Takip Edin

Ekonomi

Zam teklifini İzmir’deki memurlar düşük buldu

Yayınlanma tarihi

-

Hande NAYMAN/İZMİR, (DHA)- MEMUR-Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Kaya, memurlar ile memur emeklilerinin maaşları için önerilen zam teklifini düşük bulduklarını söyledi.
Yaklaşık 3,2 milyon memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin maaşlarında yapılacak artışların belirleneceği 5’inci Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilen toplantının ardından, hükümet tarafından yapılan 2020 yılı için yüzde 3,5 + yüzde 3 ve 2021 yılı için yüzde 3 + yüzde 2,5 zam oranı, Memur Sen Genel Başkanlığı tarafından düşük bulundu. Memur- Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Kaya da toplu sözleşme görüşmeleri ve hükümetin zam önerisi konusunda açıklama yaptı. Hükümetin önerdiği zam oranlarının ekonomik hedeflerle uygun olmadığını belirten Kaya, “Bu oranlar, Hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor. Siyasi irade, teklifin eksiklerini ve hatalarını da bir an önce gidermelidir” dedi.
Kaya, “‘Memuru enflasyona ezdirmeyiz’ vaadinin Hükümet tarafından öncelikle teklif bandında korunması gerekir. Hükümetin ilk teklifinin 2020 ve 2021 için sırasıyla Merkez Bankası’nın beklenti anketindeki yüzde 13,9 ve yüzde 9,5 oranları dikkate alınarak şekillendirilmesi ve masaya getirilmesi gerekirdi” diye konuştu.
‘YENİ TEKLİF İÇİN YETERLİ ZAMAN VAR’
Teklifin tamamlanmaya ve ilavelerle zenginleştirilmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Kaya, “İşveren ve emek kesimini birbirinden uzaklaştıracak bu teklifi bir kenara koyup, uzlaşmayı sağlayacak yeni bir teklif için yeterli zaman, bütçede de bu teklifin maliyetini karşılayacak imkan olduğuna inanıyoruz. Memur-Sen İzmir İl Temsilciliği olarak ilimizdeki Memur-Sen teşkilatlarıyla birlikte toplu sözleşme sürecini yakından takip ediyoruz. Bizleri memnun edecek her konuda destek, üzecek ve gerecek her konuda tepki vermeye hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Diğer taraftan ilimizdeki parti yöneticilerinin, belediye başkanlarının, özellikle iktidar partisine mensup milletvekillerinin toplu sözleşme noktasında sorumluluk almaları, Hükümet kanadına yönelik baskı ve beklenti iradesi oluşturmak noktasında bizlerle birlikte hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz” dedi.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Muratbey’in “Süt Perileri” süt ve sağlığı eğitiminden geçiyor

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 20 Kasım (DHA) – Süt üreticisi kadınlar, “Muratbey’in süt perileri” projesi kapsamında, hayvan sağlığından sütte kaliteyi artırma tekniklerine, kadın sağlığından beslenmeye, pek çok alanda kapsamlı eğitimler alıyor.
Muratbey’in kadın süt üreticilerini ve süt sektörünü desteklemek amacıyla hayata geçirdiği “Peynire Değer Katan Kadınlar Projesi”yle, kadınların süt sektöründeki varlığını ekonomik açıdan güçlenmesine katkı sağlamak hedefiyle devam ediyor.
Muratbey’in üretim tesisi ve Ar-Ge merkezlerinin de bulunduğu Uşak ve çevre illerde yaşayan süt üreticisi kadınlarla başlayan proje, süt perisi olarak tanımlanan yeni süt üreticisi kadınların da katılımıyla günden güne büyüyor.  Proje kapsamında 16 Kasım Cumartesi günü Muratbey’in Uşak’taki tesisinde yeni eğitimler düzenlendi.
Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli’den “Gıda Güvenliği, Süt ve Sağım Hijyeni”, Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Özdemir’den  “Kadın Sağlığı ve Osteoporoz”, Fenerbahçe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu’ndan “Sağlıklı Yaşamın Sırrı Yeterli D Vitamininde Saklı” ve  Uşak Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu’ndan Gülümser Ertem’den “Spor ve Sağlıklı Yaşam” alanlarında eğitimler alan süt üreticisi kadınlar, süt verimliliğini artırmanın önemli noktalarını öğrenerek uygulamaya başladı.
Tüm çalışmalarında öncelikle kadınlara yönelik fayda sağlamaya özen gösterdiklerini söyleyen Muratbey İletişim ve İş Geliştirme Direktörü Gülnur Uluğ, “Peynirin doğallığının ve kalitesinin iyi sütten geldiği gerçeğinden hareketle, kaliteli süt üretimini desteklemek, sektöre ve sektördeki kadın üreticilere katkımızı sunmak için üretici kadınlarımızın her zaman yanındayız’’ dedi ve ekledi:
“‘Kadın üreticilerimiz aldıkları eğitimlerle artık daha bilinçli ve bilgililer. Onların bize sağladığı içeriği zengin, kaliteli sütler toplum sağlığına fayda sağlıyor, hammaddesi olduğu peynirin lezzetini artırıyor.
“Kadın süt üreticilerimizin güçlendirilmesi demek, günümüzün rekabetçi koşullarını düşünürsek sektörümüzün ve sektörümüzde kadının varlığının da güçlendirilmesi demek. 
“Süt perilerimizin kaliteli sütleri hem ev hem de ülke ekonomisine olumlu katkı sağlıyor. Muratbey olarak hem sektörümüze hem ülkemize katkı sağlama misyonumuzla, süte emeğini ve sevgisini katan süt perilerimize desteğimiz devam edecek.” (Fotoğraflı)

Devamını oku

Ekonomi

FKB – Finansal kurumların 9 aylık net kârı 2.5 milyar lira

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 20 Kasım (DHA) – Faktoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinden oluşan finansal kurumların dokuz aylık toplam net kârı 2.5 milyar liraya ulaştı.
Finansal Kurumlar Birliği’nin açıkladığı bankacılık dışı finans sektörünün dokuz aylık konsolide verilerine göre sektörün aktif toplamı 121 milyar liraya, öz kaynak büyüklüğü 23 milyar liraya yükselirken, müşteri sayısı da 3.7 milyon olarak gerçekleşti.
Finansal Kurumlar Birliği’nin temsil ettiği üç sektörün konsolide verilerini değerlendiren Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Aynur Eke, “Sizlerin de bildiği gibi Türkiye ekonomik olarak zorlu bir süreçten geçiyor. Bu zorluk kimseyi yıldırmadığı gibi bizlerin ve temsil ettiğimiz sektörlerin birlikteliğini daha fazla artırarak işimize olan inancımızı yukarı seviyelere çekti” dedi ve ekledi:
“Tüm bu zorlu sürece rağmen ekonomide yaşanan olumlu gelişmeler bizleri gelecek adına umutlandırmaktadır.
“Düşen faiz ve kurlar temsil ettiğimiz sektörlerin geleceği adına bizlere umut aşılamıştır.
“FKB olarak birliğimizin temsil ettiği finansal kiralama, faktöring ve finansman sektörlerini daha verimli hale getirmek ve ekonomiye verdikleri katkıyı artırmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
“Reel sektörün gelişimi açısından birliğimize düşen görevin bilinciyle daha faydalı olmak adına sektörlerimizle birlikte sık sık istişarelerde bulunuyoruz.
“Bu istişareler sonucunda son bir yıldır ekonomik daralmanın etkisiyle düşüşler yaşayan sektörlerimiz içinde ortalama vadesi daha kısa olan faktoringde, öncü gösterge olarak gördüğümüz üzere, bilanço rakamları ilk kez bir önceki çeyreğe göre büyüme eğilimine girmiştir.
“Bu durumun tüm ekonomide olumlu bir öncü gösterge olduğunu ve daralmadan çıkış sürecine doğru ivme kazandığımızı söylemek isteriz”
Banka dışı finans kesiminin ticarete destek olmak istediğinin altını çizen Aynur Eke sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye ekonomisinin yukarı doğru ivme kazanması ile birlikte enflasyonun da düşüşe geçmesi son derece memnuniyet vericidir.
“Birlik olarak ortaya koyduğumuz Ticaret Zinciri Finansman Sistemi ile ticaret akıcı bir hale gelmektedir.
“Özünde, alıcı firma, tedarikçi firma ve finans kurumlarını elektronik ortamda bir araya getiren Ticaret Zinciri Finansman Sistemi, ülke ekonomimize yüzde 56 katma değer yaratan KOBİ’lerimizin hem finansmana erişim oranını arttırmakta hem de bunun daha uygun maliyetlerle sağlanmasına imkân vermektedir.
“Özellikle geniş tedarikçi ağına sahip ve büyük hacimlerde mal ve hizmet alımı yapan firmaların, finansmana erişimi kendisinden daha kısıtlı olan tedarikçilerini desteklemek için yoğun ilgi gösterdiği Platform, üye sayısının artması ile birlikte ülke ekonomisine olan katkı da giderek artacaktır.”
Eke’nin, FKB çatısı altında temsil edilen üç sektörün finansal performansına ilişkin verdiği bilgilere göre;
– Finansal kiralama sektörünün alacakları 48 milyar lira ve aktif büyüklüğü 60 milyar lira olarak gerçekleşti.
– Faktoring sektörü işlem hacmi 90 milyar lira, alacakları 30 milyar lira, aktif büyüklüğü 33 milyar lira, öz kaynakları 8.0 milyar lira olarak gerçekleşti.
– Finansman şirketlerinin işlem hacmi 11 milyar lira, aktif büyüklüğü 28 milyar lira, alacak büyüklüğü de 23 milyar lira olarak gerçekleşti.

Devamını oku

Ekonomi

TÜİK – Yurt dışı üretici fiyatları aylık yüzde 1.17 yükseldi

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul, 20 Kasım (DHA) – Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1.17 yükseldi.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, yurt dışı üretici fiyatları, yılın ilk 10 aylık döneminde yüzde 7.49 artarken, yılllık bazda yüzde 2.88 düştü. Yurt dışı üretici fiyatları 12 aylık ortalamalara göre de yüzde 18.32 yükseldi.
TÜİK verilerine göre, sanayinin iki sektörünün aylık bazda değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0.81, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1.18 artış olarak gerçekleşti.
Aylık bazda en fazla artış;
– yüzde 9.58 ile tütün ürünleri,
– yüzde 3.07 ile kağıt ve kağıt ürünleri,
– yüzde 2,53 ile makine ve ekipmanlar (b.y.s.) sektöründe gerçekleşti.
Buna karşılık;
– metal cevherleri yüzde 0.28,
– diğer mamul eşyalar yüzde 0.17,
– ana metaller yüzde 0.06 ile bir önceki aya göre endeksin düştüğü alt sektörler oldu.
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre Ekim ayında en fazla aylık artış yüzde 1.83 ile sermaye mallarında gerçekleşti. (Grafik – Tablo)

Devamını oku

Popüler Başlıklar