca Mağarası’nın 120 bin turisti ağırladığını söyledi. Vali Taşbilek, Karaca Mağara’sını gelecek sezona hazırlamak için esikleri tespit ederek çalışmalara başlayacaklarını belirterek, “Üniversitemizin teknik ve bilimsel yönden desteklerini alarak Karaca Mağara’mızın kapalı döneminde çalışmalar yaparak önümüzdeki sezona hazırlamak istiyoruz. Çok önemli olan bir mağaramız, Gümüşhane tanıtımı noktasında çok kıymetli bir mekan” diye konuştu.
Karaca Mağarası’nın ziyarete açıldığı 2001 yılından beri her sezon turist sayısını artırdığını belirten Vali Taşbilek, “Özellikle bu yıl tüm zamanların rekorunu kırarak 120 binin üzerinde ziyaretçi ağırlamıştır. Bu sayı bizleri hem çok mutlu etti, hem de ilimizi tanıtımı için çok önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha kanıtladı. Bu yılki sayıyı, geçen yılki sayıyla oranladığımız da yaklaşık yüzde 12 civarında bir artış söz konusu, ilk ziyarete açıldığı 2001 yılında bu zamana bakıldığında 26 bin kişiden 120 bin kişiye çıkması bizi mutlu etti. Bu sayı bizlere yerli ve yabancı turistlere daha iyi bir hizmet vermek için ayrı bir hükümlülük yüklemiştir. Yapacağımız çalışmalarla gelecek sezon insanlara daha özellikli bir Karaca Mağarası sunmayı hedefliyoruz” dedi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar