Takip Edin

Dünya

Zelenski, AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Çevik ile görüştü

Yayınlanma tarihi

-

Sonat KEREM, Kiev, (DHA)- Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Yaşar Halit Çevik ile bir araya geldi. İkili, askeri birliklerin geri çekilmesi süreciyle ilgili durumu değerlendirdi.
Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Yaşar Halit Çevik, ülkenin doğusunda askeri birliklerin geri çekilmesi süreciyle ilgili durumu değerlendirdi. Donbass bölgesindeki Zolotoye kasabası yakınlarında birliklerin geri çekildiğini belirten Zelenski, “Bunu tam zamanında ve güvenli şekilde tamamladık. Askerlere, AGİT’e ve yardımcı olan herkese minnettarız” dedi. Silahlı güçlerin geri çekilmesinin planlandığı diğer bölgeleri bizzat ziyaret ederek yerel halkın yaşam koşullarını yerinde incelediğini belirten Ukraynalı lider, “Herkes birliklerin bölgeden çekilmelerini bekliyor ve bundan memnunlar” diye konuştu. Zelenski, bölgedeki altyapı ve sağlık hizmetleri sorunlarının çözümüyle ilgili devlet kurumlarının çalışma yürüttüğünü de sözlerine ekledi.
‘BÖLGEDE CAN KAYIPLARI AZALIYOR’
Askeri birliklerin geri çekilme sürecinin yeniden başladığını belirten Yaşar Halit Çevik’in ise, süreçle ilgili Zelenski’ye bilgi verdiği belirtildi. Çevik’in ayrıca, temmuz ayında ikinci ateşkesin ilan edilmesinin ardından bölgede can kayıplarının azaldığını aktardığı kaydedildi.
Ukrayna ordusu ile Rusya yanlısı milislerin kademeli olarak silahlı birliklerini geri çekmelerinin ardından, Donbass krizinin çözümü için Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa arasında dörtlü bir zirve düzenlenmesi öngörülüyor.

FOTOĞRAFLI

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Pompeo’dan, İranlı protestoculara destek: ABD sizin yanınızda

Yayınlanma tarihi

-

ABD, (DHA)- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’da akaryakıt zammı sonrası başlayan protestolara ilişkin sosyal medya hesabından, “ABD sizi duyuyor. ABD sizi destekliyor. ABD sizin yanınızdadır” mesajını paylaştı.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’da dün başlayan sokak gösterileri sonrası sosyal medya hesabından Arapça bir açıklama metni yayımladı. Pompeo, “40 yıl süren tiranlıktan sonra gururlu İran halkı, hükümetlerinin suiistimalleri konusunda sessiz kalmıyorlar. Biz de sessiz kalmayacağız. İran halkına bir mesajım var: ABD sizi duyuyor. ABD sizi destekliyor. ABD sizin yanınızdadır” mesajını paylaştı.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Dünya

Rumlar, KKTC bayrağı yaktı

Yayınlanma tarihi

-

Sefa KARAHASAN/LEFKOŞA (DHA)- KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 36’ncı yıl dönümünde Rum tarafında düzenlenen eylemlerde KKTC bayrağı yakıldı.
Güney Lefkoşa’daki Ledra Caddesi’nde toplanan Rumlar, Türkler aleyhine slogan atarak eylem yaptı. Yunan bayrakları taşınan eyleme Türklere karşı ırkçı eylemleriyle öne çıkan ELAM da destek verdi. 
Eylemde konuşan Yiannis Lapithios adlı Rum, ordular ve yabancı müdahaleler olmaksızın barışçıl ve herkesin ulaşabileceği bir Kıbrıs istediklerini söyledi.
KKTC’DEN TEPKİ
Rumların bayrak yakma eylemine KKTC’den sert tepki gelirken, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Rum tarafında ELAM mensuplarınca KKTC bayrağının yakılmasıyla ilgili olarak az önce Polis Genel Müdürümüz ve Başsavcımız ile görüştüm. Birleşmiş Milletler ile de istişare ederek görüntülerden kimlik tespiti yapıp gereken tedbiri alacağız. Kendinden farklı olanın bayrak ve benzeri sembollerine ve değerlerine saygı duymayanlar medeniyetten nasibini almamış olanlardır” dedi.
‘KIBRIS TÜRK HALKI BUNA ASLA GEÇİT VERMEYECEKTİR’
KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ise “Kıbrıs’ta, halkların değerlerine saygısızlık yaparak, bir amaç elde edeceğini umanlar, unutmasın ki Kıbrıs Türk halkı buna asla geçit vermeyecektir. Bayrağımız, gönderden inmeyecektir” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Dünya

Binali Yıldırım: Kıbrıs meselesi yoktur, KKTC vardır

Yayınlanma tarihi

-

Sefa KARAHASAN, LEFKOŞA (DHA)- AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Kıbrıs’ta, ‘Kıbrıs meselesi’ diye bir sorunun olmadığını ifade ederek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır. Bu kadar basit. KKTC, Akdeniz’in teminatıdır. Arkasında da dağ gibi Türkiye Cumhuriyeti vardır” dedi. 
KKTC’de temaslarda bulunan Binali Yıldırım, Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde bir konuşma yaptı. Yıldırım, “100 yıl önce karşımıza çıkan kimlerse, bugün Doğu Akdeniz’de karşımıza çıkanlar ayni tipler. Bunlar değişmiyor. Rumlar uluslararası hukuku yok sayarak, Ada’nın tamamının hakkı ve hukukunu kendinde görüyor. Bu, kabul edilemez. Kıbrıs meselesi diye bir şey yoktur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır. Bu kadar basit. KKTC, Akdeniz’in teminatıdır. Arkasında da dağ gibi Türkiye Cumhuriyeti vardır. Türkiye olarak, Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesini sonuna kadar savunacağız” dedi. 
Kıbrıs’ta federal çözüm modelinin gerçekçi olmadığına işaret eden Yıldırım, “Kim ne derse desin, Kıbrıs’ta artık federatif bir yapı pek gerçekçi değildir. Tek gerçek var, iki tane kurucu millet vardır. Bu iki kurucu millet kendi kararını verdi, yoluna devam edecektir. Kalıcı barışın başka yolu yoktur” diye konuştu.
‘TÜRKİYE’DE NE VARSA, KKTC’DE DE OLACAK’
“12 yıl bakanlık yaptığımda, bütün arkadaşlarıma verdiğim talimat açıktır. Türkiye’de ne varsa, Kıbrıs’ta da aynısı olacak” dediğini anlatan Yıldırım, Kıbrıs’ta yapılan bazı konuşmaların kendilerini üzdüğünü ifade etti. Yıldırm, “Türkiye’nin verdiği mücadele hakkında konuşurken, mutlaka söylemlerin iyi seçilmesi gerekir” dedi.
Türkiye ile KKTC’nin bir ve beraber olacağını kaydeden Binali Yıldırım,”Fitneye, fesata fırsat vermeyeceğiz. Şimdi ‘Z Kuşağı’ gençler var. Gençler geleceğimiz. Gençlerimiz ne yazık ki, 1960’lı 70’li yılları yaşamadılar. Onlara daha çok anlatacağız geçmişi. Geçmişi öğrenmeden, acıları bilmeden geleceği inşa etmek imkansızdır” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Devamını oku

Popüler Başlıklar