Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

Yaşar Alptekin, Erzurum’da kamera karşısına geçti

Yayınlanma tarihi

-

ERZURUM, (DHA)- ESKİ manken ve oyuncu Yaşar Altekin, ‘İntikam Almaya Yeminliyim’ filminin çekimleri için Erzurum’da kamera karşısına geçti. Film ekibiyle birlikte tarihi Üç Kümbetler’de kurban kesip filme destek isteyen Alptekin, izleyenlerin beğeneceği bir eser ortaya çıkacağını söyledi.
Yapımcılığını Erzurumlu kuzenler Tuğrul Bakın ve Selim Kılıç, yönetmenliğini ise Ömer Korkmaz’ın yaptığı ‘İntikam Almaya Yeminliyim’ filminin Erzurum’daki tarihi mekanlarda çekimi devam ediyor. Eski manken ve oyuncu Yaşar Alptekin’in başrolünü oynadığı Hüseyin Şahin, Şükran Çağman, Engin Aksu ve Muzaffer Ağca gibi isimlerin rol aldığı filmde 20 yıl önce Erzurum’da yaşanan tarihi eser kaçakçılığı sırasında bir kişinin öldürülmesi ve sonrasında yaşanan olaylar ele alınıyor. Bazı sahnelerinde Erzurumluların da rol aldığı filmlerin çekimi devam ediyor.
ÜÇ KÜMBETLERDE KURBAN KESTİLER
Erzurum’un değişik mekanlarında çekimler yapan yönetmen Ömer Korkmaz ve film ekibi, tarihi Üç Kümbetler’in önünde dua etti, kurban kesti. Kurbanın kanını oyuncuların alnına süren, filmin konusu hakkında bilgi veren Korkmaz, tarihi eser kaçakçılığıyla başlayan ve sonrasında gelişen olayları konu edindiğini anlattı.
Üç Kümbetler’i gezerek tarihi hakkında bilgi alan başrol oyuncusu Yaşar Alptekin, çekimlerin yaklaşık bir aydan beri sürdüğünü belirtti. Film ekibiyle birlikte uyumlu bir çalışma sergilediklerini ifade eden Alptekin, vatandaşlardan gördüğü ilgiden de memnun olduğunu bildirdi. Erzurum’u tanıtacak filme destek beklediklerini vurgulayan Alptekin, izleyenlerin beğeneceği bir eser ortaya çıkaracaklarını kaydetti.
Kuzeni Çağrı Kılıç ile birlikte filmin yapımcılığını üstlenen Tuğrul Bakır ise, Erzurum’u tanıtmak için başladıkları projede kimsenin böyle bir başarı yakalayacaklarına inanmadığını söyledi. Bakır, “Tek amacımız Erzurum’daki gençlerin kahve köşelerinde oturmalarını değil, sanata, filme yönelmelerini sağlamak, Onların kültürel bakımdan gelişmesini sağlayan kitle oluşturmak” dedi. 

FOTOĞRAFLI

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

Altın Portakal başlamadan tartışması başladı

Yayınlanma tarihi

-

Hasan DEMİRBAŞ/ANTALYA, (DHA) – TÜRKİYE’nin en uzun soluklu film festivali Antalya Altın Portakal Film Festivali başlamadan tartışması başladı. Uluslararası Antalya Altın Portakal ismi 2015 yılında Uluslararası Antalya Film Festivali’ne dönüştükten sonra bu yıl yeniden Antalya Altın Portakal Film Festivali adıyla yapılacak festival, 56 yaşına basacak. Festival heykelciği yeniden sararırken, festivale danışman olarak açıklanan isimler, tartışmanın fitilini ateşledi.
Türkiye’nin geçmişi en eski sinema festivali Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 26 Ekim- 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, 56’ncı yaşını kutlayacak. Festival, büyükşehir belediye başkanlarının seçimle değişmesinin ardından yapısında gerçekleştirilen değişikliklerle sinema tutkunlarının gündeminden düşmüyor. 2014 yılında yeniden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Menderes Türel, 2015 yılında 52’ncisi düzenlenen festivalden ‘Altın Portakal’ tamlamasının çıkarıldığını duyurdu. Festival, 4 yıl boyunca Uluslararası Antalya Film Festivali adıyla gerçekleştirildi. Menderes Türel döneminde 2017 yılında düzenlenen 54’üncü festivalde, büyük bir değişiklik yapıldı. Uzun yıllar ulusal ve uluslarası iki kategoride ödül veren festivalde ‘ulusal film yarışma kategorisi’ kaldırıldı. Festival tek dalda, uluslararası film yarışması bölümüyle 2 yıl sürdü.
HEYKEL YENİDEN SARARDI
Bu yıl, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı CHP’li Muhittin Böcek’in kazanmasının ardından festivalde nasıl değişiklikler olacağı merak konusu oldu. Festivalin ilk değişimi, ödül heykelciğinde gerçekleştirildi. 2014 yılında ödül heykelciği karartıldı. Siyah Toros mermer kaidesi üzerinde 33 santimetre yüksekliğindeki bronz heykelcik, 5 yıl boyunca festivalde ödül alanlara verildi. Muhittin Böcek yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi, bu ödül heykelciğinden vazgeçerek, heykelciği yeniden sararttı. Eski görünümünü alan heykelciğin ilk örnekleri, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nin karşısındaki üst geçitte yer buldu.
DEĞİŞİKLİKLER SALI GÜNÜ DUYURULACAK
Yeni yönetimin değişiklikleri duyuracağı ilk toplantı ise 20 Ağustos Salı gerçekleştirilecek. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenecek ve Festivalin İdari Direktörü Cansel Çevikol Tuncer, Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, festival danışmanları Hülya Uçansu ve Reis Çelik’in de konuşmacı olacağı basın buluşmasında, festivalde yaşanacak yenilikler ve değişim ilk kez kamuoyuyla paylaşılacak.
İKİ İSİM TARTIŞMA YARATTI
56 yaşına 26 Ekim’de basacak festivalin ilk tartışması, iki ismin açıklanmasıyla başladı. Büyükşehir Belediyesi’nin festivalin danışmanı olacağını açıkladığı Hülya Uçansu, Menderes Türel döneminde 51’inci festivalde de düzenleyici komitede yer almıştı. O dönem Reyan Tuvi’nin yönettiği ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ adlı belgeselin, içeriğinde yer alan bazı sözler ve görüntüler nedeniyle sansüre uğradığı ileri sürülmüştü. Buna ilişkin kararı alan yönetimin parçası olarak gösterilen Uçansu’ya bazı kesimlerden tepki geldi. Bu yılki festivalin danışmanı olarak ilan edilen yönetmen Reis Çelik’e de sansüre karşı durmadığı gerekçesiyle eleştiriler yöneltilmişti. Reis Çelik ise o dönemki bir röportajında, o dönem sansürün yaşandığını, ancak sürecin yanlış yönetildiğine yönelik açıklama yapmıştı.
REİS ÇELİK AÇIKLAMA YAPTI
Yönetmen ve senarist Reis Çelik, tartışmaların artmasının ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. 2014 yılında Antalya Film Festivali’nde bir belgeselin yasaklandığı dönemde festivalin danışmanı olduğunu ve bu yasaklamaya ses çıkarmadığının ileri sürüldüğünü belirten Çelik, şu ana kadar Antalya dahil hiçbir festivalde danışmanlık yapmadığını kaydetti. Yönetimlerle hiçbir ilişkisi olmadığını belirten Çelik, şöyle dedi:
“Muhittin Böcek başkanlığındaki Antalya Belediyesi, 2019 Altın Portakal Film Festivali’nde sektör adına danışmam olmamı istemişlerdir. Ulusal yarışmalar ve sinema sektörünün diğer dile getirdiği taleplerin yerine getirileceği açıklandığı takdirde kabul edeceğimi ilettim. Bu danışmanlığın karşılığında bir ücret olacaksa onu da FİLMYÖN’e bağış olarak kabul edeceğimi toplantıda açıkladım. Daha festival programını bile açıklamadan boğmaya çalışmak tam bir hainliktir. Özellikle hakkımda yazılanları ispata ya da özüre davet ediyorum.”
BELEDİYE GEÇMİŞİYLE YÜZLEŞMEDİ
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ise 2014’te yaşanan ‘sansür vakası’yla yüzleşilmediği sürece yeni bir sayfanın açılamayacağını yazılı açıklamayla duyurdu. SİYAD açıklamasında, “Bu sansür, ulusal, belgesel ve kısa film yarışmalarının festivalden kaldırılmasına kadar gidecek olan sürecin başlangıcı oldu. Böylelikle, sansür mekanizmasına meşru bir zemin sağlanmış oldu ve sansür vakaları ivmelenerek arttı. Bu yılki yerel seçimlerin ardından ise belediye yönetiminin değişmesiyle Antalya’ya ulusal yarışma, belgesel ve kısa film yarışmalarının geri geleceği açıklandı. Birçok belediye de kültür sanat politikalarını gözden geçireceklerine dair taahhütler verdi. Memnuniyetle karşıladığımız bu gelişmelere karşın hem festivallerin hem de el değiştiren belediyelerin geçmişin hatalarıyla hakiki bir biçimde yüzleşmediklerini gözlemliyoruz” denildi.
2014’TE ÇEKİLEN FİLMLER YENİDEN GÖSTERİLMELİ
Belediyenin, 2014’te yaşananlarla yüzleşmeden, geçmişin üzerini örterek yeni bir sayfa açmasının mümkün olmadığı kaydedilen SİYAD açıklamasında, “2014 yılında festival yönetiminde yer alıp sansür vakasında doğrudan sorumlu olan veya o dönemde festival danışmanlığı gibi kadrolarda yer alıp sansüre uğrayan belgeselle dayanışma göstermemiş kişilerin kamu önünde özeleştiri vermeden festivallerde görev almaları kabul edilemez. Bu yılki Altın Portakal Film Festivali’nde, sansürlenmiş ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’in ve 2014 yılında dayanışma adına festivalden çekilmiş tüm filmlerin gösterimi yapılmalıdır” denildi.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Narmanlı Aşık Sümmani şenlikleri başladı

Yayınlanma tarihi

-

Bedir ALTUNOK/ERZURUM, (DHA) – ’20.AŞIK Sümmani’yi Anma Şenlikleri’ Erzurum’un Narman ilçesine bağlı Samikale köyünde halk ozanları dinletisiyle başladı.
Büyükşehir Belediyesi’nce Samikale köyünde Sümmani’nin türbesinin karşısındaki bir bahçede düzenlenen programa Narman Kaymakam vekili Oltu Kaymakamı Şenol Turan, Belediye Başkanı Burhanettin Eser, Aşık Sümmani’nin torunu Hüseyin Sümmanioğlu, Bursa Nenehatun Dernek Başkanı Rabia Gülen, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, köy muhtarı ve vatandaşlar katıldı. Halk ozanları Hüseyin Sümmanioğlu, İsrafil Taştan, Ali Serhati, Ertuğrul Ataç, Fuat Çerkezoğlu, Zakir Tekgül, Abubekir Zamani, Baki Çetin, Mevlüt Mertoğlu ve Beyzade Arslan, Sümmani’ye ait deyişleri saz ve sözleriyle dile getirdiler.
Narman Belediye Başkanı Burhanettin Eser, Aşık Sümmani’yi anma etkinliklerini bundan sonraki yıllarda daha da zengin programlarla devam ettireceklerini söyleyerek, ozanın evini de müzeye çevireceklerini belirtti. Aşık Sümmani’nin torunu Hüseyin Sümmanioğlu da, Aşık Sümmani’nin ülke genelinde tanıtımının sağlanması ve üniversitelerde de tez konusu olarak ele alınmasını istedi. Program; Sümmani’nin doğup büyüdüğü evi, köy mezarlığındaki türbesi ve bade içtiği Ablak Taşı ziyaretinin ardından akşam saatlerinde sanatçılar Edanur Kandil, Narmanlı Selim, Seda Avcıoğlu, Abdullah Erkal, İsmail Bingöl, Aysun Gültekin ve Grub Abdal konserleriyle son bulacak.  
AŞIK SÜMMANİ KİMDİR?
1861 yılında Erzurum’un Narman ilçesi, Samikale köyünde doğan Aşık Sümmani, yine aynı köyde 1915 yılında hayatını kaybetmiş Erzurumlu Türk Halk Şairi’dir. Aşık Sümmani’nin asıl adı Hüseyin’dir. Kafkaslardan gelerek Erzurum’un Samikale köyüne yerleşen bir ailenin tek çocuğudur. Babası Kasımoğulları’ndan Hasan’dır. Aşık Sümmani, saz ve söz ustalığı sayesinde Doğu Anadolu Bölgesi’nde çok tanınan bir aşık olmuş, birçok çırak yetiştirmiştir.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Mabel Matiz’den Çeşme’de konser

Yayınlanma tarihi

-

ÇEŞME (İzmir), (DHA) – ŞARKICI Mabel Matiz, İzmir’in Çeşme ilçesinde hayranlarıyla buluştu.
Çeşme’deki açıkhava konserlerinin dün akşamki konuğu, farklı müzik tarzı ile dikkat çeken Mabel Matiz oldu. Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nu dolduran dinleyiciler, Matiz’in şarkılarına eşlik etti. Konserde sevilen şarkılarını seslendiren Matiz, müziği ve bu alanda üretmeyi çok sevdiğini söyledi. Repertuvarına aldığı şarkıları ve performansıyla büyük beğeni toplayan Matiz, 2 saat sahnede kaldı. Matiz’i izleyenler arasında, futbolcu Sabri Sarıoğlu ile şarkıcı Melek Mosso da yer aldı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar