Takip Edin

KÜLTÜR SANAT

Yeni açtığı galerisiyle sanata katkı sunacak

Yayınlanma tarihi

-

İSTANBUL, (DHA)- Yeni kitabı Kapalıçarşı’nın Taşları’nda 500 yıllık Kapalıçarşı geleneği ve mücevherat ustalarını anlatan Fatoş Altınbaş Sarıgül, kitapla aynı adı taşıyan sanat galerisi ‘The Stones of Grandbazaar Arts & Design’ı açtı. Sarıgül, Akaretler’de açılan galeride sergilerden söyleşilere, çeşitli sanat ve tasarım etkinliklerine ev sahipliği yaparak sanata katkı sunacağını belirtti.

Altınbaş Üniversitesi Dr. Öğr. Üy. Fatoş Altınbaş Sarıgül,  yayınlanan yeni kitabı ‘Kapalıçarşı’nın Taşları’nın ardından kitapla aynı adı taşıyan sanat galerisi ‘The Stones of Grandbazaar Arts & Design’ı açtı. Kitabında 500 yıllık Kapalıçarşı geleneği ve mücevherat ustalarını anlatan Sarıgül, Akaretler’de açılan galeride sergilerden söyleşilere çeşitli sanat ve tasarım etkinliklerine ev sahipliği yapacağını belirtti.  Sarıgül, sanat galerisindeki ilk etkinliğini öğrencileriyle yaparak, deneyimlerini paylaştı ve tavsiyelerde bulundu.

THE STONES OF GRANDBAZAAR’DA İLK SÖYLEŞİ
Sanat galerisindeki ilk etkinliği öğrencilere ayıran ve Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileriyle bir araya gelen Fatoş Altınbaş Sarıgül, öğrencilerle deneyimlerini paylaşarak, tavsiyelerde bulundu.
İş dünyasına mücevherat işiyle başlayan Altınbaş ailesinin bir üyesi olan Fatoş Altınbaş Sarıgül, aile olarak sanat ve tasarıma büyük önem verdiklerini söyledi. Açtığı sanat galerisinde sergilenen mücevherat koleksiyonunun Kapalı Çarşı’nın Ermeni ustaları tarafından yapıldığını anlatan Sarıgül şunları aktardı:

“Doktora tezimi yazarken 7 Ermeni ustayla çalışma imkanı buldum. Hepsi şu anda zor şartlar altında Kapalı Çarşı’da mesleklerini sürdürmeye çalışıyorlar. Kapalı Çarşı’ya daha önceleri ziyaretlerimde çok güzel çalışmalar yaptıklarını görmüştüm. Sonrasında bu kitapla birlikte bu değerli eserleri bir araya getirip bir koleksiyon yapmak istedim. Onların desteğiyle Mevaris Mücevher Koleksiyonu adıyla 30 parçalık bir koleksiyon oluşturdum. Kitabımda bu ustaların tasarımlarına yükledikleri anlamlar var, ne düşündükleri nasıl yaptıkları var. Kimisi kullandığı taştan, kimisi Osmanlı’dan ilham alıyor. Bu değerli sanatkârlarla konuşarak birlikte anlam yaratmak istedik.”

“KIZLAR DA ÇIRAKLIKTAN BAŞLAYABİLİR”
Söyleşide öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Fatoş Altınbaş  Sarıgül, erkekler kadar kız öğrencilerin de tasarım ustası olabileceğine vurgu yaparak, “Kızlar takı mücevherat tasarımındaki ince işçiliğe daha yatkınlar ve bu işe erkekler gibi çıraklıktan girmeyi kabul ediyorlar. Kapalı Çarşı’nın ustaları gerçekten çok saygı değerler. Orada bir kültür var; ‘biz önce çıraklarımıza adabı, edebi sonra mesleği öğretiriz’ diye. Gerçekten de ustalık- çıraklık kavramı aslında Türkiye’nin çok ihtiyacı olan bir kavram” dedi.

ÖĞRENCİLERE KARİYER TAVSİYELERİ
Mücevheratta markalaşabilmenin önemine de değinen Sarıgül, öğrencilere mezun olduktan sonra iş dünyası ve kariyer yolunda atmaları gereken adımlara dair önerilerde de bulundu. 

Altınbaş Üniversitesi Takı Tasarımı Bölümünün, Türkiye’de vakıf üniversiteleri içinde, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’ne bağlı tasarım eğitimi veren 4 yıllık tek lisans programı olduğunu belirten Sarıgül, “Sanat aslında biraz da ekonomik bir şeydir. Ekonomik kaygı sebebiyle insanlar çocuklarını sanatçı olmaya yönlendirmiyordu. Ama artık şimdilerde insanların çocuklarını tasarımcı olmaya yönlendirir olduklarını görüyoruz. Çocuklarının iyi kazandıklarını görmeye başladılar. Tecrübeleri biriktirerek, sabırlı ve disiplinli çalışarak iyi yerlere geleceğinizi, mezunlarımızın çok iyi işler yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Fatoş Altınbaş Sarıgül, öğrencilerle birlikte bir takı tasarım atölyesi programı başlatmayı planladığını da söyledi.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KÜLTÜR SANAT

523 yıllık konak restore edildi

Yayınlanma tarihi

-

Yasin DALKILIÇ-Muhammed KISIR/KAYSERİ, (DHA) – KAYSERİ’de, 1497 yılında inşa edilen ve 1998 yılından itibaren Etnografya Müzesi olarak hizmet veren Güpgüpoğlu Konağı, restore edilerek törenle ziyarete açıldı.
Melikgazi ilçesine bağlı Cumhuriyet mahallesinde 1419 yılında inşatına başlanan ve 1497 yılında tamamlanan Güpgüpoğlu Konağı, 1998’de Etnografya Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. Kayseri’nin en eski evlerinden olan konağın, 2015 yılında restore edilmesine karar verildi. 2 yılı restore olmak üzere teşhir ve tanzimi ile 5 yılda tamamlanan Güpgüpoğlu Konağı ve Etnogfra Müzesi’nin açılışı için tören düzenlendi. Törene, Vali Şehmus Günaydın, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Mustafa Elitaş, İsmail Tamer, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ve daire müdürleri katıldı. Açılışta konuşan Vali Günaydın, “Kayseri’nin tarihini yansıtan bu müze için Kültür Bakanlığımızın ciddi çalışmaları oldu. Dünyada böyle eserlere sahip olmadıkları halde bunları çok iyi tanıtarak ekonomilerine çok ciddi katkı sağlayan ülkeler var. Turizmde önemli bir hamle gerçekleştiriyoruz” dedi. Konuşmaların ardından, yaklaşık 5 milyon liraya restorasyonu tamamlanan Güpgüpoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi ziyarete açıldı.

FOTOĞRAFLI

 

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Sabiha Gökçen’de ‘Görmezden Gelmeyelim’ sergisi açıldı

Yayınlanma tarihi

-

Haber- Kamera: İlkay DİKİCİ / İSTANBUL(DHA) – Abdi İbrahim Otsuka firması tarafından düzenlenen ‘Görmezden Gelmeyelim-Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda açıldı.

Şizofreni hastalığı ile ilgili toplumsal bilinç oluşturmayı hedefleyen Abdi İbrahim Otsuka firması tarafından “Görmezden Gelmeyelim- Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni” sergisi, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda sanatseverlerle buluştu. Beşinci yılını dolduran ve bugüne kadar 2,5 milyon izleyiciye ulaştığı ifade edilen sergi, Abdi İbrahim Odsuka Genel Müdürü Elif Elkin, İSG İnsan Kaynakları Direktörü Ahmet Hakan Arslan, İSG Kurumsal İletişim Müdürü Canan Soysal’ın katılımıyla açıldı. Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Giden Yolcu katında yer alan sergi, 8 Şubat’a kadar gezilebilecek.

“BEŞİNCİ YILDA BU ONUNCU SERGİMİZ”

Abdi İbrahim Otsuka Genel Müdürü Elif Elkin, “Bu serginin beşinci yılı. Biz sürdürülebilir şekilde şizofreni hastalarının sesi olabilmek için Şizofreni ile ilgili bilinmeyenleri anlatmak için bu sergimizi gerçekleştiriyoruz. Beşinci yılda bu onuncu sergimiz”dedi. 

Serginin Sabiha Gökçen Havalimanında açılma fikrinden bahseden Elif Elkin şöyle dedi: “Tamamen spontane bir şekilde ortaya çıktı. Hem Abdi İbrahim Otsuka hem de Sabiha Gökçen Havalimanı, toplumsal sosyal sorumluluk konusunda bilinçli iki firma. Çok önemsiyoruz bu konuları. Her iki firmanın da farklı projeleri var ve bir araya geldiğimiz bir konferansta Canan Beyle sohbet ederken, bizim için böyle bir yer organize edebileceklerini söylediler. Bizde memnuniyetle sergimizi buraya taşıdık. Şizofreni çok bilinmeyen bir alan. En son bu yıl Türkiye’de bir araştırma gerçekleştirdik. ‘Damgalama araştırması’ Biliyorsunuz, bilmediğimiz şeyler bizi hep korkutur. Bir kez daha bu araştırma gösterdi ki, şizofreni ile ilgili yanlış bilinen çok şey var. Örneğin her on kişiden biri hala şizofreniyi bulaşıcı zannediyor. Biz, bu alanda bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarmak, bu yanlış bilgilendirme dolayısıyla hasta ve hasta yakınlarının yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak, damgalamaya karşı mücadele edip, hastaların hak ettikleri tedaviye ulaşmalarını sağlamak amacıyla bu sergiyi ortaya çıkardık.” 

Elkin, geri dönüşlerin olumlu olduğunu ifade ederek, “Çok olumlu geri dönüşler. Yaklaşık iki buçuk milyon kişiye ulaştık” dedi.

“ÇOK ÖZEL BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ”

İSG Kurumsal İleteşim Müdürü Canan Soysal sergi hakkında, “Ben Abdi İbrahim Otsuka firmasını tebrik ediyorum. Çok özel bir sosyal sorumluluk ve farkındalık projesi. Biz bugüne kadar sergi alanlarımızda bir çok özel sergiye ev sahipliği yaptık. İlk defa bu kadar farklı, insanlara daha fazla dokunan, farkındalığı amaçlayan bir sergiye ev sahipliği yapıyoruz. O yüzden çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Sergiyi gezen yolcu Süleyman Taner Gündüz, “Değişik geldi. İlginç geldi. Alışılmış bir sergi değil. Başka sergileri görüyoruz ama psikiyatri konusunda böyle bir sergi olabileceğini hayal bile edemezdik” dedi.

Devamını oku

KÜLTÜR SANAT

Sultanbeyli Belediye Başkanı Keskin, ‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filmini gençlerle izledi

Yayınlanma tarihi

-

Osman BAKIR / İSTANBUL, (DHA) – ‘TÜRKLER Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filminin oyuncuları Sultanbeyli’de izleyiciyle buluştu. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in de katıldığı film gösterimine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 

‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filminin oyuncuları Sultanbeyli’de bir alışveriş merkezinde vatandaşlarla biraraya geldi. Serdar Gökhan , Selda Alkor, Emre Kıvılcım, Cemal Hünal, Sezgin Erdemir, Levent Özdilek, Hamit İşitman, Atilla Güzeş, Mustafa Zeren, Erhan Ünlütürk gibi ünlü oyuncuların yanı sıra ‘Dombıra’ şarkısıyla Türkiye ve dünyada adını duyuran sanatçı Arslanbek Sultanbekov da katıldı. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in de katıldığı film gösterimine yoğun ilgi gösteren vatandaşlar izdihama neden oldu. 

 

Devamını oku

Popüler Başlıklar