Takip Edin

Güncel

Yolcular ile otobüs şoförünün tartışması karakolda bitti

Yayınlanma tarihi

-

Ersan SAN / İSTANBUL DHA Avcılar – Hadımköy arasında yolcu taşıyan Özel Halk Otobüsü şoförü ile yolcuların tartışması karakolda bitti. 
Olay, Esenyurt’ta dün saat 13.00 sıralarında Avcılar – Hadımköy arasında çalışan Özel Halk Otobüsünde meydana geldi. Otobüsün şoförü M.G., arka tarafa doğru ilerlemeyen yolculara kızarak, onlarla tartıştı. Şoför, yolcular arasında bulunan ve uyarılarına rağmen kendisini duymayan üniversite 4.sınıf öğrencisi D.E.’ye hakaret etti. D.E. de kulaklıkla müzik dinlediği için kendisini duymadığını söyleyerek şoföre tepki gösterdi. Diğer yolcular da genç kıza hakaret ettiği gerekçesiyle şoföre tepki gösterdi. Şoför bunun üzerine Esenyurt Beko durağında otobüsü durdurarak yolculara dışarı çıkmalarını istedi. Bazı yolcular inerken D.E. inmeyerek ağabeyine haber verdi. Genç kızın ağabeyi olay yerine gelerek, bazı yolcularla birlikte polise şoförden şikayetçi olduklarını bildirdi. Bunun üzerine şoför M.G. otobüs ile polis merkezine götürüldü. Yolcular, şoför M.G.’nin bir yolcuya tokat atarken, genç kızı tehdit ettiğini de ileri sürdü.

“İNMEZSEN, SENİ TEK BAŞINA HADIMKÖY’E GÖTÜRÜP….”
D. E.’nin ağabeyi ise olayı şöyle anlattı: “Otobüs tıklım tıklımdı. Şoför ‘Niye ilerlemiyorsun?’ demiş. O da biraz ilerlemeye çalışmış sonra şoför ‘Sen niye biraz ilerlemiyorsun hala’ deyince bir tartışma çıkmış. Şoför ‘İn arabamdan’ demiş. Kadın ‘Niye beni indiriyorsun’ demiş, diğer yolcular da araya girmiş. Şoför hepsine kızmış ‘ Ben gitmiyorum’ deyip bırakmış. Küfürler etmiş. Bir süre sonra tutup indirmeye kalkışmış. Bir kısmını indirmiş. Bir kısmı ise  ‘Senden şikayetçi olacağız demiş, polisi aramış. Bazıları işleri olunca gitmiş 3 kişi kalmış. 3 kişi şikayetçi oldu. Erkek yolcuya tokat atmış, Kız kardeşime de ‘Sen inmezsen, seni tek başına Hadımköy’e götürüp bilmem ne yaparım’ demiş. Üzerine yürümüş küfürler etmiş”
(FOTOĞRAF)
 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Başakşehir Living Lab projelerini, Avrupa yakın takibe aldı

Yayınlanma tarihi

-

Doğan GÜNDOĞDU/İSTANBUL, (DHA) – BAŞAKŞEHİR Belediyesi ilk teknoloji ve inovasyon merkezi olan Başakşehir Living Lab bünyesinde ortaya çıkardığı yeni projelerle Avrupa’nın dikkatini çekti. Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, ‘Yer altı çöp konteynırı’ projesi için Avrupa’dan yetkililerin geldiğini ifade ederek, “Avrupa ortalamasında 5 dakika olan çöp toplama süresi, bizim çocuklarımızın geliştirdiği proje ile 45 saniyeye düşürülmüş. Biz artık Avrupa’ya teknoloji satar hale gelmişiz. İki hafta önce Avrupa’dan bir heyet geldi ve ‘Yer altı çöp konteynır sistemini anlattım.’ Çok gururlandım bunu anlatırken” dedi.

Başakşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk teknoloji ve inovasyon merkezi Başakşehir Living Lab bünyesinde bir projeyi daha hayata geçirdi. Başakşehir Teknoloji Koridoru Projesi (BATEK) ile okullardan sanayi kuruluşlarına, KOBİ’lerden üniversitelere kadar şehrin tamamında teknoloji koridorlarını oluşturuyor. Bu oluşumla alakalı gerçekleşen toplantıya Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz da katıldı. 

“ROBOTİK ÇALIŞMALARLA İLGİLİ ATÖLYEMİZ VAR”  

Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, düzenlenen bu organizasyon için Başakşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Günümüzde teknolojinin ne kadar önemli olduğunu, çocuklarımızın teknolojiye ne kadar meraklı ve yetenekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bizim hemen hemen bütün okullarımızda kodlama ile ilgili, robotik çalışmalarla ilgili atölyemiz var. Başakşehir’in de çok kapsamlı bir inovasyon merkezi var” açıklamalarında bulundu.

“ÇOCUKLARIMIZI FAYDALI ÜRÜNLER KONUSUNDA EĞİTMELİYİZ”

İlçenin gelişmesi ve teknolojiye ayak uydurması için herkesin bir görevi ve ödevi olacağının altını çizen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Çocuklarımızla o ortak fikri oluşturacak merkezlerde koridorlar oluşturarak, sanayicilerle işin yetişmiş personelinin onlara aktarılması veya sanayinin ihtiyacı olduğu çeşitlemenin farkında olarak çocuklarımızı bu fikirlere alıştırarak bu bilinçle onları yetiştirmeliyiz. Gerçekten faydalı ürünler konusunda eğitmeliyiz. Girişimcilerle çocuklarımızın okullarda ürettiği fikirleri ve inovasyon fikirlerini yatırımcılarla destekleyip onları marka haline getirmeliyiz. Özetle çıkacak ürünle de Başakşehir halkının bundan sebeplenmesini sağlamak. Herkesin kazandığı ve herkesin faydalandığı çok güzel bir sistem. Biz eğer bunu sizlerle başarırsak özellikle de okullarda yaptığımız faaliyetleri bir üst seviyeye çıkarırsak ki orada da ciddi lojistik desteklerimiz de oluyor. O zaman biz gerçekten ciddi imkanlara da sahip olmuş olacağız” dedi.

“ÜRETEN BİR NESLİN ÜRETTİĞİ ŞEYİN ANLATIMINI YAPTIK”

Başakşehir Living Lab’den çıkan örnek bir projeyi aktaran Başkan Kartoğlu, “Yer altı çöp konteynır sistemi’ Üreten bir belediyecilik ve üreten bir mantık. Bu sistemle Avrupa ortalamasında 5 dakika olan çöp toplama süresi, bizim çocuklarımızın geliştirdiği proje ile 45 saniyeye düşürülmüş. Biz artık Avrupa’ya teknoloji satar hale gelmişiz. İki hafta önce Avrupa’dan bir heyet geldi ve ‘Yer altı çöp konteynır sisteminin anlattım.’ Çok gururlandım bunu anlatırken. Çünkü üreten bir belediyecilik ve üreten bir neslin ürettiği şeyin anlatımını yaptık biz. Neden yenileri olmasın? 5 dakika olan çöp toplama sistemi 45 saniyeye düşürülmüş. Üretilmiş ve uygulanıyor şu an. Belki basit gibi gözükse de Taksim’de oturan bir adamın 5 dakika bir çöp kamyonunun arkasında sıra beklediğini düşünün. ‘Çıldırır’ değil mi? 45 saniyeye düştüğünde o pratikleştiğindeki hayat kolaylığı yani ‘Mutluluk’ dediğimiz şey yani” diye konuştu.  

Başkan Kartoğlu, Başakşehir Living Lab ile gerçekleşen ve hayat geçen bu projelerle asıl amaçlarının insanların hayatını kolaylaştırmak olduğunu sözlerine ekleyerek, ilçeden, bilim adamlarına varana kadar öğrencilere, genç girişimcilere destek verilmesi gerektiğini bu yolla hem ilçe halkının hem de Türkiye’nin gelişiminde önemli katkılar sunabileceklerini vurguladı.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Güncel

D-100 Karayolu’nda engel tanımayan bisikletli

Yayınlanma tarihi

-

Ramazan EĞRİ- Gamze ŞİMŞEK/ İstanbul DHA- KARTAL D-100 Karayolu’nda tek bacağı olmayan bir bisikletlinin yolculuğu kameralara yansıdı. Gebze’den İstanbul’a bisikletle gelen amatör paralimpik sporcu Ahmet Dönmez, “Hedefim milli sporcu olmak.” dedi. 
Kartal D-100 Karayolu’nda dün tek bacağı olmayan bir bisikletlinin yolculuğu kameralara yansıdı. 17 yıl önce geçirdiği kaza sonucu sol bacağını kaybeden ama azimle hayata tutunan amatör paralimpik sporcu Ahmet Dönmez, hedefinin milli sporcu olmak olduğunu söyledi. Antrenmanlarını Gebze’den İstanbul’a bisikletle gelerek yapan engelli sporcu, hayallerini gerçekleştirebilmek için yardım bekliyor.

“KAZA GEÇİRDİĞİM DE OLDU”
Ahmet Dönmez, “Gebze’de oturuyorum. 30 yaşındayım. Paralimpik sporcuyum amatör. Hedefim milli sporcu olmak. Gebze’den İstanbul’a gidiyordum. Antrenmanlarımı Gebze İstanbul arası yapıyorum. Aynı zamanda yüzücüyüm. Profesyonel yüzüyorum. Ama hedefim milli sporcu olmak. Korku yok. Yüce rabbim yürek vermiş kullanıyoruz. Herkes kalbinin ekmeğini yer. Zaten kaza geçirdiğim de oldu. Araba çarptı bana. Ailem tek bacak sürdüğüm için korku yaşıyor. 2003 yılında bundan 17 sene evvel, 13 yaşındayken çocuk yaşlarda babamın kullanmış olduğu kamyonun ben dışarıdaydım ön tekerinin altında kaldım. Görünmez kaza, babamın da suçu yok.” dedi.

“HEDEFİM MİLLİ SPORCU OLMAK”
Dönmez, “Engelli olsun normal sağlıklı insanlar olsun, şimdi soruyorlar ‘Tek bacak nasıl sürüyorsun?’ Herkes yapabilir bu sporu önemli olan bir işe başlamak. Başladığın zaman devamı geliyor. Bir şeyi yeterince istemek önemli. Aşkla yapmak, aşkla yaptığınız zaman zaten karşınıza zorluk çıksa da o zorlukları aşarak yolunuza devam ediyorsunuz. Siz zaten istedikçe Allah da yardım ediyor. Ben bu sporu, bisikleti, yüzmeyi amatör olarak yapıyorum ama zaten hedefim milli sporcu olmak. Ben antrenmanlarımı yapıyorum.” diye konuştu.

“YARIŞLARA GİTMEK İSTİYORUM, GİDEMİYORUM”
İş bulamadığını söyleyen sporcu Dönmez, “İŞKUR’a da müracaat ettim. Birkaç kere gitmeme rağmen iş bulamadım. Ben değerli büyüklerimden zaten bir bacağım yok benim. İş istiyorum masa başı yapabileceğim bir iş, herhangi bir iş. İlla kadrolu olmasına gerek yok. Fabrika işi de olur, ben yapabileceğim iş istiyorum. Spor yaptığım için bazı temel ihtiyaçlarım oluyor. Yarışlara gitmek istiyorum gidemiyorum. Bisikletle ilgili yüzmeyle ilgili spor malzemesi almak istiyorum alamıyorum.” şeklinde konuştu. 
(FOTOĞRAF)
 

Devamını oku

Güncel

Çocuklar 3D maketlerle iç organları tanıyor

Yayınlanma tarihi

-

Osman BAKIR / İSTANBUL, (DHA) – BAHÇELİEVLER’de ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘Sağlıkta Sosyal Farkındalık Eğitimi’ programı kapsamında iç organlar tanıtılıyor. Vücuttaki önemli sistemlerin organlarının 3D maketlerle oluşturulduğu programda öğrenciler, organların içinde dolaşarak nasıl çalıştıklarını öğreniyor.

Bahçelievler Soğanlı Etkinlik Çadırı’nda vücuttaki dört önemli sistemin yer aldığı iç organların 3D maketleri çocuklara tanıtılıyor. ‘Sağlıkta Sosyal Farkındalık Eğitimi’ programı, çocukların okuldaki eğitimlerinin yanı sıra görsel olarak da öğrendiklerini desteklemek amacıyla düzenleniyor. Solunum, dolaşım, sinir ve sindirim sistemine dâhil olan kalp, akciğer, beyin ve bağırsakların 3D maketlerinin olduğu program öğrenciler ve aileleri tarafından yoğun ilgi görüyor. Tüm vatandaşlara ücretsiz olarak kapılarını açan program, 7 Mart’a kadar açık kalacak. Programa yaklaşık 30 bin ilk ve ortaokul öğrencisinin katılması bekleniyor.

“HERKES VÜCUDUNU TANIMALI”

Çocuklara gezilerinde eşlik ederek organları tanıtan Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, Herkesin çok iyi bir şekilde tıbbi bilgi öğrenmesine olanak olmadığını, ama herkesin kendi vücudunu tanıması gerektiğini belirtti. “Bende bu projeyi gördüğümde beğendim. Türkiye’de ilklerden birisi, Bahçelievler’de de ilk. Burada şu anda akciğer, bağırsak, kalp ve beyin olmak üzere dört organ var. Çocuklarımız tabi ki kitaplarda okuyorlar. Fen bilgisi ve biyoloji derslerini görecekler. Ama herkes tıp, eczacılık ve veterinerlik fakültelerine gitmeyecek. Fakat herkes vücudunu bilmek zorunda. Sağlığını öğrenmesi için vücudunu bilmek zorunda” dedi.

“BİR KIVILCIM YAKMAK İSTİYORUZ”

Amaçlarının seçim sürecinde vaad ettikleri gibi Bahçelievler’i sağlık ve spor şehri yapmak olduğunu belirten Başkan Bahadır, böyle bir projeyle çocuklarda bilim adına merak uyandırmak olduğunu sözlerine ekledi. Çocuklarda bir kıvılcım oluşturarak onların bilimin içerisine çekmek istediklerini de ifade eden Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, “Burada yaklaşık beş, altı metrelik hemen hemen aynı oranda büyütülmüş 3D maketler var. Çocuklarımız bunların içerisinden geçiyor. Şimdi görüyorsunuz akciğerin içinde çocuklarımız. Ne olduğunu anlıyorlar. Belki çok hızlı tıbbi bilgi değil ama amacımız burada hem bilgi dağarcıklarını artırmaları hem de bilim adına merak uyandırmak. Biz buraya Bahçelievler’deki dört ve altıncı sınıfları getiriyoruz. Yaklaşık 30 bin öğrenciyi getireceğiz buraya. Böylelikle çocuklar tıbbın yanı sıra diğer bilim dallarına da merak salacaklar. Bizim asıl hedefimiz çocuklarımızın bilim heveslerini artırmak. Bir kıvılcım, bir ateş yakmak istiyoruz onlarda” şeklinde konuştu.

“FARKINDALIK OLUŞTURAN BİR PROGRAM”

Alanda çocuklara organ tanıtan Fen Bilgisi öğretmeni Hatice Başgüden, çocukların okulda eğitim gördüklerini fakat öğrenimlerini gerçekleştirmek için böyle bir programa ihtiyaç duyduğunu söyledi. Çocuklar açısından son derece faydalı bir program olduğunu vurgulayan Başgüden, “Bugün burada güzel bir çalışmamız var. Özellikle ilk ve ortaokul öğrencileri için yapılan bir çalışma. Fen Bilgisi dersinde çocuklar sistemleri görüyorlar ama sistemlerin içerisinde organların içine girip ayrıntılı bir şekilde görme açısından gerçekten güzel ve farkındalık oluşturan bir çalışma. Dört önemli sistemimiz solunum, dolaşım, sinir ve sindirim sistemindeki dört önemli organ üzerinde çalışma yapılıyor çocuklara. Tabi ki okulda dört duvarın arasında biz bir eğitim yapıyoruz ama bunun öğretime dönüşebilmesi için çocukların sahaya çıkması gerekiyor. O yüzden çocuklar açısından gayet faydalı bir program” diye konuştu.

“GELECEKTE DOKTOR OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM”

Program kapsamında iç organları gezerek tanıyan Kıvanç Çeşmeci, programın kendisi için çok faydalı olduğunu söyledi. Öğrendikleri sayesinde ileride doktor olmayı düşündüğünü belirten Çeşmeci, “Burada akciğerlerimizi, beyni ve diğer organları öğrendim. Mesela beynin ve kalbin damarlarla bağlanmasını öğrendim. Daha önce organları bu kadar detaylı bilmiyordum. Benim için faydalı oldu. Gelecekte doktor olmayı düşünüyorum böylece” dedi. Organları yakından tanıyıp nelerin onları etkilediğini öğrendiğini söyleyen Göktuğ Çelik, “Akciğer, beyin, kalp gibi organları öğrendim.  Kötü şeyler, sigara ve alkol gibi şeyler içersek kanser olma riski çok artıyor. Bunlarda çok sağlıksız olabiliyor. Eğer bu devam eder ve hastaneye gidip tedavi olmazsak ölme riskimiz de artıyor” diye konuştu.

(FOTOĞRAFLI)

Devamını oku

Popüler Başlıklar